O scurtă istorie a Cupei câștigătorilor de Cupă

Cupa istoriei cupaPe parcursul întregii jumătăți a secolului al XX-lea, echipele europene și-au măsurat puterea într-o competiție de fotbal de prestigiu. Aproximativ cincizeci de echipe din cincisprezece țări europene au luat parte la turneu. poveste Cupa câștigătorilor de cupă provine din 1960. De-a lungul timpului, confruntarea cu fotbalul european a avut loc pe sistemul olimpic. Un meci de echipă a avut loc acasă, celălalt pe drum. Finala turneului a avut loc într-un câmp neutru. În primele două desene, titlul de campion a fost jucat în două meciuri. În primul, considerat semi-experimental, regulile au însemnat realizarea de jocuri la domiciliu și în deplasare. Și în al doilea - motivul meciului suplimentar a fost o remiză în primul meci final.

Ulterior, Cupa Campionilor, a cărei istorie este bogată în schimbări în reguli, a avut loc în conformitate cu standardul, cunoscut fiecărui fan al fotbalului, Schema Ligii Campionilor. La început 32 de compoziții au fost îndeplinite în etapa de grup. În fiecare grup pe teren s-au desfășurat patru echipe, meciurile s-au ținut acasă și pe drum. Apoi, cluburile s-au luptat unul pe altul în bătăliile "pe zbor" pentru dreptul de a ridica ceașcă de prestigiu. Fotbalul celor mai bune echipe europene din acest turneu a durat între septembrie și mai. Ulterior, în formatul competiției, a fost introdusă și o rundă de calificare în legătură cu creșterea numărului de participanți. În plus față de paharul în sine, echipa câștigătoare a primit, de asemenea, douăzeci medalii de aur. Premiul principal a fost păstrat pentru un sezon de către campion. Fiind una dintre cele mai importante și mai populare sărbători de fotbal de-a lungul anii șaptezeci și optzeci, Cupa Cupelor, după stabilirea UEFA Champions League în 1997 și-a pierdut popularitatea acestuia și a fost desființată.ceașcă de istorie a campionilor

înregistrări

poveste Cupa câștigătorilor de cupă știe multe înregistrări și cazuri interesante. Cel mai titrat club este spaniolul "Barcelona", care a reușit să câștige de patru ori trofeul râvnit. Șase ori clubul de la Catalonia a fost în finală. Prima victorie a spaniolilor datează din 1979. În 1988, pentru prima dată când a luat parte la faimoasa luptă de fotbal pentru cupă, clubul belgian Mechelen a devenit imediat proprietarul său. Fostul mare antrenor al echipei "Manchester United" Sir Alex Ferguson este, de asemenea, titularul record al turneului, câștigând acest trofeu de două ori cu diferite cluburi. Sub conducerea sa, Scottish „Aberdeen“ a devenit campion european în 1983, și deja în 1991, „Sir Alex“ trofeu european de elită ridicat deasupra capetelor lor. Primul campion a fost "Fiorentina" italiană, învins în finala sezonului 1960/61 "Rangers" scoțian în ambele meciuri.Cupa fotbalului Ultimul club, care a reușit să câștige în turneu, a fost Romanul "Lazio" în 1999.

Cea mai numită țară pe care istoria o memorează Cupa câștigătorilor de cupă, este Anglia. Cluburile britanice au câștigat de 8 ori în finală, de șapte ori a fost făcută de echipe spaniole, de șapte ori italieni și de patru ori jucători de fotbal germani. Uniunea Sovietică nu a fost deoparte. "Dinamo" (Tbilisi) și "Dynamo" (Kiev, de două ori) au devenit campioni ai campionatului european. Este demn de remarcat faptul că istoria Cup Cup nu cunoaște niciun club de fotbal care să apere titlul de campion de doi ani la rând.

Howard Webb: biografia arbitrului de fotbalHoward Webb: biografia arbitrului de fotbal
Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?
Cupe pe fotbalul URSS. Proprietarii de Cupa URSS pe fotbal de aniCupe pe fotbalul URSS. Proprietarii de Cupa URSS pe fotbal de ani
De ce sunt atât de imprevizibile Cupa Rusiei în fotbal?De ce sunt atât de imprevizibile Cupa Rusiei în fotbal?
Didier Deschamps: cariera de fotbal și coachingDidier Deschamps: cariera de fotbal și coaching
Cupele URSS pe fotbal: protocoale, meciuri, proprietari. Cupa URSS și Rusia în istoria fotbaluluiCupele URSS pe fotbal: protocoale, meciuri, proprietari. Cupa URSS și Rusia în istoria fotbalului
UEFA Super Cup: istoria creației, fapte interesante și câștigători ai turneuluiUEFA Super Cup: istoria creației, fapte interesante și câștigători ai turneului
Istoria Cupei Mondiale: victorii și dezamăgiriIstoria Cupei Mondiale: victorii și dezamăgiri
Toți campionii mondiali în fotbal. Câștigătorii campionatului mondial în fotbal de ani de zileToți campionii mondiali în fotbal. Câștigătorii campionatului mondial în fotbal de ani de zile
Câștigătorii Cupei Mondiale: cine și când a triumfatCâștigătorii Cupei Mondiale: cine și când a triumfat