Beloglazov Sergey: biografie și fotografii

Beloglazov Serghei - un faimos atlet sovietic. Campion olimpic de două ori în România freestyle wrestling.

Câștigător al mai multor campionate mondiale, Europa și URSS. Câștigător al titlului "Maestrul onorific al Sportului al URSS".

Biografia sportivului

Beloglazov Serghei sa născut în Kaliningrad în 1956. Părinții erau simpli muncitori - Aleksei Yakovlevich Starokulov și Antonina Alekseevna Beloglazova. Odată ajuns într-un mare sport, Serghei a luat un nume mai eufonic al mamei sale.

Lupta a început să se ocupe de fratele său gemene, Anatoly. La vârsta de 14 ani. Apoi ambele au cântărit mai puțin de 30 de kilograme. Primul antrenor al lor a fost Granit Ivanovich Toropin. Ambii au fost luptători capabili și talentați. Singura problemă a fost aceea că atât Serghei, cât și Anatolii au jucat în aceeași categorie de greutate. Toropin a hotărât să-i crească. Serghei a trebuit să se descurce bine și să meargă la categoria celor care cântăresc mai mult de 52 de kilograme. Anatoly a rămas în categoria mai ușoară.

Frate Anatolie

Beloglazov Serghei

Fratele lui Serghei Anatoly a obținut, de asemenea, anumite succese în lupta în stil liber. A devenit campion mondial de trei ori. În prezent este antrenorul echipei de tineret rusesc pentru acest sport. Lucrează în clubul CSKA.

Și-a început cariera profesională în clubul forțelor armate din Kaliningrad, apoi a jucat pentru Kiev Dynamo.

În 1980 a câștigat la Jocurile Olimpice de la Moscova. În categoria de greutate de până la 52 kilograme în meciul final sa întâlnit cu atletul polonez Vladislav Stetsik. Victoria a câștigat pentru un avantaj clar.

Mutarea lui Serghei la Kiev

Serghei Beloglazov lupte libere

În 1977, Beloglazov Serghei sa mutat de la Kaliningrad la Kiev. Curând a început să joace pentru clubul sportiv local "Dynamo".

În ajunul învățământului superior a primit în Institutul Pedagogic de Stat Krasnodar și mai târziu a absolvit Școala de comandă superior din Saratov, care purta numele de Felix Dzerjinski. A primit titlul de ofițer al Ministerului Afacerilor Interne.

Primele succese internaționale

Beloglazov Serghei luptător

Beloglazov Serghei, după o serie de victorii la concursurile All-Union, a devenit membru al echipei naționale a URSS. Primul început internațional pentru el a fost Campionatul European din capitala României, care a avut loc în aprilie 1979.

Beloglazov Serghei, un luptător, a jucat în categoria de până la 57 kilograme. În finală sa întâlnit cu atletul român Aurel Neagu. Victoria a fost pentru atletul sovietic. La acel campionat european, echipa sovietică a câștigat în clasamentul general. Atleții sovietici au câștigat 8 din 10 medalii de aur. Odată au fost al doilea. Nu s-au lăsat premii decât în ​​categoria de până la 62 de kilograme.

În același an, Beloglazov Serghei, a cărui biografie a fost strâns legată de sport, a participat pentru prima dată la Campionatul Mondial. Au avut loc concursuri în capitala California, San Diego.

În categoria de până la 57 kilograme, Beloglazov a pierdut de la atletul japonez Hizaki Tokiyama. Echipa sovietică din campionatul mondial în clasamentul medaliilor generale (și freestyle și lupte greco-romane) a ocupat primul loc. Atleții activi ai Uniunii Sovietice au fost 9 medalii de aur, 5 argint și 2 medalii de bronz. Doar în patru categorii de greutate, niciunul dintre sportivii interni nu a urcat pe podium.

Olimpice de aur

Pe Jocurile Olimpice de la Moscova în categoria de până la 57 kilograme, a vorbit Serghei Beloglazov. Freestyle wrestling a fost una dintre cele mai bogate discipline în medalie. În total, s-au jucat 10 seturi.

Frații Beloglazov au fost invincibili. Anatoly a câștigat în categoria sa în finala învingând Polul Wladyslaw Stetsik Sergei în meciul final a fost mai reprezentativ al Popular Democrat Republica Ho Lee Pena.

În clasamentul general, luptătorii sovietici au câștigat șapte din zece medalii de aur. Numai în categoria de până la 48 de kilograme, Serghei Kornilayev a rămas al treilea, iar aurul a fost luat de către italianul Claudio Pollio. Și printre sportivii de 74 și 82 kilograme, bulgarii - Valentin Raichev și Ismail Abilov - au ocupat primul loc.

