Mansour Isaev: carieră în sport și biografie

Mansour Isaev - participant la trei Cupe Mondiale (2009/10/11). Un judoka remarcabil rus, campion olimpic în 2012, în categoria de greutate de până la șaptezeci și trei de kilograme. Maestru de sport de clasă internațională, medaliat de bronz al campionatului rus la vârsta de douăzeci și trei de ani, campion european în rândul tinerilor. Câștigător și câștigător al turneelor ​​internaționale "Masters", "Grand Prix", "Grand Slam", etape ale Cupei Mondiale.

Copilăria și tineretul

Mansur Isaev, a cărui fotografie poate fi văzută în acest articol, sa născut pe 23 septembrie 1986 în orașul Kizilyurt (Dagestan). Tatăl lui Iuda, Mustafa Isayev, este un avar după naționalitate. Mama, Asiyat Isayeva, este o kumychka. A început să facă judo în opt ani. În secțiunea acestui sport, viitorul campion olimpic a fost condus de tatăl său.

Primul antrenor al băiatului era D. Magomedov. Din 2006, Mansur a început să vorbească pentru regiunea Chelyabinsk, să-l antreneze în acest moment a început A. Miller. Având un mare interes în sport, Dagestan judoka nu a uitat de educația lui și a intrat în DSU. În 2009 a obținut o diplomă în economie.

Mansur Isaev

Turnee internaționale

Mansur Isaev, a cărui biografie este strâns legată de acest sport, a participat la trei campionate mondiale. Campionatul său mondial de debut a avut loc în Rotterdam, în Olanda în 2009. Acolo, atletul a reușit să obțină locul trei și a primit bronz medalie. În 2010 și 2011 Nu puteam câștiga premii.

Și mai departe Campionatul European 2012 Domnul Isaev a arătat cel de-al șaptelea rezultat. În perioada 2010 - 2012, judokasul a jucat în trei turnee destul de mari. În primul rând în Japonia, la turneul "Grand Slam", apoi în "Marele Premiu" și "Maeștri" din Olanda în Republica Kazahstan. În fiecare dintre aceste competiții, el a urcat pe podium.Mansour Isayev

Campion olimpic

După o interpretare reușită la Jocurile Olimpice de la Londra, Mansur Isaev și-a împărtășit sentimentele. El a spus că se simte calm în sufletul său, pentru că el crede în ce este cel mai bun judoka al planetei (la acel moment).

El avea cu adevărat ceva de mândru, deoarece la această olimpică Isaev a câștigat lupta finală în categoria a până la șaptezeci și trei de kilograme de la atletul japonez Riki Nakaya. Astfel, el a devenit campion olimpic, primind o medalie de aur de neuitat.

Și înainte de finală el a învins spaniolul U. Uematsu, Azerbaijani R. Oruzhov, reprezentantul mongolian N. Sainjargal și coreean V. Chkhun. A remarcat este un meci semifinale cu un judoka coreean. El era la acel moment un campion mondial de două ori. Aceasta a fost cea de-a șaptea întâlnire pe tatami. Toate cele șase Isaev anterioare au pierdut și a existat o dorință arzătoare de a îmbunătăți situația.

Mansur Isaev fotografie

Oponenții s-au grabit unul pe celălalt, răspândindu-și degetele, încercând să lovească înapoi și să dețină o captură de succes pentru centură. Isaev sa retras, iar coreenii au continuat să-și mărească tempo-ul. La un moment dat, coreenii au uitat de vigilență și s-au grabit la sportivul rus, fără a se îngriji de echilibru. Isaev a profitat de acest moment, a făcut o mătură și a aruncat coreeanul pe covor. Deci, el a obținut o victorie în lupta semifinală.

În final Mansur Isaev a trebuit să se întâlnească cu japonezul Riki Nakaya. Întâlnirea a început cu prudență, sportivii nu au dreptul să facă o greșeală. Isaev a fost primul care a condus un atac destul de periculos, care nu a reușit. Până la sfârșitul celui de-al patrulea minut, Mansur a avut o bună recepție și a câștigat un avantaj pe care l-ar putea deține până la sfârșitul meciului. Drept rezultat, a primit o victorie.

