Super Cupa Rusiei: istorie și statistici

Super Cupa Rusă este o competiție în care participă două echipe - proprietarul titlului de campion al țării și proprietarul Cupei Rusiei. Se desfășoară în cadrul unei întâlniri. Redarea în cazul unei legături nu este atribuită. Dacă câștigătorul nu este detectat în timpul regulamentar, se acordă o penalizare suplimentară, urmată de o serie de penalități post-meci. Când proprietarul titlului de campion al Rusiei și Cupa țării devine o echipă, al doilea club al campionatului se confruntă cu ea.

Super Cupa Rusiei

poveste

Super Cupa Rusă a început să fie jucată în 2003. Cu toate acestea, ideea unui meci dintre cele mai puternice cluburi a apărut în perioada sovietică. Initiatorul a fost "Komsomolskaya Pravda". Ideea nu sa înrăutățit imediat. Mitingul a avut loc din când în când, iar regulile au fost schimbate în mod regulat. Unele lupte au avut loc într-un câmp neutru, altele au constat în două întâlniri - acasă și departe. Nu era timpul permanent. Reuniunea a avut loc între sfârșitul primăverii și începutul toamnei.

La începutul anilor 2000, RFU și Premier League au decis să facă regulamentul meciului pentru Super Bowl. Managementul a abordat mai atent organizația, iar proiectul a avut sponsori serioși. Sa hotărât că întâlnirea pentru Super Cupa Rusă va avea loc cu o săptămână înainte de începerea noului sezon. În cazul în care primul loc al campionatului și al Cupei Rusiei a fost câștigat de același club, în ​​determinarea celui de-al doilea participant, preferința a fost dată vicecampionului.

deținătorii

În 2003, a avut loc primul meci pentru Super Cupa Rusă, rezultatele căruia au surprins mulți. Pe stadion "Locomotiva" Moscova sa întâlnit cu echipa metropolitană - "Locomotiva" și CSKA. Primii au fost campioni, al doilea - proprietarii Cupa. Timpul principal și timpul suplimentar s-au încheiat la egalitate cu un scor de 1: 1, într-o serie de penalități post-meci a fost mai puternică, "locomotiva".

Un an mai târziu, din nou pentru CSKA Super Cupa rusească a luptat, dar de data aceasta cu "Spartacus", care a câștigat Cupa țării. Echipa armatei a fost mai puternică, câștigând 1: 3 în timp suplimentar.

În 2005, Lokomotiv, fiind cel mai bun din țară, sa întâlnit la stadionul de acasă cu Terek din Grozny. "Locomotive cu aburi" cu un avantaj minim au devenit proprietarii trofeului pentru a doua oară.

În 2006, CSKA a luat dublu, câștigând atât campionatul, cât și Cupa țării. Vice-campion a fost "Spartacus", care a avut de asemenea onoarea de a se juca cu "echipa de armata". Într-un meci cald (2: 3), victoria a reușit să-l țină pe CSKA.

Un an mai târziu, "Luzhniki" a întâlnit din nou "carne" și armată. Din nou, CSKA a ajuns la un duel cu un dublu aur. Noroc și de data aceasta a fost pe partea armatei (4: 2).

În 2008, "Zenith" din Sankt Petersburg a reușit să lupte pentru Super Cupa Rusă, datorită victoriei în campionat. În competiție a primit "Locomotiva". Cu un scor de 2: 1, echipa de pe malurile Neva a câștigat pentru prima dată acest trofeu.

Următorii doi ani (2009, 2010) au devenit campionul "Ruby" din Kazan, iar Cupa țării a fost câștigată de CSKA Moscova. Prima dată când titlul a luat echipa armatei, a doua oară - Kazan.

În 2011, "Zenith" a devenit proprietarul Cupa țării și medaliile de aur ale campionatului, jucat astfel împotriva medaliatului de argint - CSKA. De data aceasta meciul a avut loc nu la Moscova, ci la Kuban. Gol Ionov a adus al doilea trofeu la clubul de la St. Petersburg.

Cel de-al 10-lea duel pentru Super Cupa Rusă a avut loc la Samara. Împotriva "Zenith" (campion) a jucat "Ruby" (proprietarul cupa). Kazan sa dovedit a fi mai puternic, după ce a câștigat cu scorul de 2-0.

În 2013, "Zenith" pentru a treia oară consecutiv a jucat în Super Cupa Rusă, dar deja ca vice-campion al țării. Adversarul a fost CSKA Moscova, care la învins pe Zenit (3-0).

Anul viitor CSKA a devenit campioană, iar modestul "Rostov" a câștigat Cupa. Meciul a avut loc în Kuban, CSKA a fost mai puternic (3: 1).

În 2015, Super Bowl a fost jucat la Petrovsky. Pentru trofeul luptat local "Zenith" (campion) și "Locomotiva". Doar într-o serie de lovituri de pedeapsă după o lovitură de la o echipă din Sankt-Petersburg au reușit să obțină victoria.

În 2016, "CSKA" (campion) este cel mai puțin acceptat "Zenith".

realizări

CSKA cele mai multe ori a câștigat Supercupa Rusă - 6. În „Zenith“ 4 trofeu, „locomotiva“ și „Ruby“ - la 2, „Spartacus“ de trei ori au participat la lupta, dar niciodată nu a câștigat. "Terek" și "Rostov" au jucat o singură dată în meci.

Rezultatele Super Cupelor din Rusia

Cel mai bun marcator este Jo, care a jucat pentru CSKA și a marcat 3 goluri. În plus, Serghei Ignashevich și Honda au 2 goluri în cont.

O scurtă istorie a Cupei câștigătorilor de CupăO scurtă istorie a Cupei câștigătorilor de Cupă
Anatoly Timoshchuk: biografie, carieră și fapte interesanteAnatoly Timoshchuk: biografie, carieră și fapte interesante
Fotbalistul Yury Zhevnov: biografieFotbalistul Yury Zhevnov: biografie
Fotbalistul Nicolas LombaertsFotbalistul Nicolas Lombaerts
De ce sunt atât de imprevizibile Cupa Rusiei în fotbal?De ce sunt atât de imprevizibile Cupa Rusiei în fotbal?
Fotbalist Ahmed Musa: carieră,Fotbalist Ahmed Musa: carieră,
Fotbalistii fratii BerezutskyFotbalistii fratii Berezutsky
Cupele URSS pe fotbal: protocoale, meciuri, proprietari. Cupa URSS și Rusia în istoria fotbaluluiCupele URSS pe fotbal: protocoale, meciuri, proprietari. Cupa URSS și Rusia în istoria fotbalului
Clubul de fotbal "Sevilla" - toate cele mai interesante despre campionul de 17 ori al…Clubul de fotbal "Sevilla" - toate cele mai interesante despre campionul de 17 ori al…
UEFA Super Cup: istoria creației, fapte interesante și câștigători ai turneuluiUEFA Super Cup: istoria creației, fapte interesante și câștigători ai turneului
» » Super Cupa Rusiei: istorie și statistici