Tatyana Lebedeva este campion olimpic. biografie

Volleyballul din Volgograd, Tatyana Lebedeva, a obținut rezultate sportive în atletismul pe teren și pe teren, obținând medalii consacrate la competiții internaționale de prestigiu. Cu toate acestea, atletul este atras nu numai de sport, politica nu este mai puțin interesantă pentru ea. Cetățenii au încredințat Tatiana Romanovna cu un post de deputat în Duma Volgograd.

Atleți de familie

Tatiana sa născut în ASSR Bashkir. Sa născut la 21 iulie 1976 în Sterlitamak. Învățământul superior a fost acordat Academiei de Stat pentru Cultura fizică din Volgograd.

Tatyana Lebedeva

Biografia lui Tatyana Lebedeva este interesantă deoarece ea și soțul ei au un singur hobby - atletism. Atletul este un sarpe celebru în lungime, iar soțul ei, Nikolai Matveyev, este un antrenor minunat. Pregătește alergători pentru concursuri de prestigiu. Îi pregătește pe maeștrii de sport de clasă internațională. A adus rezultate bune lui M. Bolikov, O. Pogorelov, N. Davidenko, A. Korobets.

Cuplul aduce două fiice. Anastasia sa născut în 2002, iar Alexandra în 2011.

Sportul câștigă

În atletism sportivii au două specializări. A obținut rezultate excelente salt lung. Campionul Tatyana Lebedeva este superb în tehnica tripla salt (a fost de la ea că a început cariera sa de sport). Celebrul sportiv a fost antrenat de E. Kosheleva și V. Dogonkin.

În echipa națională a Rusiei a urmărit atletism în 1998, după ce a câștigat aur la Campionatul Rusiei. Doi ani mai târziu, după ce a dat rezultate strălucitoare, a câștigat primul loc la Campionatele Europene. Sportivul a câștigat campionatele mondiale de patru ori. În partea superioară a piedestalului, jumperul rus a fost ridicat în 2001, 2003, 2004 și 2006, prezentând cele mai bune rezultate.

campionul Tatyana Lebedeva

Medalie de aur 2004 a ajuns pentru a sări în sala de gimnastică. Sarea de 7,0 metri a adus aurul Tatiana la Cupa Mondială din 2007, desfășurată în Japonia.

Înaintea Jocurilor Olimpice-2012, Tatyana Lebedeva a făcut o declarație că intenționează să fie selectată doar într-o singură calificare - un salt triplu. Ea, care a participat la campionatul național, a câștigat primul loc într-un salt triplu, cu un rezultat de 14,68 metri.

La Jocurile Olimpice de la Londra, sportivul rus sa dus la final, sarind 14,3 metri. În concursul final, rezultatul a fost și mai rău - doar 14,11 metri. Cu el, ea a închis cel mai bun zece cele mai bune jumperi din lume în lungime. Pentru "aur" a fost necesară o lungime de salt de 14,79 metri.

Cel mai bun sezon în cariera sportivă

Tatyana a obținut cele mai mari succese sportive în 2004. A stabilit înregistrări personale în atletismul ei preferat. Jumps în lungime și triplu au fost stabilite la ea, atât pe stadion și în sala. A obținut două medalii de aur la Campionatele Mondiale, desfășurată la Budapesta, și a câștigat primul loc la Jocurile Olimpice din Grecia.

Victorii olimpice

Jumatul celebru, cu toată dedicarea, se pregătea pentru cele trei jocuri olimpice. A câștigat prima medalie în 2000. Un salt triplu reușit ia permis să devină un medalist de argint la Jocurile Olimpice, care a avut loc la Sydney.

Patru ani mai târziu, la Jocurile Olimpice de la Atena, rivalii au fost un pic mai puternici în salturi triple decât atletul rus. Fata a reușit să devină doar o medalie de bronz în această calificare. Dar în saltul lung nu era egală. Tatyana Lebedeva a câștigat medalia de aur pentru cel mai bun rezultat.Tatiana Lebedeva campion olimpic

Campioana olimpică nu sa oprit la rezultatele obținute, a continuat să încerce în mod constant și să se pregătească pentru următoarea competiție. În 2008, jumperul a jucat cu succes la Jocurile Olimpice, organizate în China.

În Beijing, atletul sa luptat cu rivali pentru medalii în două calificări. Ea a avut rezultate bune într-un salt triplu. Destul de reușite au fost salturile lungi. În ambele calificări, Tatiana a câștigat medalii de argint.

Viața socială și politică a lui T. Lebedeva

Familia lui Tatyana Romanovna locuiește în Volgograd. În 2009, campionul olimpic a fost ales în Duma Volgograd. Aici, Tatiana Lebedeva este vicepreședinte în două comisii. Ea se ocupă de colegi în materie de sănătate, educație fizică și tineret. Responsabilitățile sale includ întreprinderile, întreprinderile mici și mijlocii. Din 2014, Lebedeva a fost președinte al Consiliului Federației.

Tatyana Romanovna îndeplinește o serie de îndatoriri în camera publică din Volgograd. Este membră a Consiliului de Administrație, care se ocupă de problemele orfani și de Hospice Volgograd, susține diverse programe de caritate și sociale rusești.

biografie a lui Tatyana Lebedeva

Tatyana Lebedeva este un urmaș al învățăturii spirituale indiene. Mentorul și profesorul de practici spirituale este Guru Sri Chinmoy. Volgograd este un atlet de teren care este considerat unul dintre cei mai buni sportivi din Federația Rusă. Vorbind la arene internaționale în sectoarele de sărituri, ea a meritat meritată. Proprietarul premiilor înalte este iubit și venerat în lume.

Biografie a lui Tatyana Ovsienko - fostul solist al trupei `Mirage`Biografie a lui Tatyana Ovsienko - fostul solist al trupei `Mirage`
Tatyana Tarasova este un antrenor a cărui biografie este înscrisă în litere aurii în istoria…Tatyana Tarasova este un antrenor a cărui biografie este înscrisă în litere aurii în istoria…
Biografie a lui Tatiana Golikova. Fapte și caracteristici interesanteBiografie a lui Tatiana Golikova. Fapte și caracteristici interesante
Biografie de Tatyana Navka - o femeie frumoasă și de succesBiografie de Tatyana Navka - o femeie frumoasă și de succes
Biografie a lui Elena Isinbayeva - campion olimpicBiografie a lui Elena Isinbayeva - campion olimpic
Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?
De la care Elena Isinbayeva este însărcinată - adevăr și speculațieDe la care Elena Isinbayeva este însărcinată - adevăr și speculație
Atleții celebri din Rusia au glorificat țara noastră!Atleții celebri din Rusia au glorificat țara noastră!
Ekaterina Bobrova: biografieEkaterina Bobrova: biografie
Elena Slesarenko: biografie și carierăElena Slesarenko: biografie și carieră