Lewis Hamilton: campion mondial de carieră

Lewis Hamilton este un faimos pilot britanic de Formula 1. Acum, el reprezintă echipa "Mercedes", contractul cu care pilotul a semnat în 2013. Lewis nu este căsătorit. Presa a aparut de multe ori zvonurile despre o relație romantică a lui Lewis Hamilton și Rihanna, dar șoferul însuși a afirmat în repetate rânduri că celebrul cântăreț familiarizat cu o lungă perioadă de timp, și ei sunt doar prieteni.

Cariere în primii ani

Lewis sa născut în 1985. La vârsta de 11 ani, a început să meargă la karting, ca majoritatea curselor de Formula 1. În 2001 a luat parte la seria de iarnă Formula Renault. Hamilton a condus patru curse și a luat locul 5, fără a câștiga o singură medalie.

Lewis Hamilton și Rihanna

Debut și titlu

În 2007, în prima sa cursă, Hamilton a câștigat bronzul. Toată lumea a fost șocată de debutul britanic. Dar acesta a fost doar începutul. La Marele Premiu al Malaysiei, Lewis Hamilton a devenit al doilea, apoi a câștigat argint în Bahrain, Spania și Monaco. A șasea și a șaptea etapă a Formulei 1 a devenit pentru pilotul "aur". Pentru prima dată la cel mai înalt nivel, Lewis a picior în Canada, iar a doua oară - în SUA. Mai mult, Hamilton a câștigat bronz în Franța și Marea Britanie. După aceasta, a fost un eșec - locul 9 la marele premiu al Europei. După eșec, Lewis Hamilton a reușit imediat să câștige - Grand Prix-ul din Ungaria a adus pilotului al treilea aur în cariera sa.

Apoi, pentru trei etape, britanicul nu a putut câștiga o singură dată, doar o dată terminând pe locul doi. În Japonia, Lewis Hamilton a reușit din nou să câștige. Cel de-al 16-lea Grand Prix al sezonului, care a avut loc în China, a devenit un dezastru pentru atlet. Pilotul nu a putut finaliza cursa și a complicat în mod semnificativ lupta pentru titlul de campion. În ultima cursă a sezonului, într-una dintre rotiri, mașina lui Hamilton a căzut. Ca urmare, el a terminat pe locul al șaptelea, care nu i-au permis să devină campion de debut de sezon de Formula 1 a lui.

Lewis Hamilton

Dar campionul nu a trebuit să aștepte mult timp pentru britanici. Deja în următorul sezon a reușit să câștige Formula 1. După victoria în Australia, Lewis a ocupat locul 5 în Malaezia, fiind pe locul 13 în Bahrain. După aceea, a reușit să se întoarcă la podium. Locurile 3, 2 și 1 au fost luate de călărețul în Spania, Turcia și, respectiv, Monaco. După ce sa retras în Marele Premiu în Canada și pe locul 10 în Franța, Hamilton a reușit să câștige 4 podiumuri, dintre care 2 a devenit aur, în cinci curse ulterioare. Lewis a câștigat ultima sa victorie în sezonul de campionat din China. 98 de puncte au permis britanicului să câștige clasamentul general.

Cel de-al doilea și al treilea campionat

Următoarele cinci sezoane la Lewis Hamilton nu s-au adăugat. A terminat sezonul de trei ori pe locul patru și de două ori pe locul cinci. În doar 5 sezoane, concurentul a reușit să câștige 13 victorii. În 2014, Hamilton a reușit să-și recâștige titlul de campion al Formula 1.

Marele premiu în Australia, Lewis nu a reușit să ajungă la final, dar a câștigat 4 victorii la serie. La cea de-a șasea etapă, care a avut loc la Monaco, Hamilton a devenit al doilea. În Canada, nu a putut termina pentru a doua oară în acest sezon. Apoi a fost marele premiu al Austriei, unde Lewis Hamilton a devenit medalist de argint. O altă victorie a fost câștigată în Marea Britanie, urmată de 3 locuri. În Belgia, britanicul a coborât din nou pe pistă, dar a reușit să câștige 6 etape din 7. 384 de puncte au făcut Hamilton un campion de două ori pe Formula 1.

Lewis Hamilton Grand Prix

Un an mai târziu a câștigat Formula 1 pentru a doua oară la rând, după ce a câștigat 10 victorii. Timp de două sezoane, Britanicul nu a reușit să urce pe podium, dacă nu țineți seama de cursa în care nu a terminat. Sezonul trecut, britanicul a câștigat 10 etape și a devenit al doilea în clasament. În acest an, Lewis Hamilton se află pe locul al doilea după 4 etape.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Petra Ecclestone - designer de îmbrăcăminte pentru bărbațiPetra Ecclestone - designer de îmbrăcăminte pentru bărbați
Ceasurile Hamilton - exclusive și necostisitoareCeasurile Hamilton - exclusive și necostisitoare
Sebastian Vettel. Fapte din viațăSebastian Vettel. Fapte din viață
Kimi Raikkonen - un sportiv talentat de Formula 1Kimi Raikkonen - un sportiv talentat de Formula 1
Carl Lewis: o scurtă biografie a sportivului, realizări și povestiri din viațăCarl Lewis: o scurtă biografie a sportivului, realizări și povestiri din viață
Peres Sergio: rasă, carieră sportivăPeres Sergio: rasă, carieră sportivă
Riccardo Daniel: biografie, fapte interesanteRiccardo Daniel: biografie, fapte interesante
Marele Premiu al Braziliei: istorie, cursele cele mai interesante și fapte interesanteMarele Premiu al Braziliei: istorie, cursele cele mai interesante și fapte interesante
Marele Premiu al Mexicului. Întoarcerea cursei la calendarul "Formula 1"Marele Premiu al Mexicului. Întoarcerea cursei la calendarul "Formula 1"
Paradisul rezervorului Hamilton. Lacul visuluiParadisul rezervorului Hamilton. Lacul visului
» » Lewis Hamilton: campion mondial de carieră