"Formula 1" - unul dintre cele mai incitante și spectaculoase campionate mondiale. Fiecare Marele Premiu este un adevărat spectacol, în care spectatorii pot vedea căldura serioasă a luptei până la ultimul metru al distanței. Această competiție este nu numai șoferii de curse, ci și echipele. Marele Premiu al Braziliei este unul dintre cele mai intense din întregul calendar. Și acest lucru nu este surprinzător, deoarece tradițional aici este ultima cursă a sezonului. Uneori, soarta campionatului este decisă pe această pistă.

"Formula 1" Marele Premiu al Braziliei: istorie

Prima cursa de masini din Brazilia au început încă din 1934, dar scena a fost adăugat în mod oficial la calendar numai în 1973. Locul a fost ales Sao Paulo. Primii doi ani ai cursei au câștigat brazilianul Emerson Fittipaldi. În 1977 ca urmare a plângerilor sa decis să se mute etapa de la Rio de Janeiro, dar în 1979, „Formula 1“ Marele Premiu al Braziliei a fost din nou în Sao Paulo.

În această perioadă, orașul se afla într-un proces de urbanizare, populația era în continuă creștere. Și numărul săracilor care locuiau în mahalale a crescut. După cum știți, "Formula 1" este un sport pentru cei bogați. Sunt mulți bani în circulație aici. Acest lucru contrastează puternic cu sărăcia multor brazilieni. Prin urmare, în 1981, Grand Prix-ul brazilian a fost din nou mutat la Rio, unde erau mai mulți oameni bogați. Concursurile din acest an au fost destul de scandaloase.

Riderii Alan Jones și Keke Rosberg, care au terminat primul și respectiv al doilea, au fost descalificați din cauza încălcării reglementărilor. Câștigătorul a fost anunțat Alan Prost. Acest mare rider este numit Regele Rio, pentru că a reușit să câștige pe această rută de victorie încă de patru ori. Nelson Piquet l-au făcut o competiție de două ori. Marele premiu al Braziliei

În 1990, Grand Prix "Formula 1" din Brazilia se reîntoarce din nou în São Paulo. Cea de-a 40-a victorie în carieră și a șasea în Brazilia reușește să câștige Alan Prost. Anul viitor, această cursa Ayrton Senna câștigă, iar apoi în 1993. Și un an mai târziu, prima sa victorie în Brazilia este câștigată de Michael Schumacher. A reușit să ajungă la linia de sosire încă de trei ori pentru cariera sa.

Formula 1 "Marele Premiu al Braziliei 2007

A fost pe acest traseu că soarta campionatului a fost uneori decisă. Înainte de cursa pentru titlu au revendicat trei piloți. A terminat, de regulă, sezonul Grand Prix din Brazilia. Calificarea a fost foarte importantă, deoarece toată lumea trebuia să termine cel puțin o anumită poziție și să se bazeze pe eșecul adversarilor. Kimi Raikkonen numai victoria a fost aranjată, iar Hamilton nu putea avea loc mai jos decât al cincilea, Alonso trebuia să vină cel puțin pe secundă.formula 1 grand la Brazilia

Dar nu pentru nimic este Grand Prix imprevizibil "Formula 1" din Brazilia. Calificarea este formată din trei sesiuni. Pole a câștigat Felipe Massa, Hamilton a fost al doilea, Alonso - al treilea, iar Raikkonen a reușit să obțină doar locul 4. Dar în cursa situația sa schimbat. Massa a reușit să păstreze prima poziție, dar Hamilton a început să facă probleme. Raikkonen a reușit să ajungă în jurul lui Alonso. Acum, titlul campionului depinde de Felipe Massa. A ratat Kimi Raikkonen, care a fost capabil sa termine primul si sa devina campion mondial. A fost o cursă fantastică.

Cea mai dramatică Marele Premiu al istoriei

Dar adevărata dramă a avut loc după un an. Actorii erau toți aceiași participanți. Numai titlul a revendicat brazilianul Felipe Massa și britanicul Lewis Hamilton. Ei au reușit să demonstreze de ce formula "Formula 1" este populară în lume. Calificarea braziliană la Grand Prix ar putea afecta cursul cursei, deoarece Felipe avea nevoie să câștige cursa și să aștepte ca Hamilton să aibă loc sub a cincea. Numai așa, Liturghia ar putea deveni un campion.

