Cum puteți face roșiile cu scorțișoară?

După cum știți, scorțișoara este un condiment clasic, care este de obicei folosit pentru a da diferitelor feluri de mâncare un gust și o aromă deosebită. Cu cafea ei de cafea, și, de asemenea, utilizate pentru coacerea la domiciliu și gătit diferite amestecuri de cofetărie. Dar cu această ocazie, scorțișoara nu este limitată. Se pare că această componentă parfumată poate fi folosită și pentru conservare. De exemplu, cele mai simple roșii cu scorțișoară dobândesc un gust original și o aromă neobișnuită. Pentru iernile acestor legume cunoscute, puteți pregăti multe feluri de mâncare interesante.

Roșii sărate

Opțiunea cea mai simplă este roșiile sărate cu scorțișoară. A face nu este dificil. Un set minim de produse este necesar pentru muncă:

5 kilograme de roșii proaspete 4 grame de scorțișoară și 10 frunze de laur.

Pentru saramură:

pe litru de apă 60 de grame de sare comestibilă obișnuită.

roșii cu scorțișoară

Roșia de gătit cu scorțișoară trebuie să fie după cum urmează:

1. În primul rând, legumele ar trebui sortate, aruncând deoparte fructele putred sau deteriorate.
  2. Apoi trebuie să fie spălate bine.
  3. Îndepărtează-le bine în borcane curate, pre-sterilizate.
  4. Se toarnă produsele cu apă clocotită. Lăsați-le în această poziție timp de aproximativ 20 de minute. Apa trebuie evacuată cu ajutorul unei duze speciale cu găuri.
  5. Repetați această procedură de trei ori.
  6. Apa după ce turnarea finală se fierbe din nou, adăugând sare, scorțișoară și laur. Solul trebuie să fie gătit la foc mediu timp de cel puțin 6-7 minute.
  7. Amestec pregătit pentru turnarea roșiilor și imediat rostogolire.

Roșiile răcoritoare și scorțișoara ar trebui să treacă treptat. Pentru a face acest lucru, băncile trebuie mai întâi să se întoarcă cu susul în jos și apoi să le înfășoare cu o pătură caldă.

Dulciuri picante

Gospodinele rusești în perioada de recoltare folosesc roșii în principal pentru decapare, conservare, precum și gătit toate tipurile de salate și lecho. Mulți dintre ei nu bănuiesc nici măcar că cele mai frecvente roșii cu scorțișoară pentru iarnă pot fi făcute sub forma unui gem picant aromat. Pentru aceasta, veți avea nevoie de:

780 de grame de tomate, 35 ml suc de lămâie, o linguriță de rădăcină de ghimbir ras si chimen, 120 de grame de zahăr, un pic de chili ardei iute, un sfert de linguriță de cuișoare și scorțișoară.

Roșii cu scorțișoară pentru iarnă

Procesul de a face acest gem este extrem de simplu:

1. Primul lucru pe care trebuie să-l faceți este să fierbeți roșiile și să le îndepărtați cu grijă.
  2. Restul carnei poate fi opțional tăiat și pliat într-o cratiță.
  3. Adăugați toate componentele furnizate de rețetă.
  4. Se gateste amestecul la foc mic timp de 75 minute. În acest timp, masa ar trebui să se îngroaie.
  5. Gemul încă se încălzește pe borcane curate și se pliază cu capace metalice.

Oricine are cel puțin o dată gustul unei astfel de delicatețe, va dori cu siguranță să o gătească din nou.

Marinada neobișnuită

Marinatele roșii au devenit de mult o mâncare familiară pe masă pentru fiecare familie rusă. Cu toate acestea, toate gospodinele le pregătesc în moduri diferite. Fanii experimentării pot fi sfătuiți să facă roșiile originale cu scorțișoară. Rețeta este unică în simplitatea și compoziția sa neobișnuită. Pentru a pregăti marinada, veți avea nevoie de:

pe litru de apă 60 de grame de sare, patrunjel, 15 grame de oțet, 1 centimetru de ciuperci de scorțișoară, 150 de grame de zahăr și un chili.

roșii cu rețetă de scorțișoară

Pentru această metodă de conservare, se utilizează deja metoda obișnuită:

1. Tomatele de dimensiuni mici se spală și se împrăștie pe cutii. Țara cu capacele nu trebuie să uităm să pre-sterilizăm.
  2. Se amestecă legumele cu apă și se lasă timp de 5 minute.
  3. În acest timp, puteți pregăti o marinadă. Într-o cratiță, mai întâi trebuie să fierbeți apa, apoi adăugați zahăr, sare și gătiți câteva minute.
  4. Se răcește lichidul din cutii de conserve.
  5. În fiecare recipient, adăugați mai întâi o lingură de oțet și apoi turnați totul cu o marinadă fierbinte.
  6. Băncile se rostogolesc, se întorc (pentru a verifica etanșeitatea lor), este bine să se înfășoare și să se lase să se răcească.

Ca rezultat, se obțin roșii dulci cu aromă originală (de la scorțișoară) și o acuitate ușoară în gust (de la piper).

Scorțișoară: proprietățile plantelor și ale caracteristicilorScorțișoară: proprietățile plantelor și ale caracteristicilor
Cum să gătesc ketchup din roșii? rețeteCum să gătesc ketchup din roșii? rețete
Pasta de tomate la domiciliu pentru iarna: optiuni de gatitPasta de tomate la domiciliu pentru iarna: optiuni de gatit
Delicate pierdere în greutate: ceai cu scorțișoară și frunze de dafin. Recenzii și rețeteDelicate pierdere în greutate: ceai cu scorțișoară și frunze de dafin. Recenzii și rețete
Umplerea plăcilor din mereUmplerea plăcilor din mere
Mâncăruri de dovleac pentru iarnă: rețete pentru gatit și compotMâncăruri de dovleac pentru iarnă: rețete pentru gatit și compot
Reteta originala pentru cafea cu scortisoaraReteta originala pentru cafea cu scortisoara
Cum sa faci terci de dovleac: ReteteCum sa faci terci de dovleac: Retete
Cafea în est. Cafea cu scorțișoară și cardamomCafea în est. Cafea cu scorțișoară și cardamom
Cum se face un gem de mere cu scorțișoară. Rețete și puțin sfatCum se face un gem de mere cu scorțișoară. Rețete și puțin sfat
» » Cum puteți face roșiile cu scorțișoară?