Khadzhimurat Gatsalov: Campion olimpic în lupte libere

Conform datelor neoficiale din Osetia de Nord este clasat pe primul loc în lume în numărul de campion de lupte specifice pe cap de locuitor. Deci sau nu - nu se știe exact. Cu toate acestea, este sigur să spun un singur lucru: Wrestling se bucură de o mare popularitate în țară. Din cauza concurenței imens pe plan intern, mulți sportivi se lasă să se joace pentru alte țări. Unul dintre cei care nu a fost frică de lupte grele și a rămas în Federația Rusă, este legendarul Khadzhimurat Gatsalov, de cinci ori campion mondial și olimpic medaliat. Cu ceva timp în urmă, sa mutat cu succes de la categorie la 96 kg în greutate.

Primii pași ai campionului

Khadzhimurat Soltanovich Gatsalov sa născut în Oseția de Nord, în satul Chikola. El a fost crescut într-o familie din Osetia, mărturisind Islamul. Are trei frați mai mari. Toți sunt sportivi profesioniști. În copilărie, eroul nostru a încercat adesea pe medalii, pe care le-au adus din competiție.Khadzhimurat Gatsalov

Băiatul a început să se lupte liber în satul natal, după care a decis să se dezvolte mai departe, după ce sa mutat în capitala republicii. În Vladikavkaz, Khadzhimurat a început să se antreneze în clubul sportiv "Alans". Antrenorul și mentorul său a fost Vadim Tseboev. Cooperarea lor continua si astazi.

Gatsalov, din copilărie, a visat să ajungă la Jocurile Olimpice. În 2000, el a simțit deja puterea de a continua cucerirea summitului râvnit. Când nativul din Oseția de Nord a început să vorbească pentru echipa națională a Rusiei? Acest lucru sa întâmplat în 2001, după ce tipul a obținut primele premii la concursurile interne.

Curând au urmat primele victorii la nivel internațional. În 2002, Khadzhimurat Gatsalov a câștigat Cupa Mondială în orașul american Spokane.

Funcțiile atenienilor

Decisiv pentru atletul Ossetian a fost victoria în campionatul rus în 2002. Astfel, a asigurat un bilet olimpic la Jocurile din Atena.

Khadzhimurat Gatsalov este o combinație destul de rară de forță fizică, inteligență și viteză în lumea sportului. La prima sa olimpică, un atlet tânăr, care a jucat recent la nivel junior, a fost absolut calm, a calculat fiecare mișcare a rivalilor săi. El nu a cedat emoțiilor. Mai ales remarcabil a fost lupta sa în semifinale. Gatsalov Hadzhimurat SultanovichEl a fost confruntat de viitorul campion al luptelor de stil mixt sub versiunea UFC - Daniel Cormier. Luptătorul rus de freestyle nu știa încă despre asta. Osetia a depășit în mod confident luptătorul american.

În finală a jucat împotriva luptătorului uzbec Ibrahimov. Într-o luptă amară, eroul nostru a reușit să câștige. El a adus echipei naționale ruse o medalie de aur în categoria de până la 96 kg.

După aceasta, în lumea luptei în stil liber a venit realitatea lui Khadzhimurat Gatsalov. De câțiva ani a câștigat campionatele mondiale, după ce a acumulat 4 titluri până în 2010.

Calm și întoarcere

Freestyle wrestling este un sport foarte traumatic. De-a lungul anilor de carieră activă, luptătorii sunt îngroziți cu leziuni, diverse răniri, pierd viteză, claritate. Hadzhimurat Gatsalov a început să apară tineri rivali. A sosit o perioadă în care atletul Ossetian nu a putut câștiga la nivel internațional. Dar nu a disperat. Luptător de lupte rusescReturul triumfător a avut loc în 2013, când Osetul a câștigat din nou campionatul mondial. El a făcut acest lucru, trecând de la divizia de greutate obișnuită într-o greutate grea.

Un an mai tarziu Khadzhimurat Gatsalov se duce din nou la campionatul mondial. A trebuit să lupte în categoria de până la 120 kg. În Tașkent, el nu a rămas fără recompense. H. Gatsalov a obținut o medalie de bronz. În ciuda experimentului de succes, în 2016 atletul revine la clasa de greutate obișnuită la 96 kg. Ossetian urma să participe la campionatul țării, care a devenit o selecție pentru Jocurile Olimpice de la Rio. Aici nu a putut să se opună la nimic care a prins curajul Anzor Boltukaev, care a câștigat în cele din urmă o victorie curată.

Viața personală

Khadzhimurat Gatsalov este un tată mare. El aduce patru fii și două fiice. Acum, o familie mare de luptător rus trăiește în Vladikavkaz.

Svetlana Andreeva - Campion mondialSvetlana Andreeva - Campion mondial
Jamal Otarsultanov: campion olimpic la wrestlingJamal Otarsultanov: campion olimpic la wrestling
Anzor Boltukaev: cariera nefericită a luptătorului cecen al freestyleAnzor Boltukaev: cariera nefericită a luptătorului cecen al freestyle
Anzor Boltukaev: lupte în stil liber ca mod de viațăAnzor Boltukaev: lupte în stil liber ca mod de viață
Mark Henry: biografia luptătorului americanMark Henry: biografia luptătorului american
Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?
Campionii olimpici ai Rusiei - cei mai buni sportivi din țarăCampionii olimpici ai Rusiei - cei mai buni sportivi din țară
Ce este el, campionul olimpic cel mai numit?Ce este el, campionul olimpic cel mai numit?
Atleții celebri din Rusia au glorificat țara noastră!Atleții celebri din Rusia au glorificat țara noastră!
Alexei Voevoda: Armă de lupte, viață privatăAlexei Voevoda: Armă de lupte, viață privată
» » Khadzhimurat Gatsalov: Campion olimpic în lupte libere