Istoria Cupei Mondiale: victorii și dezamăgiri

Este dificil de găsit pe planeta noastră un joc sportiv care ar putea concura în popularitate cu fotbalul. Fiind unul dintre cele mai accesibile sporturi pentru orice strat al societății, este interesant pentru oamenii atât de departe de competiții, cât și de fani la orice nivel. Totuși, topul este campionatul de anvergură la scară globală - principala competiție, organizată la fiecare patru ani. În prezent, istoria Cupei Mondiale include 20 de turnee.

Primul turneu

istoria Cupei Mondiale

Alegerea locului pentru prima cupă mondială în favoarea Uruguayului nu a fost accidentală. Această echipă a câștigat în ultimele două turnee internaționale la Jocurile Olimpice, iar pentru serviciile lor puterea sud-americană a primit dreptul onorabil de a organiza un meci internațional. Sa întâmplat în 1930, când a avut loc primul campionat mondial vreodată. Fotbalul a fost apoi destinat să câștige inimile oamenilor din întreaga lume. 13 țări participante au fost înregistrate pentru participare. Stadionul de acasă din Montevideo a fost cu adevărat o mină de aur pentru echipa uruguayană. Echipa proprietarilor a câștigat primele medalii de aur ale campionatului.

Campionatul Mondial pe fotbal: istoria victoriilor

fotbalul din Cupa Mondială victorii istorie

În viitor, turnee mondiale au avut loc cu o anumită regularitate - o dată la patru ani. O excepție a fost cea de-a patruzeci de ani, când au fost pierdute două competiții din cauza celui de-al doilea război mondial.

Cel de-al doilea campionat mondial, desfășurat în Italia, a mulțumit fanilor pentru o nouă schemă. Organizatorii au folosit așa-numitul sistem olimpic, unde învingătorul a fost eliminat din lupta ulterioară. Din nou, gazdele au devenit cele mai puternice, de data aceasta echipa italiană.

După război, campionatele mondiale de fotbal au fost reluate în 1950. Primul campionat postbelic a fost încredințat conducerii federației braziliene. Fanii locali așteptau în mod rezonabil triumful jucătorilor lor. Schema jocurilor de la turneu a fost modificată din nou, iar ultimele patru au dezvăluit cele mai puternice din sistemul circular. Înainte de ultimul meci, echipa braziliană a aranjat o remiză, dar a cedat uruguayanilor cu un scor de 1-2 și a devenit doar al doilea. Timpul "pentakampionov" va veni în câțiva ani, și la acea vreme întreaga țară a fost scufundată în doliu.

Vârsta echipei naționale braziliene

Câștigătorii cupei mondiale de fotbal

Cel de-al șaselea campionat mondial, desfășurat în câmpurile suedeze, a marcat hegemonia fotbalului brazilian de mulți ani în urmă. În Suedia, această echipă era mai puternică decât adversarii săi. Care sunt rezultatele meciurilor semifinale și finale numai. Ambele jocuri s-au încheiat cu același scor de 5-2 în favoarea echipei naționale braziliene.

În 1962, la Campionatele Mondiale, desfășurate în Chile, povestea a fost în mare parte repetată. Din nou, echipa braziliană patinează cu rivalii lor, dând un singur punct în faza de grup a echipei cehoslovaciene. Șansa de a obține chiar și cu adversarul a căzut pentru brazilieni în lupta finală. Și de această dată "galben" au fost mai puternice, cu un scor de 3-1.

Dar în campionatul mondial în 1966, echipa națională a Braziliei nu a putut depăși chiar etapa de grup. Din motive de justiție, este demn de remarcat faptul că acest lucru are propriile motive. Pierderea unui număr de jucători de top, inclusiv a lui Pele, a avut un efect negativ asupra potențialului de joc al vrăjitorului mingii. Și campionatul a fost câștigat de proprietarii săi, jucătorii echipei naționale din Anglia, care au învins echipa națională germană cu scorul de 4-2 în lupta finală. Fondatorii de fotbal acest triumf va rămâne până în prezent până astăzi singurul.

Dar patru ani mai târziu la Cupa Mondială Mexicană, brazilienii au recâștigat titlul de cea mai puternică echipă din lume. De data aceasta, echipa sud-americană a câștigat șase meciuri din șase, cu o diferență totală de goluri și a admis 19-7. Jocul final împotriva italienilor a avut loc cu un avantaj uriaș al echipei naționale braziliene și sa încheiat cu o înfrângere de 4-1. Și din nou întreaga lume a admirat piesa marelui Pele.

Era fotbalului total

Prima cupă mondială de fotbal

Timpul a trecut, lumea sa schimbat, iar sportul principal sa schimbat. Antrenorii au experimentat din ce în ce mai mult tactica jocului și a început să dea roade. A trecut în 1974 în Germania, Cupa Mondială, istoria rezultatelor care au arătat cât de mare valoarea personalului de coaching, surprins. Echipa Germania, condusă de Helmut Shen, a avut loc triumfător un turneu de acasă, câștigând al doilea în istoria sa de aur.

