Campionul olimpic David Musulbes

David Musulbeș este un celebru luptător liber al Georgiei. El are titlul de Maestru onorabil de Sport. A jucat în turnee internaționale pentru echipele naționale din Rusia și Slovacia. Campion olimpic.

Biografia sportivului

david muzybes

David Musulbes sa născut în 1972 în Ordzhonikidze, în capitala Osetiei de Nord. Am început să fac sport la școală când aveam 10 ani. A trăit câțiva pași de complexul sportiv "Trud". În această cameră, el a fost angajat într-un băiat de 10 ani și se pregătea pentru Jocurile Olimpice în 2008.

Pentru victorii a fost pregătit de mentorii Saveliy Bazrov, campion mondial de două ori, și Kazbek Dedegkaev, maestru al sportului din URSS.

Primele succese

Fotografia lui David Muslim

David Musulbeș a câștigat prima victorie serioasă deja în 1993, când a împlinit 21 de ani. A devenit campion al Rusiei în categoria de greutate de prestigiu de până la 100 de kilograme.

În 1994 a plecat la campionul mondial de la Istanbul, unde a câștigat bronz medalie. Câștigătorul turneului a fost germanul Aravat Sabeyev, al doilea fiind ocupat de Azerbaidjanul Davud Magomedov.

În 1995, David Musulbeș a câștigat aur la Campionatul European din orașul francez Besancon. În meciul decisiv el învinge pe slovacul lui Milan Mazac. În acest caz, atletul se îndreaptă spre o categorie mai "grea" - până la 120 kg. În același sezon câștigă Cupa Mondială și în câțiva ani obține titlul de Maestru onorabil de Sport. Realizările sale au fost apreciate.

Toate șansele de a merge la Jocurile Olimpice David Musulbes, a cărui biografie a fost asociată pentru totdeauna cu sportul, a avut loc în 1996, când competiția sa desfășurat în Atlanta. Cu toate acestea, în ultima clipă a fost la bordul echipei naționale.

Jocurile Olimpice din Sydney

david moslems nationality

Până în 2004, Musulbeș a câștigat un alt bronz la Campionatele Mondiale, devenind un campion european de două ori. La Jocurile Olimpice de la Australian Sydney ajunge la rangul de unul dintre favoritele turneului. La concursuri, el interpretează în categoria cea mai prestigioasă - până la 130 de kilograme.

În semifinale, el se confruntă cu luptătorul iranian Jadidi. Lupta trece cu avantajul lui Musulbe, dar este posibil să câștige doar pe puncte, dar uscat, 3: 0.

Într-o luptă paralelă, Uzbek Arthur Taymazov primește o estimare a "carcasei" pentru a lua împotriva lui Cuban Rodriguez.

Soarta medaliei de aur este decisă de ruși și uzbeci. În același timp, David Musulbes, a cărui naționalitate este georgiană, nu a vorbit niciodată pentru Georgia, preferând echipa rusă. Rezultatul meciului este 5: 2 în favoarea lui David. Eroul articolului devine campion olimpic. aceasta medalie de aur a fost ultima pentru echipa rusă la acea olimpiadă și 32 la evenimentul echipei.

Pregătirea următoarelor Olimpiade

Un concurent serios pentru victoria în categoria sa de greutate Musulbeș a fost în ajunul următoarei olimpiade, care a avut loc la Atena în 2004. El a câștigat două campionate mondiale la rând, dar nu a intrat în echipa națională. Nu pe un principiu sportiv, ci din cauza unor intrigi care prevalează la acel moment în echipă.

Recunoaștere a primit nu numai în Rusia, dar și în străinătate. De exemplu, în Bulgaria i sa dat titlul simbolic al celui mai bun sportiv freestyle. În 2003, David Musulbes nu a reușit să obțină a treia victorie la Campionatul Mondial. Freestyle lupte pierdut în mod semnificativ în divertisment la turneul care a avut loc la New York. Musulbeș, precum și un alt luptător eminent - de asemenea, un Buvaysar Saytiev rus a refuzat să emită o viză în SUA. Toate acestea au avut un efect negativ asupra condiției sale, și chiar sa gândit la terminarea carierei sale profesionale. Chiar a devenit la un moment dat un antrenor senior al echipei naționale ruse, care a lucrat la acest post timp de trei ani.

