EURO-1960: rezultate

Ideea de a organiza un turneu între echipe europene a apărut în 1927. În acel moment, nu a funcționat. După 30 de ani, UEFA a revenit la această idee și a creat Campionatele Europene sau Cupa Henri Delaunay. Primul raliu a avut loc în 1960. Partea finală a fost luată de Franța.

Euro 1960

regulament

Nu toate echipele europene au susținut ideea de a deține EURO-1960. Din participarea la turneu, 13 din cele 30 de țări au scăzut. Printre acestea se numără Italia, Anglia, Germania, Belgia și Suedia. Fotbaliștii de fotbal au crezut că tragerea la sorți a împiedicat jucătorii să se recupereze după sezon.

Celelalte 17 țări care sunt membre ale UEFA au participat la tragerea la sorți a finalelor de 1/8 și 1/4. A avut loc la începutul lunii iunie 1958. 14 echipe, inclusiv URSS, au început spectacole în 1/8. Irlanda și Cehoslovacia au realizat un duel de clasificare.

În 1/8 și 1/4 finale au existat două meciuri: acasă și pe drum. Semifinala și finala EURO-1960 a avut loc în Franța, deoarece Henri Delon a fost președinte al Federației Franceze de Fotbal.

start

În timpul egalității la EURO-1960 nu a existat un calendar strict reglementat - conducerea echipelor naționale a convenit asupra locului și momentului întâlnirii. Meciurile de calificare, care, teoretic, ar trebui să aibă loc în primul rând, au avut loc doar pe 5 aprilie și 10 mai 1959. Primul meci al casei a fost câștigat de Irlanda cu scorul de 2: 0. Jocul reciproc a avut loc la Bratislava, cehii au reușit să înscrie patru goluri fără răspuns și au trecut mai departe.

Euro 1960 Fotbal

Jocul de debut EURO-1960 a avut loc pe 28 septembrie 1958. Reuniunea URSS-Ungaria a fost prima în istoria Cupei Europene. Meciul a avut loc la stadionul "Luzhniki".

1/8 finale

EURO-1960 pe fotbal Rusia (echipa URSS) a început cu un meci acasă împotriva maghiarilor. Pe duel au venit 100.000 de fani. Primul gol al meciului (și istoria Campionatului European) a fost marcat în minutul 4 de către jucătorul sovietic Anatoly Ilyin. La Euro-1960 în fotbal, URSS a devenit primul din toate. Vyacheslav Metreveli a mărit scorul, iar Valentin Ivanov a făcut scorul devastator. Ungurii au putut răspunde doar la o minge în minutul 84.

Meciul de întoarcere a avut loc un an mai târziu - 27 septembrie 1959. Încă o dată, norocul a fost însoțit de echipa sovietică. Înfrângerea minimă a maghiarilor, URSS sa dus la sferturile de finală.

În cea de-a doua pereche, francezii și grecii s-au întâlnit. Primul meci a avut loc în Franța. Completat "Park de Prens" a văzut opt ​​goluri, iar șapte au fost marcate de gazde. Meciul de întoarcere sa încheiat cu un scor de 1: 1.

Primul meci dintre România și Turcia a avut loc la București. Românii s-au dovedit a fi mai puternici, având trei goluri nereușite. 26 aprilie 1959, la Istanbul, a fost reuniunea reciprocă. Turcia a câștigat 2: 0, dar nu a fost suficient. Echipa românească a intrat la sferturile de finală.

Perechea Norvegia-Austria a jucat primul meci la Oslo. Cu un scor minim, a fost posibil să-i învinge pe austrieci. Întâlnirea de întoarcere a avut loc la Viena și sa încheiat cu un scor de 5: 2 în favoarea Austriei.

Iugoslavia și Bulgaria s-au întâlnit în finala 1/8 din EURO-1960 în fotbal. Favoritul în pereche era evident. Primul meci a fost câștigat de echipa iugoslavă cu scorul: 2: 0. Cel de-al doilea sa încheiat la egalitate (1: 1).

