Cupa Intercontinentală pe fotbal

În fotbalul modern, există un număr mare de trofee diferite, pentru care echipele concurează la diferite niveluri. În clubul de fotbal, cel mai prestigios turneu este Liga Campionilor, în timp ce echipele naționale concurează cel mai activ în Campionatul Mondial. Cu toate acestea, aceste două turnee nu se limitează la fotbal, există trofee mult mai diversificate pe care echipa le poate obține. Și în acest caz vom vorbi despre Cupa Intercontinentală. Veți afla despre cât timp a fost ținut, care este esența sa și care a câștigat-o mai des. În plus, veți afla ce este Cupa Intercontinentală în fotbalul de plajă și cât de mari sunt diferențele.

Ce este?

cupa intercontinentală

Cupa Intercontinentală - un turneu care a avut loc între 1960 și 2004 între cele două cluburi. Unul dintre aceștia a fost câștigătorul Ligii Campionilor Europeni, care a fost menționat mai sus, iar celălalt a fost câștigătorul Cupei Libertadores. Copa Libertadores - este un analog al Ligii Campionilor în America de Sud, în care se dovedește, unele dintre cele mai puternice cluburi din teritoriul continentului. Astfel, Cupa Intercontinentala este un scurt turneu, constând dintr-un singur meci, iar în cadrul turneului este decis ce fotbalul este mai puternic într-un anumit an, sud-americane sau europene.

Istoria turneelor

fotbal cupa intercontinentală de fotbal

Intercontinental Cup a avut loc în 1960, dar este de remarcat faptul că primii douăzeci de ani a constat din două meciuri, dar din 1980 formatul turneului a fost schimbat, iar echipa a început să dețină nu doi, ci un singur meci. Primul campion din 1960 a fost Madrid "Real", care a bătut "Penarol" uruguayan cu un scor total de 5: 1. Deja anul viitor, imperfecțiunea sistemului a devenit vizibilă. În primul meci din "Penyar" a câștigat portugheza "Benfica", dar în al doilea meci a câștigat clubul Uruguayan. În consecință, a trebuit să joc al treilea meci decisiv, în care uruguayenii au reușit să câștige victoria. Cu toate acestea, trei meciuri în turneu, care este departe de cele mai prestigioase - a fost prea, astfel încât formatul nu a durat atât de mult timp. Primul club care a câștigat trofeul în 1980 într-un nou format a fost Uruguayan National, care a bătut engleza Nottingham Forest.

Ultimul proprietar al Cupei Intercontinental a fost clubul portughez „Port“, care în 2004 a învins clubul columbian „Once Caldas“ la penaltiuri. Cele mai numeroase cluburi din acest turneu sunt trei reprezentanți din America de Sud și doi europeni. Este un club argentinian „Boca Juniors“, o echipa uruguayan „Penarol“ și „Nacional“ și italiană „Milano“ și spaniolă „Real“. Toate aceste echipe pentru istoria turneului au câștigat de trei ori cupa.

Sfârșitul cupei

cupa intercontinentală pe fotbal

Deja în 2000 a devenit clar faptul că Cupa Intercontinentală privind fotbalul și-a pierdut popularitatea și sa îndreptat spre declinul său. Apoi a avut loc pentru prima dată Cupa Mondială a Clubului, care a inclus reprezentanți ai nu numai celor două puternice confederații continentale. Ca rezultat, acest turneu a devenit popular, iar Cupa Intercontinentală a încetat să mai existe. Cu toate acestea, așa cum am menționat deja mai sus, acest turneu se desfășoară nu numai în fotbalul clasic. Are un astfel de turneu și fotbal pe plajă. Cupa intercontinentală este acolo - este o competiție puțin diferită și merită să vorbim separat.

Trofeul în fotbal pe plajă

cupa intercontinentală de fotbal pe plajă

Ce face acest turneu diferit când vine vorba de fotbal pe plajă? Cupa intercontinentală, în acest caz, este complet diferită. În primul rând, nu se desfășoară între cluburi, ci între echipe naționale. În al doilea rând, nu este atât de nesemnificativ. Dimpotrivă, el este considerat al doilea cel mai prestigios după Cupa Mondială. Acestea sunt caracteristicile fotbalului de plajă. Cupa Intercontinental este un turneu relativ tânăr, se desfășoară abia în 2011. Astfel, a fost jucat doar de cinci ori.

Cine este cel mai puternic din acest turneu, care este renumit pentru fotbal pe plajă? Cupa intercontinentală a fost câștigată de echipa națională a Braziliei pentru prima dată, învingând echipa națională iraniană. La al doilea turneu în finala cu care se confruntă echipe din Rusia și Tahiti, rușii au ieșit victorioși. Ei au arătat că sunt una dintre cele mai bune națiuni care joacă fotbal pe plajă. Cupa intercontinentală a fost apoi câștigată din nou de Brazilia, apoi de Iran. Ambele momente din echipa finală au jucat împotriva rușilor, care nu au putut repeta realizarea anului 2012. Cu toate acestea, Rusia știe cu adevărat cum să joace fotbal pe plajă - Cupa Intercontinentală în următorii doi ani a fost câștigată de această echipă. Și ambele echipe naționale braziliene au fost înfrânte. După cum puteți vedea, Cupa Intercontinental din fotbalul de plajă este foarte diferită de cea din fotbalul mare.

Mikael Sylvester: cariera de fotbal și realizările personaleMikael Sylvester: cariera de fotbal și realizările personale
Cluburile de fotbal din Londra și realizările lorCluburile de fotbal din Londra și realizările lor
O scurtă istorie a Cupei câștigătorilor de CupăO scurtă istorie a Cupei câștigătorilor de Cupă
Cum interpretează CSKA? Clubul sportiv central al armatei - legenda sportului rusescCum interpretează CSKA? Clubul sportiv central al armatei - legenda sportului rusesc
Totul despre FIFA: ce este Asociația Mondială de FotbalTotul despre FIFA: ce este Asociația Mondială de Fotbal
Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?
Oscar: fotbalistul Chelsea și echipa națională a BrazilieiOscar: fotbalistul Chelsea și echipa națională a Braziliei
De ce sunt atât de imprevizibile Cupa Rusiei în fotbal?De ce sunt atât de imprevizibile Cupa Rusiei în fotbal?
Didier Deschamps: cariera de fotbal și coachingDidier Deschamps: cariera de fotbal și coaching
Bixant Lizarazu - un jucător talentat de fotbal, un atlet versatil și doar o persoană interesantăBixant Lizarazu - un jucător talentat de fotbal, un atlet versatil și doar o persoană interesantă