Al doilea aur

Beloglazov Sergey fotografie

După ce SUA au boicotat Jocurile Olimpice de la Moscova, Jocurile din 1984 din Los Angeles au trecut fără sportivi sovietici. Secretarul General Cernenko a menționat că consideră că este inadecvat să trimită sportivi la Jocurile Olimpice, deoarece America încalcă în mod grav principiile de bază Carta olimpică și implementează propaganda masivă anti-sovietică împotriva URSS. Prin urmare, jocurile XXIII ale luptătorilor sovietici nu au apărut, iar primul loc în cadrul echipei a avut loc la americani.

Data viitoare pentru Jocurile Olimpice, Serghei Beloglazov, a cărui fotografie a fost în toate ziarele sportive, sa desfășurat în 1988. Jocurile au avut loc în Coreea de Sud. Fratele său, Anatoly, nu mai era lider în clasa sa de greutate. Locul său a fost luat de Vladimir Toguzov, care a câștigat bronz medalie.

Serghei a obținut, de asemenea, încredere în calificare și în lupta finală sa luptat cu iranianul Askari Mohammadian. O victorie convingătoare și a doua medalie de aur în cadrul activului.

realizări

Beloglazov Sergey Biografie

Pe parcursul carierei sale, a câștigat mai multe victorii Beloglazov Serghei. A câștigat premii la cele mai mari concursuri de pe planetă. În plus față de cele două medalii olimpice de aur, de 6 ori a câștigat campionate mondiale - în SUA San Diego, Skopje din Macedonia, Edmonton, Canada, Kiev, Budapesta și de două ori din nou în franceză Clermont-Ferrand.

De 4 ori a câștigat Cupa Mondială la lupte libere în categoria de până la 57 de kilograme. De 5 ori a câștigat la Campionatul European - Maghiar București, Varna din Bulgaria și Veliko Tarnovo, Jönköping suedeză, engleză Manchester.

În 1984 a câștigat într-o serie de competiții internaționale între statele taberei socialiste, care au avut loc în paralel cu Jocurile Olimpice de la Los Angeles.

Cariera antrenorilor

Beloglazov Serghei premii

După ce a terminat cu un sport extraordinar, Beloglazov sa alăturat clubului sportiv Dynamo ca antrenor. Apoi, împreună cu maestrul de sport Dmitri Mindiashvili și campionul olimpic de două ori Ivan Yarygin, a antrenat echipa națională de lupte a URSS.

A lucrat cu echipa națională doar doi ani și a părăsit țara în timpul perestroika. Până în 1994, a lucrat ca antrenor senior al echipei olimpice americane, apoi pentru încă 4 ani sa pregătit pentru participarea la cel mai mare concurs internațional de luptători din Japonia. Sa întors în Rusia în 1998.

Acasă Beloglazov a obținut imediat un loc în echipa națională. A devenit antrenor senior al echipei bărbaților. Împreună cu echipa în 2000, a mers la Jocurile Olimpice de la Australian Sydney. La concursuri, au fost jucate doar 8 seturi de premii. Echipa rusă condusă de Beloglazov a ocupat primul loc în cadrul echipei, câștigând 4 aur și unul de argint. Victoriile au fost câștigate de Murad Umakhanov, Adam Saitiev, Sagid Murtazaliev și David Musulbes. O competiție demnă a fost făcută de luptători din Statele Unite, Iran, Azerbaidjan și Canada, care au o medalie de aur.

În 2003, Beloglazov a mers din nou la pregătirea luptătorilor americani. A doua întoarcere în Rusia a avut loc în 2006. De data aceasta, a fost însărcinat cu formarea echipei naționale de lupte a femeilor. În 2009, a fost numit antrenor principal al echipei naționale din Singapore.

În prezent lucrează în Rusia. Antrenează o echipă din regiunea Moscovei și un club de lupte freestyle în societatea sportivă CSKA.

Serghei Beloglazov este căsătorit. Are patru copii, dintre care doi sunt de la prima căsătorie.

Înregistrări neînregistrate de Serghei BubkaÎnregistrări neînregistrate de Serghei Bubka
Recunoscutul record BubkiRecunoscutul record Bubki
Serghei Makarov: cariera sportivă a jucătorului de hocheiSerghei Makarov: cariera sportivă a jucătorului de hochei
Serghei Voronov - patinator al noii generatiiSerghei Voronov - patinator al noii generatii
Jucător de hochei Serghei Zubov: biografie, realizări, coachingJucător de hochei Serghei Zubov: biografie, realizări, coaching
Serghei Dmitriev. Biografia unui jucător de fotbalSerghei Dmitriev. Biografia unui jucător de fotbal
Sergey Baltacha: fotografie, biografie și familieSergey Baltacha: fotografie, biografie și familie
Serghei Tetyukhin: viață personală și biografieSerghei Tetyukhin: viață personală și biografie
Schulz Mark - luptător și antrenorSchulz Mark - luptător și antrenor
Savchenko Sergey: decolare rapidă și tragică finalăSavchenko Sergey: decolare rapidă și tragică finală
» » Beloglazov Sergey: biografie și fotografii