Gogi Koguashvili: Marele maestru al luptei greco-romane

Gogi Murmanovici Koguashvili este astăzi antrenorul principal al echipei naționale de lupte greco-romane. La un moment dat a fost unul dintre cei mai buni luptători din lume în categoriile de 90 și 97 kg, de cinci ori a devenit campion al planetei, a câștigat în mod regulat campionatele continentale. Are o realizare semnificativă - participarea la patru olimpiade, dintre care unul a devenit medalist de bronz.

Fan al Kutaisi "Torpedo"

Gogi Koguashvili, a cărui biografie va fi spusă în articolul nostru, sa născut în Georgia, în districtul Tskhaltub în 1969. În clasa a treia am început lupta greco-romană și a lucrat altruist, făcând voluntar jogging-ul și legănându-se pe barele orizontale după finalizarea antrenamentului.

În curând, Gogi Koguashvili a început să locuiască în Kutaisi, unde a început deja să atragă atenția antrenorilor echipelor de tineret din Georgia. Aici, întâmplător, el a fost dus cu fotbal, el a vizitat în mod constant meciurile Kutaisi "Torpedo", care apoi a jucat în liga mai mare a campionatului aliat. Treptat, el a început să fie printre cei mai buni tineri luptători ai URSS, a început să participe la turnee internaționale junior.

gogi koguashvili

Prima victorie a venit în 1987, când atletul a câștigat lupta greco-romană la Campionatul European de Tineret. Gogi Koguashvili cu puțin timp înainte să se mute la Moscova, unde a devenit un progres rapid și a crescut într-un wrestler puternic sub antrenor Jemal N. Kostava.

La începutul veacurilor

În 1989, un luptător din Kutaisi a câștigat Campionatul Mondial de Tineret, după care a fost printre cei mai apropiați candidați la echipa națională a URSS. El a luat medalii la turnee interne, a devenit câștigător al URSS, dar echipa principală a fost chemată doar în 1991 pentru a participa la Cupa Mondială.

Aici a jucat cu succes, a câștigat turneul și a câștigat dreptul de a reprezenta țara la Jocurile Olimpice de la Barcelona.Gogi Murmanovici Koguashvili

În 1992, URSS a ordonat o viață lungă, iar în turneul principal al celui de-al patrulea an, echipa unită a republicilor CSI a luat parte. Cu toate acestea, acest lucru nu a fost resimțit în nici un fel în echipa de luptători care au continuat să fie o echipă unită și nu s-au împărtășit între ei cu ruși și georgieni.

Gogi Koguashvili, a fost prima dată la Jocurile Olimpice, a ajuns sub o presiune psihologică enormă și nu a reușit să facă față cu nervii din primul meci, în cazul în care a pierdut luptătorului din Turcia. După înfrângerea Kutaisi atlet într-adevăr întâlnit și a dat o linie câștigătoare genial, în cele din urmă a câștigat medalia de bronz.

Hegemonia lui Gogi

Până în 1993, Gogi Koguashvili sa maturizat și nu se mai asemăna cu băiatul nesigur că arăta la Jocurile Olimpice din 1992. El a câștigat primul său campionat mondial pentru adulți, iar în finală a învins complet triumful olimpic de la Barcelona, ​​Mike Bulman, cu un scor de 6: 1.

gogi koguashvili greco roman wrestling

Un an mai târziu, la Campionatele Europene din Grecia, atletul a suferit o leziune foarte gravă, rupând un mușchi pectoral mare. Gogi Koguashvili suferit o intervenție chirurgicală dificilă, medicii încearcă o centrare la cariera sa viitoare, dar trei luni mai târziu a pășit calm pe covor, și a devenit campion mondial, câștigând în final Vyacheslav Olejnik, care mai târziu a devenit campion olimpic la Atlanta.

Cu toate acestea, rănirea insidioasă a fost resimțită la cel mai inoportun moment. În 1995, un wrestler tras din nou o durere de umăr, motiv pentru care a fost pregătirea pentru mototolită, și a venit acolo în vigoare și efect al turneului olimpic în 1996. Cu toate acestea, el încă nu a avut egal la Campionatele Mondiale. Din 1997, a început să apară în categoria de până la 97 kg și a câștigat trei titluri la rând. Înainte de Jocurile din Sydney, toate au fost de așteptare, în cele din urmă el a cuceri vârful de neatins, dar de data aceasta el a rănit umărul drept și din nou a rămas sub câștigători.

antrenor

Până în 2004, Gogi Koguashvili a continuat să rămână în echipa națională, combinând îndatoririle unui antrenor. Olimpiada de la Atena a fost pentru el a patra și urma să devină cântecul său de lebădă. Gogi Koguashvili a început foarte puternic turneul, care a fost pregătit cu mare atenție. El a câștigat actualul campion mondial Litberg, a trecut un rival incomod din Belarus, Serghei Lishtvana.

biografia gogi koguashvili

Cu toate acestea, al treilea meci sa dovedit a fi cu adevărat nefericit pentru el, în funcție de rezultatele remiză, avantajul a căzut întotdeauna la adversarul său, care a reușit, prin urmare, să treacă la finala turneului.

După ce a terminat o carieră sportivă activă, Gogi Koguashvili sa mutat în mod natural la coaching. Astăzi conduce echipa națională de lupte greco-romane.

Vladimir Nikitin este un boxer rus în zbor. Biografie și atlet de realizareVladimir Nikitin este un boxer rus în zbor. Biografie și atlet de realizare
Venier Galiev: Vârsta Victoriei nu este o piedicăVenier Galiev: Vârsta Victoriei nu este o piedică
Bressovki `Asiks` - cea mai bună încălțăminte pentru lupte libere și greco-romaneBressovki `Asiks` - cea mai bună încălțăminte pentru lupte libere și greco-romane
Portar Alexey ShevchenkoPortar Alexey Shevchenko
Khoren Oganesyan: toate cele mai interesante despre legenda fotbalului sovietic și mândria…Khoren Oganesyan: toate cele mai interesante despre legenda fotbalului sovietic și mândria…
Alexei Mishin: biografia unui luptătorAlexei Mishin: biografia unui luptător
Aliya Mustafina - gimnastă a echipei naționale ruse: biografie și fapte interesante din viața unui…Aliya Mustafina - gimnastă a echipei naționale ruse: biografie și fapte interesante din viața unui…
Mihran Harutyunyan, lupta: biografia participantului la Olimpiada de la RioMihran Harutyunyan, lupta: biografia participantului la Olimpiada de la Rio
Freestyle wrestling și Greco-Roman: diferențe și caracteristici principaleFreestyle wrestling și Greco-Roman: diferențe și caracteristici principale
Mikhail Mamiashvili este fostul luptător și membru al Comitetului Sportiv OlimpicMikhail Mamiashvili este fostul luptător și membru al Comitetului Sportiv Olimpic
» » Gogi Koguashvili: Marele maestru al luptei greco-romane