Raliul Rusiei `Formula-1` Vitaly Petrov: biografie, viață personală

Federația Rusă "Formula 1" Vitaly Petrov sa născut în 1984 în orașul Vyborg. Din copilărie, băiatul era interesat de toate mijloacele pentru mișcarea oamenilor: mașini, cai, bărci. Tatăl a încurajat interesul viitorului șofer de curse, datorită căruia Vitaly a învățat să conducă modelul "Zhiguli" al celui de-al patrulea model încă din ultimii 6 ani. Câțiva ani mai târziu, copilul a stăpânit controlul și pe alte modele de mașini.

În tinerețe, viitorul călăreț de Formula 1, Vitaly Petrov, avea probleme la școală, fiind un băiat extrem de agil, care nu mai putea sta liniștit la birou pentru mult timp. În orașul natal al viitorului călăreț nu existau secții sportive în care tinerii să poată face curse kart. Cu toate acestea, băiatul nu a disperat. În timpul liber de la antrenament, a fost implicat într-un sprint de raliu. Este demn de remarcat faptul că cei mai mulți dintre cei mai cunoscuți călăreți au obținut rezultate bune, care se ocupă cu cea mai veche curse din copilărie în karting.

Vitaly Petrov Formula 1

Primele realizări ale călărețului

Vitaly Petrov și-a început cariera de pilot în Formula 1, după ce a împlinit vârsta de 17 ani. Pentru acest sport este considerat inacceptabil.

Vitaly Petrov, șoferul din Formula 1, este remarcabil pentru biografia sa datorită faptului că la vârsta de 12 ani a fost permis să participe la competițiile de raliuri de sprint la egalitate cu sportivii adulți. Apoi, cursa a implicat 50 de bărbați adulți, iar Vitaly a reușit să obțină locul al șaptelea. În acel moment a făcut primii pași spre construirea carierei sale strălucite ca călăreț.

După un discurs îndrăzneț la mitingul viitorului membru al "Formulei 1", Vitaly Petrov a observat antrenorul local, care a lucrat cu el cu câțiva ani. Datorită eforturilor bărbaților, un atlet foarte tânăr a făcut pași mari în curse pe piste de mare viteză. După ce a împlinit vârsta de 14 ani, Vitaly a ocupat primul loc la competițiile majore de raliu-sprint din Sankt-Petersburg.

În 2002, șoferul a câștigat competiția din Togliatti. Acolo a reușit să captureze ceașca Lada. În plus, în cinstea unei victorii de reper a fost prezentat cu o mașină. Acum, tânărul își putea perfecționa abilitățile ca un călăreț pe vehiculele sale personale.

Dupa sfarsitul de debut al celor doua sezoane la managerul Lada Cup Oksana Kosachenko a observat un adolescent talentat. Ea a ajutat-o ​​pe Vitali la concursurile din țările Uniunii Europene.

Povestea tatălui Vitali

Formula 1 cursa Vitaly Petrov

Potrivit Alexandra Petrova, la finalul următoarei etape a curselor de la Cupa Lada, fiul său a fost pedepsit pentru rupere în timpul concursului, ca rezultat al următorului concurs, Vitaly trebuind să înceapă la ultimul loc, 24. În acea zi a avut loc o ploaie torențială și, de vreme ce Vitaly sa antrenat în principal pe căile educaționale din regiunea Leningrad, nu era obișnuit cu astfel de vagare a vremii. Vitaly a învățat bine să "dețină" o mașină pe un asfalt umed. Sa terminat mai întâi, după ce a trecut de toți concurenții săi eminenți, printre care se numărau masteranzi de sport. Poate că era insultător să se ducă la lauri de victorie pentru băiatul de 17 ani.

Vyborg Rocket

După curse de succes la competițiile din țara sa natală, Petrov sa dedicat din ce în ce mai mult articolelor jurnaliștilor sportivi. Datorită talentelor sale, atletul a fost poreclit la "Vyborg Rocket".

După performanțele strălucitoare pe rutele sportive din Europa de Vest, concurentul rus a devenit cunoscut sub numele de "Petrov primul". Acest pseudonim a apărut ca urmare a faptului că Vitaly a devenit primul pilot al "Formulei 1" din Rusia. El, ca reformatorul Peter I, a tăiat "fereastra spre Europa" pentru a vorbi despre "cursele regale".

Cariera concurentului rus din Europa

Vitaly Petrov formula 1 de viață privată

În 2003, pilotul "Formula 1" Vitaly Petrov a participat la competiția "Formula - Renault" (campionatul Italiei). Ca parte a echipei Euronova Racing, Vitali a reușit să obțină locul 19. În acest sens, realizările sale nu se termină aici. După un timp, a ajuns să termine pe locul 4 pe seria de iarnă "Formula Renault", care a fost organizată în Anglia. În același an, șoferul și-a făcut debutul la "F-3000" din Cagliari.

