Pastorul Maldonado, șoferul venezuelean: biografie, carieră sportivă

Curse auto este unul dintre cele mai populare sporturi din lume. În spatele starurilor automobilului, milioane de oameni din întreaga lume se uită atent, absorbindu-și cu greu acele miezuri de informații interesante venite din partea mass-media despre preferințele lor. Fiecare pilot al cursei este o personalitate unică, a cărei viață și carieră atletică merită cea mai mare atenție. În acest articol, vom vorbi despre un om pe nume Pastor Maldonado. Este vorba despre acest atlet care reprezintă în mod valabil Venezuela pe scena mondială într-un mediu de curse.

naștere

Viata viitoare a piesei auto sa nascut pe 9 martie 1985 la Maracay. La vârsta de patru ani, pastorul Maldonado a început să-și manifeste interesul față de viteză, ceea ce nu este surprinzător, deoarece avea rude implicate în cursele cu motor - unchiul Manuel și tatăl lui Johnny. Astfel, deja la o vârstă fragedă, eroul nostru și-a continuat tradiția familială și a devenit un reprezentant demn al divinității sale.pastor maldonado

copilărie

Pastorul Maldonado a fost instruit într-o școală care poartă numele de Juan XXIII. În el, el a studiat cu mare sârguință limba italiană, care în viitor ar putea contribui foarte mult la cariera sa de curse. Deja în cinci ani, venezuelianul a obținut rezultate destul de ridicate în ciclismul montan. A fost această direcție sportivă care a ajutat serios la dezvoltarea sa ca atlet.

La vârsta de șapte ani, pastorul a apărut pentru prima oară în karting. In aceste curse, el a avut succes: intre 1993 si 1999 a reusit sa castige toate campionatele nationale. După ce a reușit să treacă astfel, tânărul a decis să-și încerce norocul deja la nivel internațional. Echipa sa era formată din el însuși, managerul Johnny Maldonado, mecanicul David Belandriya.formula 1

O nouă etapă a vieții

Pastorul Maldonado a absolvit Școala Militară Maracay. În el a primit multe lecții care au contribuit în mare măsură la dezvoltarea lui ca persoană.

Unul dintre cele mai importante evenimente din viața sa a fost trecerea de la karting la curse pe mașinile cu un singur loc.

În 2003, Pastor a jucat pentru prima dată în Formula Italiană Renault Championship. Echipa lui a fost Cram Competition. Ca urmare a campionatului, el a luat un loc destul de înalt pentru începător - al șaptelea. Pentru sezon, a terminat de trei ori pe podium și chiar și când a câștigat semi-poziția. De asemenea, în timp ce conducea competiția Cram, pilotul a participat la etapa germană a Formula Renault, care a avut loc la circuitul Oschersleben.pastor maldonado accident

Primul titlu

2004 a fost marcat pentru călăreț prin dublu lucru: el a jucat simultan în versiunile italiene și europene ale Formulei Renault. În Italia a fost capabil să devină campioană pentru prima dată. Pentru a face acest lucru, avea nevoie de opt victorii în șaptesprezece curse. În plus, a participat la Formula Renault Renault V6 pe traseul Spa-Francorchamps, unde a reușit să preia locul al cincilea.

În toamna aceluiași an, pastorul Maldonado (numărul 13 este permanentul său) a fost vizitat ca pilot pilot al echipei de Formula 1 Minardi. Proprietarul de atunci al echipei a vorbit mai degrabă despre abilitatea călărețului.

Formula 3000

În această serie de curse, pilotul a fost în 2005. În el, a petrecut patru curse împreună cu echipa Sighinolfi Auto Racing, cu care a ajuns pe locul nouă.

În plus, a călătorit în World Series of Renault, unde cel mai bun rezultat a fost al șaptelea. În aceste sosiri, pastorul Maldonado, al cărui accident a fost în principiu un eveniment rar, a primit interdicția de a participa la 4 curse. Și tocmai pentru că în cursa care a avut loc la Monaco, el nu a pierdut viteza, ca semne de avertizare. Drept urmare, curatorul a intrat într-un accident și a omorât destul de serios pe mareșal.pastor malondonado numărul 13

Testul de rezistență

În 2006, venezuelianul a devenit un participant cu drepturi depline la cursa de curse de curse numită World Series of Renault. El a jucat foarte instabil, totuși a fost onorat să concureze cu liderii campionatului și chiar să câștige patru runde. A fost membru al echipei Draco Racing. La sfârșitul sezonului, el a fost al treilea în clasamentul general, deși el urma să fie în prima poziție. O astfel de scădere a ratingului sa datorat faptului că pastorul a primit o descalificare pe traseul Misano din cauza unei neconcordanțe între mașină și reglementările tehnice indicate. Această decizie a fost contestată în instanță în ianuarie 2007, dar privarea de piloti cincisprezece puncte au condus la faptul că, ca urmare, în fața lui au fost pilotii de Formula Renault italian Alex Danielsson și Borja Garcia.