Un weekend de curse constă din mai multe etape. Acest lucru este diferit de alte sporturi "Formula 1". Calificarea braziliană la Grand Prix pentru echipa lui Lewis Hamilton a fost foarte importantă. Ei au decis să se bazeze pe fiabilitate, astfel încât britanicii trebuiau să se afle în top cinci. Pentru Felipe Massa a fost Marele Premiu al Braziliei. Calificarea avea să se încheie cu un poli pentru el. Și sa întâmplat. După start, Masse a reușit să-și păstreze prima poziție, iar Hamilton a ocupat locul cinci, ceea ce a fost destul de satisfăcător. Cu toate acestea, cu 10 tururi înainte de final, ploaia a coborât, iar jucătorii au schimbat pantofii, cu excepția lui Timo Glock și Jarno Trulli.

În ciuda faptului că Hamilton sa întors pe pistă pentru Glock, el a luat încă locul cinci, până când a fost depășit de un tânăr german Sebastian Vettel. A fost fantastic, pentru că această depășire a făcut Massa campionul. În casetele „Ferrari“ au început deja să fie fericit, dar după câteva secunde, observați că Glock-ul nu a putut face fata cu masina pe o pistă umedă, iar Lewis a reușit încă să termine cincea. formula 1 mare la Brazilia calificare

Mass-ul a fost numit apoi un campion de 30 de secunde. El a câștigat cursa, dar a pierdut campionatul. Probabil, a fost una dintre puținele ceremonii de premiere, unde nimeni nu a zâmbit și câștigătorul a strigat chiar. Astfel de surprize prezintă uneori "Formula 1". Calificarea braziliană la Grand Prix, unde Massa a câștigat polul, iar cursa câștigătoare nu ia adus titlul de campioană.

Fapte interesante

"Formula 1" Grand Prix-ul brazilian se desfășoară pe "Interlagos". Este foarte dificil pentru rideri, deoarece trebuie să se miște în sens contrar acelor de ceasornic. Există mai multe oportunități de depășire.

"Formula 1" Grand Prix-ul brazilian (calificare și cursa) poate avea loc în condiții meteorologice variabile. Căldura poate fi înlocuită de o ploaie puternică. La temperaturi ridicate, mașinile au o uzură puternică a anvelopei. "Formula 1" Grand Prix-ul brazilian este o cursă specială, au devenit campioni mondiali Alonso și Hamilton, dar nu au câștigat niciodată. Din 2004, a fost acest stadiu care a încheiat sezonul. formula 1 grand la Brazilia

Marele Premiu al Braziliei este un circuit istoric cu o atmosferă uimitoare și fani minunați. Fiecare rasă este un adevărat spectacol. Nu e plictisitor aici. Vestea bună pentru fani a fost că contractul pentru Marele Premiu al Braziliei a fost prelungit până în 2020.

Eddie Irvine: carieră și fotografiiEddie Irvine: carieră și fotografii
Roland Ratzenberger: biografie și carierăRoland Ratzenberger: biografie și carieră
Heikki Kovalainen: biografie, fotografieHeikki Kovalainen: biografie, fotografie
Lewis Hamilton: campion mondial de carierăLewis Hamilton: campion mondial de carieră
Formula 1: Monaco Grand PrixFormula 1: Monaco Grand Prix
Rubens Barrichello. Șofer brazilian de curse, pilot pilot de Formula 1Rubens Barrichello. Șofer brazilian de curse, pilot pilot de Formula 1
Sebastian Vettel. Fapte din viațăSebastian Vettel. Fapte din viață
Alexey Popov - vocea Formula 1 din RusiaAlexey Popov - vocea Formula 1 din Rusia
Sochi, track of Formula 1, circuit, lungimea traseului.Sochi, track of Formula 1, circuit, lungimea traseului.
Riccardo Daniel: biografie, fapte interesanteRiccardo Daniel: biografie, fapte interesante
» » Marele Premiu al Braziliei: istorie, cursele cele mai interesante și fapte interesante