Heikki Kovalainen: biografie, fotografie

În ceea ce privește Finlanda, există un stereotip că oamenii din nordul lent al țării și pe îndelete. Cu toate acestea, în timp ce o mică republică scandinavă oferă în mod constant cursă rapidă și rapidă pentru cursele de Formula 1. Hakini Mika, Kimi Räikkönen - aceste finlandezii au fost reactive în rolurile principale în cea mai puternică serie de curse din lume. Printre faimoasele sale compatrioții nu atât de vizibil Heikki Kovalainen, Renault șofer echipe, McLaren, Lotus-Caterham. Și-a început cariera la fel de bine, completând primul său sezon în top zece, dar apoi, fără sponsorizare, a fost forțat să colaboreze cu echipa nu foarte solidă și nu mai sunt incluse printre cele mai puternice.

Calea spre Formula 1

Aproape toți cei mai puternici șoferi de curse din lume și-au început cariera sportivă în karting. Pe mașinile mici, chiar și copiii își pot îmbunătăți abilitățile de conducere. Heikki Kovalainen a urmat, de asemenea, această cale, primii ani de la care s-au ținut pe cartogramă. A început să se angajeze în motorsport în zece ani, obținând un succes bun. În 1999 a devenit al doilea în țară, iar un an mai târziu a câștigat campionatul în Scandinavia. Heikki KovalainenDe asemenea, a ajuns la podiumurile din lume, devenind medaliatul de bronz al planetei.

Următoarea etapă a biografiei lui Heikki Kovalainen a fost participarea la seria britanică Formula Renault. Nou-venitul ambițios a lucrat agresiv și cu îndrăzneală pe pistă, nefiind jenat de concurența concurenților mai experimentați. În primul său sezon, Heikki a câștigat două curse și a terminat anul în locul patru.

Un tânăr finn a atras atenția Renault și a fost inclus în programul de sponsorizare al concernului. Sezonul lui 2002 Heikki Kovalainen a început deja în cursele Formula-3. Aici, el a fost, de asemenea, pe roluri de conducere și în mod regulat a câștigat la etapele acestei serii de curse.

Debut în seria regală

Tânărul curse finlandez a depășit în curând nivelul de versiuni minore de curse și în 2005 a fost invitat ca pilot de încercare la echipa Renault pentru a testa focurile de foc ale echipei franceze. Pe parcursul anului 2006, Heikki Kovalainen a rănit conștiincios roțile pe mașinile noii sale echipe, terminând în final la 28 000 km.

În 2007, franceză „stabilă“ a lăsat liderul Fernando Alonso, care a preferat o alta echipa si directori Renault au decis să pună în perspectivă Finn, traducându-l în prima echipă. Prima etapă a Grand Prix-Kovalainen a petrecut destul de nervos și a făcut unele greșeli și a termina cursa pe locul zece. Cu toate acestea, al doilea eveniment al sezonului în Malaezia, el a reușit să termine al optulea, câștigând primele puncte în clasamentul campionatului.

Răcoros și sigur, Heikki Kovalainen a petrecut foarte ușor primul sezon. El ar putea deveni primul pilot din istoria Formula 1, care în sezonul său de debut a terminat în toate etapele.Kovalainen Heikki Cu toate acestea, în stadiul din Brazilia, mașina lui a fost grav avariată de mașina Schumacher, iar cursa finlandeză a părăsit cursa. În cele din urmă, el a repetat recordul Tiago Monteiro, care a avut în mod neobișnuit 16 curse în primul său sezon.

Modificarea comenzii

Fernando Alonso, care sa mutat la McLaren, nu a putut găsi un limbaj comun cu liderii și partenerii noii echipe. Ca urmare, a decis să se întoarcă la Renault, cu care a fost asociat cu amintiri plăcute ale anotimpurilor de campionat. Două "grajduri" au făcut un fel de robinet, în urma căruia Alonso sa reunit cu echipa franceză, iar Heikki Kovalainen sa mutat la McLaren.

2008 a fost cea mai de succes carieră a pilotului finlandez. În acel an, el a fost primul și ultima dată în viață pentru a câștiga scena seriei Grand Prix, după ce a câștigat în Ungaria, a ajuns de mai multe ori pe podium.

Prima cursa a sezonului din Australia, Heikki Kovalainen, a început să șocheze, ocupând locul cinci în mișcare. Deja la următoarea etapă din Malaezia a devenit al treilea și a urcat pe podium.