Racing GP2

Din 2007 până în 2010, pilotul Pastor a jucat în seria de curse GP2. În același timp, a reușit să conducă în paralel la Euroseries 3000, precum și în campionatul corporativ International GT Open.

Deja în timpul primelor runde de testare, Maldonado a reușit să demonstreze o viteză foarte bună de conducere și să arate abilități de conducere strălucitoare. Dar, totuși, pentru o lungă perioadă de timp el nu a putut obține rezultatul dorit, iar în timpul primului sezon în GP2 și a reușit să intre în destul de un accident grav în timp ce de formare, din cauza a ceea ce a fost pentru o perioadă de timp de acțiune, din cauza unei fracturi de clavicula.

Această instabilitate în discursurile și schimbarea frecventă a comenzii a condus la faptul că venezuelean a reușit să devină un campion doar patru ani de spectacole active ale acestora - în 2010, când a reușit să câștige șase curse consecutive. În același timp, managerul pilotului îi căuta deja un loc în cursele de elită numite Formula 1.piloți de formula italiană reno

Cursa regală

În 2011, pastorul a fost găsit locul unui pilot de luptă în "stabilul" Williams, care la acea vreme se confrunta cu dificultăți financiare datorită faptului că o parte din sponsori a refuzat să continue colaborarea cu acesta.

Echipa a avut probleme grave și a avut una dintre cele mai slabe și mai lente mașini din întregul campionat. Este de la sine înțeles că, în timpul crizei, nimeni nu a acordat prea multă atenție rezultatelor pilotului și nu a făcut nicio pretenție semnificativă. Maldonado a reușit să obțină o experiență valoroasă în timpul unor spectacole la un nivel atât de înalt. Și după un timp în timpul sosirii Marelui Premiu al Belgiei, venezuelianul a reușit să obțină primul punct de încercare mult așteptat, în fața mașinilor sale mult mai rapide și mai puternice Force India și Renault.

În 2012, echipa din Marea Britanie a înlocuit furnizorul de motoare, ceea ce a îmbunătățit considerabil conducerea călărețului. Din acest punct de vedere, pastorul și partenerul său Bruno Senna Am început cu regularitate lupta pentru puncte, iar pe drum, în Spania și Maldonado toate au reușit să câștige pentru ei înșiși polupozitsii și în cele din urmă câștiga cursa - primul pentru el în toate competițiile curse „Formula 1“. Cu toate acestea, rezultatul general al sezonului nu a fost atât de pozitiv - el a luat doar linia a cincisprezecea în clasamentul personal al conducătorilor auto, care a confirmat din nou instabilitatea sa absolută ca atlet.concurs de curse

Du-te la Lotus

În 2013, Maldonado a întâmpinat încă o dată dificultăți cu mașina și sa luptat pentru locurile din topul celor douăzeci de ani. Timp de un an, a reușit să câștige doar un punct. În pauza în afara sezonului, conducerea de vârf a echipei a luat o decizie destul de ambiguă - de a transfera călărețul ca pilot principal la echipa Lotus. Această idee nu a reușit să se justifice, deoarece noul stabil pentru venezuelian avea o mare varietate de probleme tehnice. Ca urmare, Pastor pentru optsprezece curse a terminat doar o dată în zona punctelor (odată ce nu a reușit nici măcar să înceapă) și a terminat sezonul pe linia a șaisprezecea a clasamentului general.

În februarie 2016, diverse mass-media străine a existat o veste că pastorul nu va participa la noul sezon al cursei Regale în legătură cu faptul că nu va reînnoi contractul, iar noul pilot, a avut locul lui, a devenit Kevin Magnussen .

Eddie Irvine: carieră și fotografiiEddie Irvine: carieră și fotografii
Roland Ratzenberger: biografie și carierăRoland Ratzenberger: biografie și carieră
Sebastian Vettel. Fapte din viațăSebastian Vettel. Fapte din viață
Peres Sergio: rasă, carieră sportivăPeres Sergio: rasă, carieră sportivă
Riccardo Daniel: biografie, fapte interesanteRiccardo Daniel: biografie, fapte interesante
Șoferul scoțian Jackie Stewart: biografie, carieră sportivăȘoferul scoțian Jackie Stewart: biografie, carieră sportivă
Oksana Kosachenko: profesionist în lumea cursei autoOksana Kosachenko: profesionist în lumea cursei auto
Pastorul Vincent: Biografie și creativitatePastorul Vincent: Biografie și creativitate
Cele mai bune filme despre curseCele mai bune filme despre curse
Marie-Lor-Brunet: biografie și realizăriMarie-Lor-Brunet: biografie și realizări
» » Pastorul Maldonado, șoferul venezuelean: biografie, carieră sportivă