În viitor, câștigătorii erau echipe diferite. Dar istoria campionatului mondial de fotbal a dat brazilienilor o nișă. Nici unul dintre aceștia nu a reușit să repete realizarea echipei sud-americane, câștigând două turnee la rând.

personalități

rusia la campionatele mondiale din istoria fotbalului

Fiecare Cupa Mondială în fotbal - istoria câștigătorilor, istoria personalităților, jocul lor a cucerit milioane de fani. La concursurile de dinainte de război au fost stelele principale Stabille, Meazza, Plánička František, Piolla - numele, vorbesc putin admiratorii actuali ai sportului, dar în timp ce foștii jucători iconice în țările lor.

În anii de după război în prim-plan brazilienii cu o risipire de stele, care a fost șef printre Pelé, de trei ori campion mondial în echipa națională a Braziliei. Împreună cu el stadioane de fotbal a declanșat Dida, Garrincha și alți maeștri de fotbal. Următoarea epocă a dat lumii dimensiuni precum Bekenbauer, Kempes, Rossi, Bonek.

Campionatul din 1986 a devenit un punct de reper în istoria fotbalului internațional. Nu numai ca este echipa națională argentiniană pentru a doua oară a devenit cea mai puternică echipă a lumii, a devenit principala formatiune în statutul de stele Diego Maradona, se întâmplă pe minunile turneu. Poate că, după ce Pele a fost primul jucător care a fost listat la fel de puternic.

Kahn, Ronaldo, Batistuta, Zidane, Klose - fiecare fan de fotbal poate continua această listă, în funcție de preferințele lor.

Echipa Rusia (URSS) la Campionatele Mondiale

Fotbal Cupa Mondială istorie a rezultatelor

Prima participare a jucătorilor noștri la cel mai mare turneu din lume a avut loc la cel de-al șaselea campionat mondial din Suedia. Debutul a avut un succes. Sportivii autohtoni s-au îndreptat spre primele opt echipe ale planetei, pierzând în sferturile de finală gazdele cu scorul de 0-2. În patru ani rezultatul a fost același: zborul pe scenă finala frac14-. Din nou, echipa gazdelor din campionat, echipa națională a Chile, a devenit un obstacol.

Cel mai de succes din istoria fotbalului intern a fost Cupa Mondială din Anglia, unde echipa noastră a ajuns în semifinale. În viitor, aceste rezultate trebuiau doar să fie visate.

Rusia în campionatele mondiale de fotbal - povestea este destul de tristă. Echipa sa a început în 1994. Devenind succesorul legal al Uniunii Sovietice, echipa rusă a jucat de trei ori la Campionatul Mondial. Din păcate, toate cele trei turnee au fost deja terminate în etapa de grup. Să sperăm că Cupa Mondială din 2018, care va avea loc în țara noastră, va aduce mai multe motive de mândrie sportivilor.

Cupa Mondială de fotbal: istorie și statistici

După cum știți, toate sporturile necesită numărarea constantă a diferiților indicatori. Dacă luăm în considerare un număr de pur, puteți vedea următoarele cifre: în momentul istoriei fotbalului din campionate mondiale are 20 de turneu, dar numai 8 echipe a devenit proprietar al premiului cel mare.

Cel mai mare număr de victorii din echipa națională braziliană - 5, aproape de acestea sunt echipe din Germania și Italia, având în proprietatea lor patru victorii. Cel mai bun marcator din istoria campionatului mondial este atacantul Germaniei Miroslav Klose. În 16 goluri înscrise. Cel mai mare număr de victorii personale din activul Pele, care a devenit de trei ori campion mondial în echipa braziliană. Cel mai mare număr de meciuri din seria finală de campionate internaționale a fost organizat de un jucător de fotbal german Lothar Matthaus.

Mundial 2018: așteptări

istoria și statisticile fotbalului mondial

Istoria Cupei Mondiale își continuă raportul. Iar următorul campionat mondial, care va trece în Rusia, va completa această poveste cu noi fapte. Acest turneu promite să fie interesant, spectaculos, interesant. Aceasta va aprinde neapărat noi stele și sportivii flash, cunoscuți în întreaga lume.

Echipa națională de baschet a URSS: realizări și jucători celebriEchipa națională de baschet a URSS: realizări și jucători celebri
Cupa Cataloniei în fotbal - unul dintre campionatele favorite din SpaniaCupa Cataloniei în fotbal - unul dintre campionatele favorite din Spania
Emil Hegle Svendsen: biografie. Biathlete Emil Hegle SvendsenEmil Hegle Svendsen: biografie. Biathlete Emil Hegle Svendsen
Cum interpretează CSKA? Clubul sportiv central al armatei - legenda sportului rusescCum interpretează CSKA? Clubul sportiv central al armatei - legenda sportului rusesc
Totul despre FIFA: ce este Asociația Mondială de FotbalTotul despre FIFA: ce este Asociația Mondială de Fotbal
Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?
Cele mai mari conturi din fotbal. Conturi de ansambluCele mai mari conturi din fotbal. Conturi de ansamblu
Rusul înotător Serghei Fesikov. Biografie și realizări sportive.Rusul înotător Serghei Fesikov. Biografie și realizări sportive.
Fotbalul Kazahstanului: trăsături și succeseFotbalul Kazahstanului: trăsături și succese
Marie-Lor-Brunet: biografie și realizăriMarie-Lor-Brunet: biografie și realizări
» » Istoria Cupei Mondiale: victorii și dezamăgiri