UEFA Super Cup: istoria creației, fapte interesante și câștigători ai turneului

UEFA Super Cup este un turneu oficial de fotbal, care de obicei deschide sezonul european. Se desfășoară în august. Turneul este format dintr-un singur meci - și există echipe care au câștigat sezonul trecut în Liga Campionilor și Liga Europeană.

uefa super club

fundație

Super Cupa UEFA a fost fondată în 1972. Inițiatorul ideii a fost Anton Vitkamp - reporter pentru ziarul popular olandez numit "De Telegraaf". Puțin mai târziu a devenit redactor al departamentului sportiv al publicației. În acel moment, fotbalul olandez era foarte bun. Deoarece Vitkamp a vrut să găsească cel mai original mod de a demonstra puterea echipelor olandeze din arena de fotbal a Europei. Atunci FC "Ajax" și "Feyenoord" au ajuns de patru ori în finala Cupei campionilor europeni. De trei ori au reușit să câștige trofeul principal.

Și la acea dată au fost jucate Cupa Campionilor Europeni și Cupa Cupelor. Firește, fiecare turneu avea propria echipă câștigătoare. Vitkampu a venit cu o idee strălucitoare - și dacă ar fi să-i aranjăm un meci între ei? Lupta dintre cele mai puternice cluburi ar putea afla care dintre ele este cu adevărat cea mai puternică și merită să ocupe podiumul. Astfel, reporterul a împărtășit o idee cu Yap van Prah (președintele "Ajax"), căruia îi plăcea foarte mult. Și au început să pregătească primul turneu.

Primul meci

Când Vitkamp cu van Praga senior (și tatăl său, Jaap) a mers la o întâlnire cu Artemio Franchi, fiind la acel moment președintele UEFA, au planificat să vorbească despre ideea de turneu și de a lua unele nici un sprijin. Cu toate acestea, a refuzat. Verosimil, fanii, „Rangers“, care a fost, în teorie, juca „Ajax“ să se comporte inadecvat, iar eșecul a fost de a servi pedeapsa. Dar președintele, centenarul „Rangers“, autorizate să efectueze jocul - în non-confruntare.

Total a finanțat turneul aceluiași ziar Vitkampa. Potrivit rezultatelor celor două meciuri, "Ajax" a câștigat cu un scor de 6: 3. A fost prima Super Cupa UEFA și a inițiat dezvoltarea ulterioară a ideii turneului.

fotbal super-cupa

Ce sa întâmplat în continuare

În anul următor, UEFA a fost de acord să supravegheze turneul. Trebuia să treacă între "Ajax" și "Milan". Apoi, echipa olandeză a câștigat din nou Super Cupa UEFA.

În 1974, turneul nu a avut loc. Și tocmai pentru că München "Bavaria" și "Magdeburg" nu au putut să convină asupra datei reuniunii. În general, turneul a fost stabil numai în 1975. Dar în 1981 a fost anulată din nou - acum "Dynamo" din Tbilisi nu a fost de acord cu privire la momentul "Liverpool".

În 1985, Supercupa a fost locul faimoasei tragedii a lui Eisel. Apoi, pe meci, trecând între "Juventus" și "Liverpool", a avut loc o adevărată bătălie între fanii. Oamenii au murit. Și ambele echipe au fost pedepsite pentru fanii lor inadecvate - au fost excluși din toate turneele UEFA timp de cinci ani.

Mulți s-au îndrăgostit de un astfel de fotbal viu. Super Cupa UEFA a devenit unul dintre cele mai anticipate turnee. Toată lumea voia să vadă bătălia celor mai puternice cluburi. La sfârșitul sezonului 1998/99, sa decis organizarea unui turneu între echipele care au câștigat Cupa UEFA și Liga Campionilor.

barcelona super club

câştigătorii

Cine a câștigat cel mai adesea Super Cupa UEFA? "Barcelona" - în contul ei cinci victorii și patru înfrângeri. Ultima victorie a fost în trecut, în 2015. Urmeaza „Milano“ (de asemenea, 5 victorii, dar numai 2 pierderi). Liverpool și Ajax au 3 victorii. Apoi vine de la Madrid „Real“ și „Anderlecht“ si „Valencia“, „Juventus“ și „Atletism“ - acestea au două victorii și zero infrangeri. Cel mai adesea nu a fost norocos, „Bavaria“ și „Sevilla“, în turneu - aceste comenzi doar o victorie și trei pierderi. Dar noi nu facem bine în acest turneu, cluburi, cum ar fi Milan "Inter", Donețk "Șahtior" Moscova "CSKA", "Feyenoord", Dortmund, "Dortmund", "PSG", "Arsenal", "Bremen", "Sampdoria" și mai multe FC. Au participat la turneu doar o singură dată și au pierdut.

Cluburi de fotbal din Roma: gladiatorii din capitala ItalieiCluburi de fotbal din Roma: gladiatorii din capitala Italiei
O scurtă istorie a Cupei câștigătorilor de CupăO scurtă istorie a Cupei câștigătorilor de Cupă
Totul despre FIFA: ce este Asociația Mondială de FotbalTotul despre FIFA: ce este Asociația Mondială de Fotbal
Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?
Toți campionii Ligii Campionilor, pentru întreaga istorie. Liga Campionilor UEFA: toți câștigătoriiToți campionii Ligii Campionilor, pentru întreaga istorie. Liga Campionilor UEFA: toți câștigătorii
Bastian Schweinsteiger - legenda fotbalului german și steaua "Bavariei"Bastian Schweinsteiger - legenda fotbalului german și steaua "Bavariei"
Carlo Ancelotti - biografie și carieră a unuia dintre cei mai buni antrenori din lumeCarlo Ancelotti - biografie și carieră a unuia dintre cei mai buni antrenori din lume
Formatori "Barcelona": cei mai cunoscuți lideri ai unuia dintre cele mai titulate cluburi…Formatori "Barcelona": cei mai cunoscuți lideri ai unuia dintre cele mai titulate cluburi…
Clarence Seedorf: biografie și viața marelui fotbalist olandezClarence Seedorf: biografie și viața marelui fotbalist olandez
Raul Garcia: despre biografia și cariera fostului mijlocaș de la Madrid "Atletico"Raul Garcia: despre biografia și cariera fostului mijlocaș de la Madrid "Atletico"
» » UEFA Super Cup: istoria creației, fapte interesante și câștigători ai turneului