Înapoi în Rusia

Cursești rusești cu formula 1 Vitaly Petrov

În 2004, Petrov a participat la un sezon al campionatului Lada Revolution din Rusia. La fiecare concurs, el a pornit de la prima poziție, dar a ajuns la sfârșitul secunde. În finala sezonului de campionat rusesc, pilotul tânăr sa întors din nou în Europa de Vest.

În 2005, șoferul rus al "Formula-1" în cursa Lada Revolution a fost mai norocos. Tânărul a reușit să ajungă prima dată la linia de sosire de 10 ori, ca urmare a căruia Vitali a devenit campion. Dar succesul său nu se termină aici, pentru că, în plus, a devenit proprietarul titlului de campion la evenimentul "Formula-1 600".

Noi realizări ale lui Petrov în Europa de Vest

În 2006 Pilot rusesc devine un finalist de bronz al evenimentului "F-3000" din grupul Euronova Racing. Vitali a reușit să câștige premii de 10 ori și, de asemenea, să obțină 4 titluri ale campionului.

În același an, călărețul din Rusia, pentru prima dată în cariera sa, se desfășoară în seria GP2. Intrând în echipa "Campos Grand Prix", Vitaly a câștigat 4 victorii în cursa.

La finalul sezonului GP2 din 2008, Petrov devine un medalist de bronz.

În 2009, Petrov, care sa alăturat echipei Barwa Addax, a marcat încă 2 victorii, dar nu și-a putut păstra laurii de campion al călărețului. Ca urmare a seriei, a fost recunoscut ca vice-campion al concursului.

În 2011, Petrov a reușit să devină membru al cursei "Champions". Dintre cele trei competiții, el a terminat primul o singură dată și fără a părăsi grupul.

Participarea lui Petrov la "Formula 1"

Vitaly Petrov Biografie în Formula 1

Vitaly a devenit primul pilot al "F-1" din Rusia. În primăvara lui 2010, a debutat la Grand Prix din Bahrain. Pentru a participa la "cursa regală", rusul a semnat un acord cu echipa franceză Renault.

Sportivul a fost finanțat de către societatea de stat Rostek, primele persoane ale statului au declarat adesea acest lucru jurnaliștilor. Fără sprijinul financiar din partea țării sale natale, atletul ar fi putut obține cu greu astfel de succese "de mare".

În prezent, un pilot din Rusia este considerat un călăreț activ. Totul din 2014 a petrecut în echipa germană Mucke Motorsport. Atletul a efectuat pe masina DTM a clasei Mercedes AMG de clasa C. Cel mai remarcabil spectacol din echipa sa a fost în Olanda, unde a ocupat locul 11 ​​pe Zandvoort.

La începutul anului 2015, reporterii au aflat că Vitaly a decis să părăsească DTM.

Viața personală a lui Vitaly Petrov

Pilotul "Formulei 1" Vitaly Petrov încearcă să-și ascundă viața privată cu atenție de jurnaliștii isterici. Se știe că tipul este considerat un mire de invidiat.

În 2012, rolul mirelui a fost revendicat de Alexandru Pavlova. Fata conduce programul pe canalul "Humor box". Tânărul cuplu a fost văzut de mai multe ori împreună, dar cât de gravă este relația lor încă un mister.

Milan Gogunskaya - o stea mică de televiziune și familia eiMilan Gogunskaya - o stea mică de televiziune și familia ei
Vitaly Grachev (Vitas): biografia, activitatea creativă și familia saVitaly Grachev (Vitas): biografia, activitatea creativă și familia sa
Robert Kubica este un om care sa făcutRobert Kubica este un om care sa făcut
Actorul Vitaly Konyaev: biografie, filmografie, viața personalăActorul Vitaly Konyaev: biografie, filmografie, viața personală
Vitaly Portnikov: viața unui jurnalist ucraineanVitaly Portnikov: viața unui jurnalist ucrainean
Peres Sergio: rasă, carieră sportivăPeres Sergio: rasă, carieră sportivă
Culturist Vitaly Fateev: realizări sportive și biografieCulturist Vitaly Fateev: realizări sportive și biografie
Oksana Kosachenko: profesionist în lumea cursei autoOksana Kosachenko: profesionist în lumea cursei auto
Prezentator TV Vitaly Eliseev: biografie, fotografiePrezentator TV Vitaly Eliseev: biografie, fotografie
Bruno Senna - o schimbare demnă a legendarului curseBruno Senna - o schimbare demnă a legendarului curse
» » Raliul Rusiei `Formula-1` Vitaly Petrov: biografie, viață personală