Artur Aleksanyan: Ursul Polar din Gyumri și doar un luptător

Campionul olimpic în lupte greco-romane Arthur Alexanyan este unul dintre cei mai populari sportivi din patria sa. În Armenia, în ceea ce privește gradul de adorație printre fani, el poate fi comparat doar cu un jucător de fotbal Henrikh Mkhitaryan,

care este în favoarea Manchester United. Arthur a intrat în elita luptei greco-romane la o vârstă fragedă și nu va renunța la conducerea sa în următorii ani.

Începutul călătoriei

Arthur Gevorkovici Alexanian sa născut în octombrie 1991 la Gyumri, Armenia. Era norocos să crească într-o familie în care sportul avea o mare stimă. Gevork Aleksanyan, tatăl băiatului, a fost un antrenor bine meritat din Armenia și a adus mulți luptători greco-romani puternici.alexanyan artur

La fel ca toți băieții, Arthur a jucat fotbal, a îndrăgit de alte sporturi, având totuși un astfel de părinte, era dificil pentru el să evite luptele. De la vârsta de nouă ani, domnul Gyumri a început să se angajeze serios în săli de sport din orașul său natal sub îndrumarea strictă a tatălui său.

Armenia - nu cea mai bogată țară, astfel încât viitorul campion olimpic a trebuit să învețe elementele de bază ale sportivitate într-un vechi, ponosite camere, de încălzire iarna nu este întotdeauna servit, dar tipul a muncit din greu și nu a observat disconfortul altora. Rezultatul silitor a fost lovit Artur Aleksanyan dintre cei mai buni tineri luptători din țară.

descoperire

Începând cu anul 2007, elevul preferat al lui Gevork Aleksanyan participă în mod constant la turnee internaționale junior. În 2010, Arthur a jucat bine la Campionatul European de Tineret, câștigând o medalie de argint. Curând el și-a îmbunătățit performanța, câștigând campionatul mondial junior în lupta greco-romană.arthur gevorkovich aleksanyan

În fiecare an, Arthur a rătăcit, a câștigat masa musculară, iar în 2011 luptătorul armean a decis să se mute la categoria de greutate de până la 96 kg. El este încă un atlet tânăr, a câștigat campionatul național în rândul adulților și a fost inclus în participanții la campionatul european viitor.

Debutul luptătorului de la Gyumri la un nivel mare sa dovedit a fi foarte luminos. Artur Aleksanyan nu acorde atenție la titlurile și simbolurile regale ale rivalilor lor cu experiență și a rupt în finala turneului, unde a fost de așteptare pentru atlet din Belarus Matthew Dzeynichenko. De data aceasta, Arthur a pierdut, dar a reușit să reabiliteze strălucit anul următor.

Sezonul olimpic

Pe Campionatul European 2012 sportivul armean a fost unul dintre principalii favoriți ai turneului. Cel mai tânăr luptător era temut și respectat chiar de cei mai venerabili veterani. Artur Alexanyan a trăit până la speranța fanilor armeni și nu și-a dat șansa să câștige. Într-o respirație, o greutate grea de la Gyumri a câștigat toate cele cinci lupte, permițându-i rivalilor să înscrie doar un punctaj pentru întregul turneu.

În calitatea de campion european, Arthur Alexanyan a participat la turneul de calificare din Sofia, care a jucat bilete la Jocurile Olimpice din 2012 din Londra. "Polar Bear" a obținut cu ușurință licența râvnit, câștigând competiția și a început să se pregătească pentru primele sale jocuri.arthur alexanyan wrestling

De mult timp, Armenia nu cunoștea gustul victoriilor olimpice, până când Arthur a câștigat doar un atlet din această țară aurul principalului turneu din perioada de patru ani. În acest sens, sarcina de responsabilitate pusă pe umerii largi ai unui luptător tânăr a crescut de mai multe ori.

Londra 2012

La Londra, Arthur Alexanyan a fost unul dintre cei mai tineri luptători care au vorbit în categoria până la 98 kg, cu toate acestea, titlul european la obligat să lupte pentru primele locuri de pe podium.

El a trecut rapid pe sita de runde preliminare si a ajuns in sferturile de finala, unde astepta pe Gasem Rezai. Bătălia de la Titani a fost încăpățânată și vâscoasă, venerabilul iranian a acționat mai calculat și mai pragmatic decât caucazianul fierbinte. În acea seară, înțelepciunea și experiența au predominat asupra tinereții și a talentului, eroul armean a pierdut din baclava iraniană.

Cu toate acestea, Artur Aleksanyan a avut o șansă pentru un premiu de consolare. Pentru aceasta a fost necesar să câștige turneul pentru premiul de bronz. După ce a învins un luptător din Cuba, Arthur sa dus la unul dintre învinșii semifinale - reprezentantul Turciei. Duelul fundamental între turc și armean sa încheiat cu victoria celui din urmă, care a luat acasă o medalie de bronz.

Eroul din Armenia

După ce a suferit un regres relativ la Londra, Arthur Alexanyan a început să se pregătească cu o nouă forță pentru următoarea olimpiadă. În următorul ciclu de patru ani, și-a consolidat statutul de luptător cel mai puternic de pe planetă, câștigând de două ori Cupa Mondială - în 2014 în Tașkent și în 2015 în Las Vegas.

În 2016, Jocurile Olimpice nu mai au acționat „verde“ Junior, si de doua ori campion mondial, care lucra la o stare psihologică deprimant al adversarilor săi. Mulți dintre ei s-au predat înaintea întâlnirii cu Arthur, pentru care victoria olimpică nu a devenit doar un scop sportiv, ci o chestiune de importanță statală.bout artur alexanyan

El a trecut strălucit întreaga distanță a turneului și a câștigat în finala luptătorului cubanez, care deja își pune pânzele la umăr în 2012. Astfel, el a devenit al doilea campion olimpic din Armenia, din 1992.

Ultima luptă semnificativă a lui Arthur Aleksanyan a avut loc în 2017, când a reușit să câștige reprezentantul Georgiei în finala campionatului mondial, devenind un campion mondial de trei ori.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Boxer Arthur Beterbiev: realizări sportive și lupteBoxer Arthur Beterbiev: realizări sportive și lupte
Arthur Akhmatkhuzin (scrimă): biografie, realizări și fapte interesanteArthur Akhmatkhuzin (scrimă): biografie, realizări și fapte interesante
Arthur: numele care înseamnă în diferite perioade de viațăArthur: numele care înseamnă în diferite perioade de viață
Henrikh Mkhitaryan - fotbalist de la DumnezeuHenrikh Mkhitaryan - fotbalist de la Dumnezeu
Arthur Sarkisov - principalul marcator al ArmenieiArthur Sarkisov - principalul marcator al Armeniei
Fotbal în Armenia: etapele de dezvoltare. Echipa naționalăFotbal în Armenia: etapele de dezvoltare. Echipa națională
Ice hockey player Irbe Arthur: biografie, fotografieIce hockey player Irbe Arthur: biografie, fotografie
Boruc Arthur: cariera faimosului portar polonezBoruc Arthur: cariera faimosului portar polonez
Cine este Arthur Bowen? Totul despre tânărul actorCine este Arthur Bowen? Totul despre tânărul actor
Mihran Harutyunyan, lupta: biografia participantului la Olimpiada de la RioMihran Harutyunyan, lupta: biografia participantului la Olimpiada de la Rio
» » Artur Aleksanyan: Ursul Polar din Gyumri și doar un luptător