Austrian driver de curse Gerhard Berger: biografie și carieră sportivă

Gerhard Berger este un faimos șofer austriac de curse care efectuează în Formula 1 diferite echipe. În mod repetat, el a fost câștigătorul și câștigătorul premiului la etapele concursurilor.

Gerhard Berger

Gerhard Berger. Talent debutant

Sa născut în august 1959 în orașul austriac Vergle. Și-a început cariera profesională cu curse, desfășurată sub auspiciile companiei "Alfa-Romeo", unde a avut rezultate foarte bune.

În curând, Gerhard Berger sa mutat la prestigioasa "Formula-3", unde a concurat cu succes cu faimosul italian Ivan Cappelli în lupta pentru titlul de campion al continentului. În 1984, Berger a fost invitat la echipa germană "Formula 1" - ATS. În cursa de debut pentru el însuși pe pista austriacă nativă Gerhard a arătat doar cel de-al doisprezecelea rezultat.

Mai mult succes a fost spectacolul de la Grand Prix-ul italian, desfășurat la faimosul circuit din Monza. Gerhard Berger, în competiție cu piloții eminenți și mai experimentați, a reușit să ajungă pe locul șase. Din nefericire, datorită lipsei introducerii lui în cererea oficială pentru campionat, șoferul austriac nu a primit puncte pentru această realizare.

Accidentul auto și primele succese

1985 a început pentru tânărul Gerhard Berger, a cărui fotografie poate fi văzută în articol, este foarte nefericită. El a fost într-un accident de mașină, ca urmare a căruia a rupt vertebrele cervicale. În ciuda acestui lucru, sa recuperat repede și sa întors la "Formula-1", unde a început să vorbească pentru o nouă echipă - "Arrow".

Gerhard Berger șofer de curse

După patru etape fără succes, în care austriacul nu a reușit să ajungă la linia de sosire, a început să arate rezultate relativ bune. Și în ultimele două Grand Prix (în Africa de Sud și Australia) a reușit să ajungă în zona punctului.

În 1986, Gerhard Berger - șofer de curse, reprezentând echipa italiană "Benetton". După finisarea în zona de puncte a Marelui Premiu al Braziliei și Spaniei, austriacul de pe scena din San Marino a câștigat pentru prima dată locul al treilea și a urcat pe podium.

Dar cele mai bune rezultate au fost înainte. La Marele Premiu al Mexicului, Berger sa confruntat în mod confident cu ilustrul Alain Simplu și Ayrton Senna și pentru prima dată a câștigat o victorie la etapa "Formula 1". Datorită acestor rezultate, a primit o invitație de a vorbi pentru una dintre cele mai renumite companii - "Ferrari".

Noi victorii și realizări

Timp de trei sezoane, desfășurat în "Ferrari", Gerhard Berger a câștigat Marele Premiu de patru ori și șapte ori printre primii trei. În sezonul 1988, a marcat 41 de puncte și a ocupat locul trei în clasamentul general.

Cu toate acestea, în următorul campionat el avea adesea probleme cu mașina. La etapa din San Marino, ca urmare a accidentului, mașina lui a prins foc și doar în timp au sosit lucrătorii de salvare au salvat pilotul de consecințe grave.

Gerhard Berger fotografie

După o serie de eșecuri, Gerhard Berger a semnat un contract cu autostrada britanică McLaren în 1990, în care a fost asociat cu legendarul Ayrton Senna. Ramaneti putin in umbra brazilianului, cursa austriaca a aratat in mod constant rezultate ridicate, puncte punctate cu regularitate si in mod constant a fost unul dintre primii cinci piloti ai Formula 1.

În 1993, Berger sa întors la stația Ferrari. Un an și jumătate, Gerhard nu a putut câștiga, terminând această serie doar la Marele Premiu al Germaniei în 1994. O altă victorie pe care a ofensat-o a ratat la una dintre rotirile scenei din Australia, unde greșeala austriacă a profitat cu succes de Nigel Mansell. La sfârșitul sezonului, Berger și-a repetat recordul, ocupând locul trei în clasamentul general.

Întoarceți-vă la Benetton și pensionați-vă

Mai departe. După un alt sezon în "Ferrari" Gerhard Berger, în căutarea unor noi victorii, a decis să se întoarcă la "Benetton". Cu toate acestea, din nou, el a continuat să urmărească obstacole periodice. La etapa din Germania, literalmente câteva tururi înainte de final, motorul său a aprins și a ars motorul.

În 1997, în sezonul trecut, șoferul austriac "Formula 1" a pierdut trei curse din cauza formei severe de sinuzită și apoi sa întors și a câștigat o victorie strălucitoare la Grand Prix-ul german. Acesta a fost ultimul triumf nu numai pentru Berger Gerhard, ci și pentru Benetton.

Berger Gerhard

Simțindu-și concurența serioasă din partea tinerilor piloți, șoferul de curse a decis să-și înceteze cariera sportivă la sfârșitul sezonului. Așa că a făcut-o.

Viața după sport

În același an, Gerhard Berger a devenit șeful noului proiect "Formula 1" "BMW Sauber", iar apoi co-proprietarul echipei "Scuderia Toro Rosso". În afară de a face afaceri, el a scris o carte autobiografică "Linia de Finisare", în care și-a descris întreaga carieră sportivă.

Helmut Marko: "Totul ar fi putut fi diferit"Helmut Marko: "Totul ar fi putut fi diferit"
Eddie Irvine: carieră și fotografiiEddie Irvine: carieră și fotografii
Roland Ratzenberger: biografie și carierăRoland Ratzenberger: biografie și carieră
Heikki Kovalainen: biografie, fotografieHeikki Kovalainen: biografie, fotografie
Lewis Hamilton: campion mondial de carierăLewis Hamilton: campion mondial de carieră
Masina de curse Francesco Bernoulli de la caricatura `Cars-2`Masina de curse Francesco Bernoulli de la caricatura `Cars-2`
Helmut Berger: filmografia și biografia actoruluiHelmut Berger: filmografia și biografia actorului
Gerhard Richter - cel mai scump artist din Europa de la cei viiGerhard Richter - cel mai scump artist din Europa de la cei vii
Pilot Gerhard Barkhorn: biografie, realizări și poveste de viațăPilot Gerhard Barkhorn: biografie, realizări și poveste de viață
Marele Premiu al Braziliei: istorie, cursele cele mai interesante și fapte interesanteMarele Premiu al Braziliei: istorie, cursele cele mai interesante și fapte interesante
» » Austrian driver de curse Gerhard Berger: biografie și carieră sportivă