Marele Premiu al Ungariei a devenit evenimentul principal în cariera sportivului. Pista de la Budapesta a fost întotdeauna considerată una dintre cele mai insidioase în Formula 1.Heikki Kovalainen primii ani Este plină de viraje și oferă puține posibilități pentru mișcări lungi de mare viteză. Pricepere, manevrarea în curbe, Heikki Kovalainen bate Felipe Massa, care sa stricat motorul, și a câștigat prima cursă din cariera sa.

În cursul sezonului, finlandezul a reușit din nou să urce pe piedestal, devenind al doilea în Italia, și a terminat anul în locul șapte.

Recesiune în rezultate

2009 a fost momentul echipei Brawn, iar McLaren aproape că nu a participat la cursa de campionat. Eșecurile au urmărit piloții echipei britanice din primele etape. Nici Hamilton, nici Heikki Kovalainen nu au reușit să se situeze printre primii 10 în prima cursă. Acesta din urmă a părăsit și cursa în prima etapă după coliziunea din prima etapă a Marelui Premiu din Australia.

La următoarea cursă din Malaezia, Heikki Kovalainen a dislocat în primul tur și a terminat printre ultimele. Apoi afacerile lui s-au îmbunătățit într-o oarecare măsură, el a marcat în mod regulat puncte, dar nu a putut niciodată să urce pe piedestal.

Liderii echipei McLaren au fost nemulțumiți de performanțele sale de co-pilot, și a profitat de plecarea de apărarea campion Jenson Button de Brawn, invitându-l să-i în loc de curse finlandez.

Încercarea de a reporni o carieră

În 2010, trei echipe noi s-au alăturat Formulei 1. Tony Fernandes, proprietarul Lotus a decis să invite piloți cu experiență și utilizate serviciile de Jarno Trulli si Heikki. Oportunități începător serie de curse regale au fost mult monștri mai modeste ca „Ferrari“, „Mercedes“, iar în pilotul finlandez este elementar nu au capacitățile tehnice la noua sa masina pentru a concura cu riderii de conducere și să participe la lupta pentru campionat.

Timp de trei ani, desfășurat în noua echipă, Heikki Kovalainen nu a mers niciodată pe podium și nici nu a putut termina cel puțin o cursă cu puncte marcate. Cel mai mare succes în acești ani pentru el a fost locul 12 la Marele Premiu din Japonia.Heikki Kovalainen fotografie

În 2013, proprietarii Lotus, nemulțumiți de rezultatele echipei lor, au decis să schimbe politica și au început să atragă în rândurile lor călăreți celebri și necunoscuți. Finn a rămas fără serviciu pentru o vreme, dar apoi a fost invitat în funcția de pilot de încercare și a început să experimenteze noi oportunități pentru mașinile de mare viteză.

Heikki Kovalainen. Viața personală

În căutarea ochelarilor și a titlurilor, un simplu tip finlandez nu a uitat de fete. Pentru o lungă perioadă de timp sa întâlnit cu englezoaica Catherine Hyde, care a fost angajată în psihologia sportivă. Viața personală a lui Heikki KovalainenÎn 2010, relația sa sa încheiat într-un mod logic și au devenit soți oficiali.

Mikhail Aleshin - șofer rusesc în IndyCarMikhail Aleshin - șofer rusesc în IndyCar
Rubens Barrichello. Șofer brazilian de curse, pilot pilot de Formula 1Rubens Barrichello. Șofer brazilian de curse, pilot pilot de Formula 1
Kimi Raikkonen - un sportiv talentat de Formula 1Kimi Raikkonen - un sportiv talentat de Formula 1
Riccardo Daniel: biografie, fapte interesanteRiccardo Daniel: biografie, fapte interesante
Marele Premiu al Braziliei: istorie, cursele cele mai interesante și fapte interesanteMarele Premiu al Braziliei: istorie, cursele cele mai interesante și fapte interesante
Marele Premiu al Mexicului. Întoarcerea cursei la calendarul "Formula 1"Marele Premiu al Mexicului. Întoarcerea cursei la calendarul "Formula 1"
Șoferul scoțian Jackie Stewart: biografie, carieră sportivăȘoferul scoțian Jackie Stewart: biografie, carieră sportivă
Oksana Kosachenko: profesionist în lumea cursei autoOksana Kosachenko: profesionist în lumea cursei auto
Șofer de curse auto David Coulthard: biografie, carieră, fotografieȘofer de curse auto David Coulthard: biografie, carieră, fotografie
Șofer de curse Nick Heidfeld: biografie, rezultate, statistici și fapte interesanteȘofer de curse Nick Heidfeld: biografie, rezultate, statistici și fapte interesante
» » Heikki Kovalainen: biografie, fotografie