Întoarce-te la covor

biografia lui david mulibes

În 2008, David Musulbes, a cărui fotografie a decorat în mod repetat primele pagini ale publicațiilor sportive, decide să se întoarcă la marele sport. El devine membru al echipei naționale slovace în lupte libere și, în cadrul acestei echipe, merge la Jocurile Olimpice de la Beijing.

Este uimitor faptul că antrenamentul lui Musulbeș a fost reluat cu doar șase luni înainte de începerea Jocurilor Olimpice. La campionatul european din Tampere finlandeză, primul după o pauză lungă, ajunge doar la finală, în care pierde. Cu toate acestea, după încheierea concursului se dovedește că adversarul său în lupta decisivă a fost un test pozitiv de droguri. Este lipsit de premii, campionul este Musulbe.

Jocurile Olimpice de la Beijing

david muslimbas lupte în stil liber

În august 2008 a venit la Jocurile Olimpice de la Beijing la vârsta de 36 de ani. Calea lui începe cu finalele de 1/8, unde se confruntă cu Nigerianul Wilson Sievari. Musulbeș câștigă cu un avantaj clar 9: 0.

În sferturile de finală intră în adversarii celor mai experimentați maghiari Otto Aubel, medaliat de bronz la Campionatul Mondial și European. Luptătorul slovac nou-câștigat câștigă cu un scor mai modest - 4: 1.

În meciul semifinal cade pe rivalul său etern - uzurul Arthur Taymazov. Musulbez rezistă puternic, dar nu câștigă un singur punct, în timp ce adversarul său primește două puncte.

Ultima oportunitate de a câștiga Medalie olimpică - lupta pentru locul al treilea. Musulbeș se întâlnește cu cubanezul Disney Rodriguez, care a acordat cu o zi înainte cetățeanului rus Bakhtiyar Akhmedov.

Musulbii au câștigat o victorie încrezătoare 8: 2. Și aduce o cutie de monede a echipei naționale slovace o medalie de bronz în lupte freestyle. Apropo, în finala din categoria de greutate de până la 120 kg, Taimazov a câștigat, el a fost mai puternic decât Ahmadov - 4: 0.

În prezent, David Musulbeș sa întors în Rusia din Slovacia. Lucrează în capitală, în conducerea Comitetului Sportiv din Moscova, sub conducerea lui Alexei Vorobyov. În zona responsabilității sale, școala secundară specializată din rezervația olimpică nr. 1.

Anzor Boltukaev: lupte în stil liber ca mod de viațăAnzor Boltukaev: lupte în stil liber ca mod de viață
Khadzhimurat Gatsalov: Campion olimpic în lupte libereKhadzhimurat Gatsalov: Campion olimpic în lupte libere
MMA luptător Musa Khamanaev: biografieMMA luptător Musa Khamanaev: biografie
Campion olimpic la înot în 2016 - Joseph Isaac Skuling și calea sa spre glorieCampion olimpic la înot în 2016 - Joseph Isaac Skuling și calea sa spre glorie
Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?
Ce este el, campionul olimpic cel mai numit?Ce este el, campionul olimpic cel mai numit?
Atleții celebri din Rusia au glorificat țara noastră!Atleții celebri din Rusia au glorificat țara noastră!
Tatyana Lebedeva este campion olimpic. biografieTatyana Lebedeva este campion olimpic. biografie
Schulz Mark - luptător și antrenorSchulz Mark - luptător și antrenor
Campionul olimpic Boris Shakhlin: biografie, realizări sportiveCampionul olimpic Boris Shakhlin: biografie, realizări sportive