Sebastian Vettel. Fapte din viață

Formula "1" modernă este de neconceput fără unul dintre cei mai mari piloți pentru întreaga perioadă a cursei, al cărui nume este Sebastian Vettel. Caracterul său de campion, înmulțit cu persistența și pedantismul german, și-a făcut treaba, asigurându-și succesul.

Nașterea unei vedete

Sebastian Vettel sa născut în Germania la 3 iulie 1987. Locul nașterii era orașul Heppenheim. Sebastian VettelEste demn de remarcat că înainte de a se afla în "grajdurile" cursei Formula, tipul a visat de mult timp să devină cântăreață. Cu toate acestea, cariera artistului pentru el nu era disponibilă, deoarece nu avea date vocale. Dar în exces a fost tot ceea ce este necesar pentru un adevărat campion: voință, răbdare, răbdare și o dorință arzătoare de a câștiga.

Cariere în primii ani

Sebastian Vettel și-a făcut debutul volan sport mașini la vârsta de șapte ani, care participă la competiții de karting. După doar câțiva ani, el a devenit regele recunoscut al acestor curse. Și deja la vârsta de 16 ani a avut șansa să-și încerce mâna la volanul mașinii Formula-1, în care Sebastian a reușit să câștige primul loc în campionatul german de la prima dată.Sebastian Vettel fotografie

La vârsta de 18 ani, pilotul tânăr devine participant la Campionatul European "Formula-3". Sezonul de debut pentru tipul a fost foarte reușit - 64 de puncte au oferit un loc destul de înalt pe locul 5 la turneul nou-venit. După o perioadă relativ scurtă de timp, șoferul efectuează primele teste în viața curvelor regale. Prima mașină este Williams. Deja un an mai târziu, germanul devine medaliatul de argint al campionatului la etapa competițiilor mondiale "Formula Renault". În cursa în sine el a fost al doilea la linia de sosire, dar un pic mai târziu a fost recunoscut ca câștigător, deoarece concurentul care a sosit mai devreme a fost descalificat.

Primul podium din "Formula 1"

În 2006, cu puțin înainte de etapa "Formula 1" din Turcia, Sebastian Vettel devine un al treilea pilot opotent în echipa BMW. În acel sezon, sportivul tânăr și promițător a fost de mai multe ori în spatele volanului mașinii, când s-au desfășurat ședințe de curse libere. Și deja în 2007, Sebastian a fost confirmat ca test pilot pentru BMW Sauber. Pentru același sezon și debutul călărețului în Marele Premiu al "Formulei 1". Așa sa întâmplat că pilotul principal al echipei - Kubica - a fost rănit, iar Vettel sa așezat în spatele volanului mașinii. Și trebuie să spun că Sebastian nu a eșuat, câștigând un punct în prima sa cursa, fiind opt la final. Dar, ulterior, cariera pilotului a continuat deja în partea principală a echipei Toro Rosso, în care a ocupat prima poziție de pole și primul loc în cursa. Sa intamplat in 2008 in cursa in Italia, cand in ploaie, Sebastian a reusit sa devina primul si a stabilit recordul mondial ca cel mai tanar pilot din istoria turneului de prestigiu care a castigat vreodata atat cursa, cat si calificarea.

Gloria

În 2009, cursa Sebastian Vettelokazyvaetsya în echipa Red Bull, a venit să înlocuiască stânga "stabil" David Coulthard. În acel sezon, minunatul copil german a reușit să câștige patru victorii în etape și să devină al doilea până la sfârșitul sezonului.

Deja în sezonul 2010, Vettel a devenit o adevărată stea a "Formulei 1". Vorbind cu figuri uscate, el a câștigat în cinci curse, în fața a 4 puncte de următorul său urmăritor Alonso, a devenit campion în 23 de ani.cursează Sebastian Vettel

În 2011, principalul rival al Germaniei a fost partenerul său Mark Webber. Dar australianul nu sa putut întâlni cu echipa și nu a avut rezultate bune, ceea ce a contribuit, în multe privințe, la înfrângerea sa. Ca urmare, Vettel, fiind de 11 ori primul pe podium, a luat al doilea titlu. În același timp, avantajul său față de cel de-al doilea câștigător al campionatului a fost de 122 de puncte.

2012 an. Fernando Alonso și Sebastian Vettel, ale căror fotografii urmau să fie reproduse de milioane de exemplare în întreaga lume, au devenit din nou rivali ireconciliabili pe pistă. În prima jumătate a sezonului înainte a fost un spaniol experimentat, dar în cele din urmă campionul a fost din nou un german, care a reușit să-și recâștige turele în timpul cursei finale.

În sezonul 2013 până în vara pentru conducere a fost o luptă încăpățânată între Hamilton, Raikkonen, Alonso și, desigur, Vettel. Dar după pauza de vară, Sebastian a demonstrat încă o dată cel mai înalt profesionalism și, după ce a câștigat 9 victorii la rând, a încheiat cu tărie și cu încredere lupta pentru palmierul campionatului. Ca rezultat - 4 ani de curse și 4 titluri. Mare rezultat!creșterea lui Sebastian Vettel

2014 a fost marcat de introducerea de noi reguli, ca urmare a căruia Vettel a renunțat la cusca liderului. În cele din urmă, el ia decizia finală de a părăsi echipa și semnează un contract de trei ani cu Ferrari.

Câteva informații despre călăreț

Potrivit semne zodiacale, un nativ din Germania este Rac. Creșterea lui Sebastian Vettel este de 176 centimetri, iar greutatea - 62 kg, ceea ce reprezintă un raport ideal pentru cursa de Formula 1. Numărul de tururi în pilot este de 2438. Sebastian numește pastele preferată. Băuturi preferate - o ciupercă de ceai și "Red Bull". Din rude apropiate, Sebastian are două surori și un frate. În prezent, țara de reședință a călărețului este Elveția.

Helmut Marko: "Totul ar fi putut fi diferit"Helmut Marko: "Totul ar fi putut fi diferit"
Lewis Hamilton: campion mondial de carierăLewis Hamilton: campion mondial de carieră
Daniil Kvat: naționalitate. Biografie a lui Daniil KwiatDaniil Kvat: naționalitate. Biografie a lui Daniil Kwiat
Rubens Barrichello. Șofer brazilian de curse, pilot pilot de Formula 1Rubens Barrichello. Șofer brazilian de curse, pilot pilot de Formula 1
Kimi Raikkonen - un sportiv talentat de Formula 1Kimi Raikkonen - un sportiv talentat de Formula 1
Cel mai titrat șofer de raliuri Sebastien LoebCel mai titrat șofer de raliuri Sebastien Loeb
Christian Horner: viața personală, fotografie.Christian Horner: viața personală, fotografie.
Riccardo Daniel: biografie, fapte interesanteRiccardo Daniel: biografie, fapte interesante
Marele Premiu al Braziliei: istorie, cursele cele mai interesante și fapte interesanteMarele Premiu al Braziliei: istorie, cursele cele mai interesante și fapte interesante
Marele Premiu al Mexicului. Întoarcerea cursei la calendarul "Formula 1"Marele Premiu al Mexicului. Întoarcerea cursei la calendarul "Formula 1"