Pentru credincioșia județului rus, după victorie nu a devenit îngrozit și sa purtat cu reținere. El a observat doar că era încrezător în el însuși. Trebuie remarcat că aceasta a fost a doua victorie a judoștilor noștri la Jocurile Olimpice de la Londra. Înainte de aceasta, sportivii noștri nu puteau lua aurul Medalii olimpice (judo) timp de treizeci și doi de ani.

Emoția unui atlet

Mansur Isaev nu a vorbit cu voce tare și a exprimat foarte multă recunoștință față de antrenorul E. Gamba. Mai târziu, el a spus că el a fost tuning numai pentru aurul olimpic. El a menționat că a fost fericit să câștige sportivul japonez în finală. Japonia este strămoșul acestui sport. Prin urmare, este o mare onoare să învingem un judoka din această țară.

Mai târziu sa constatat că Mansur a jucat la olimpiade cu un accident. Dar nu la împiedicat să devină proprietarul medaliei de aur.

Mansur Isaev biografie

milionar

Ministrul sportului al Federației Ruse V. Mutko a remarcat că toți sportivii interni care au câștigat medalii de aur la Jocurile Olimpice de la Londra au primit câte patru milioane de ruble. În primul rând, fiecare muncă trebuie plătită și, în al doilea rând, nimeni nu a intervenit cu o bună stimulare, după Mutko. De asemenea, a devenit clar că unii olimpici au primit un premiu nu numai din partea statului, ci și din partea șefilor regiunilor lor. De asemenea, oamenii de afaceri nu au refuzat să felicite și să mulțumească campionilor. Mansour nu a fost lipsit și a găsit recompensa, devenind milionar.

onoruri

În august 2012, după triumful la Londra, Mansour Isaev a primit două premii onorifice. În august treisprezece a primit ordinul de prietenie. L-au predat pentru contribuția sa la dezvoltarea sportului și a educației fizice și a realizărilor importante la Jocurile Olimpice de la Londra. O săptămână mai târziu, Mansur Isaev a primit titlul de Maestru onorabil de Sport al Federației Ruse.

hobby-uri

Pentru Mansur, sportul este un mod de viață. Judo îl ajută să-și modeleze caracterul și disciplina. El însuși admite că uneori este leneș și nu respectă regimul. În competiție este ajutat de spiritul de coaching și bună dispoziție.

În timpul liber îi place să se relaxeze cu prietenii. Din preferințele culinare, se identifică un miracol cu ​​smântână - acestea sunt plăcinte de munte care sunt făcute cu o varietate de umpluturi. Filmele preferate sunt Gladiator, Carduri, bani, două butoaie. De la actori precum Monica Bellucci, Brad Pitt, Will Smith, Scarlett Johansson.

Svetlana Andreeva - Campion mondialSvetlana Andreeva - Campion mondial
MMA luptător Musa Khamanaev: biografieMMA luptător Musa Khamanaev: biografie
Echipa națională de baschet a URSS: realizări și jucători celebriEchipa națională de baschet a URSS: realizări și jucători celebri
Originea numelui Isaev: 5 versiuniOriginea numelui Isaev: 5 versiuni
Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?
Larisa Ilchenko: biografie și carierăLarisa Ilchenko: biografie și carieră
Magomed Magomedov: biografie, realizăriMagomed Magomedov: biografie, realizări
Ilya Zakharov: fotografie, biografie, fapte interesante despre atletIlya Zakharov: fotografie, biografie, fapte interesante despre atlet
Elena Slesarenko: biografie și carierăElena Slesarenko: biografie și carieră
Soslan Andiyev: carieră și biografieSoslan Andiyev: carieră și biografie
» » Mansour Isaev: carieră în sport și biografie