O pereche interesantă în EURO în 1960 a fost GDR-Portugalia. Primul meci a avut loc la Berlin, unde gazdele au pierdut (2: 2). În întâlnirea oaspeților din Portugalia, germanii au marcat de două ori, dar victoria a rămas pentru gazde (3: 2).

Rezultatul perechii Spaniei-Poloniei a fost destul de evident. În timpul unei vizite, spaniolii au câștigat (4: 2). Casele au câștigat 3: 0 și s-au dus la sferturile de finală.

În perechea finală, Danemarca a jucat cu câștigătorul rundei de calificare - Cehoslovacia. La Copenhaga, câștigătorul nu a putut fi identificat (2: 2). Acasă, cehii au învins danezii (5: 1).

1/4 finale

Cel mai așteptat meci a fost URSS-Spania. Câștigătorul în avans a fost dificil de prezis. Dar fanii nu erau destinați să vadă confruntări interesante. Motivul a fost relațiile politice dintre cele două țări, care în acei ani au fost tensionate. Spania a refuzat să viziteze URSS, oferind să organizeze meciuri pe un teritoriu neutru. UEFA a răspuns cu un refuz, amendând echipa și stabilind o descalificare. Astfel, URSS sa dus la semifinalele EURO-1960.

euro 1960 echipa națională de fotbal rusia

Franța într-un cuplu a mers în Austria. Francezii au câștigat ambele meciuri. Primul sa încheiat cu scorul: 5: 2, al doilea - 2: 4.

Portugalia sa opus Iugoslaviei. Primul meci, portughezii au avut dificultăți în a câștiga cu scorul: 2: 1. Reuniunea de întoarcere, desfășurată la Belgrad, sa încheiat cu înfrângerea Portugaliei (5: 1).

În ultimul cuplu s-au întâlnit România și Cehoslovacia. Fiind în clasamentul favoritului, cehii au câștigat în mod confident două meciuri - (0: 2) și (3: 0).

semifinală

La sfârșitul lunii mai 1960 a avut loc desenul semifinalelor. Cehoslovacia sa dus la adversarii URSS. Franța a jucat cu Iugoslavia.

Meciul cu participarea echipei naționale sovietice a avut loc în arena "Velodrome". Fără mult efort, jucătorii locali au învins pe cehi. Primul gol a fost marcat de Ivanov, în a doua jumătate a dublat rezultatul, iar Victor luni a pus capăt meciului.

euro din 1960

În al doilea meci, Franța a fost considerată favorită, în ciuda absenței mai multor jucători-cheie. Iugoslavii au condus cu 1-0, dar au ratat imediat. Francezii au preluat conducerea în joc și în minutul 53 au condus 1: 4. În minutul 55, oaspeții au marcat al doilea, însă acest lucru nu era suficient. Și apoi sa întâmplat incredibilul. Între minutele 75 și 79, iugoslavii s-au remarcat de trei ori și au ajuns la final.

Meci pentru locul trei

Frustrați de pierderea Franței, a eșuat foarte mult un duel final împotriva cehilor. Fanii nesatisfăcuți au salutat echipa pentru orice greșeală. Rezultatul a fost victoria Cehoslovaciei cu scorul: 2: 0.

euro 1960 echipa națională a URSS

final

Meciul URSS-Iugoslavia a avut loc pe un teren umed, în ploaie. În general, jocul era egal. La început, iugoslavii arătau mai bine. În minutul 43 Galich a condus echipa înainte. Jucătorii sovietici au reușit să răspundă în minutul 49. A doua jumătate a avut loc sub atacul URSS. Nu a fost posibil să se identifice câștigătorul în timpul principal. Doar în minutul 113 Victor Victor a marcat al doilea gol. Echipa EURO-1960 a URSS a câștigat, grație persistenței jucătorilor de fotbal și a norocului concomitent.

Franța - țara în care se va desfășura Euro 2016Franța - țara în care se va desfășura Euro 2016
FIFA World Cup 1958: cum a fostFIFA World Cup 1958: cum a fost
UEFA Super Cup: istoria creației, fapte interesante și câștigători ai turneuluiUEFA Super Cup: istoria creației, fapte interesante și câștigători ai turneului
2012: Campionatul European de Fotbal. Fapte interesante2012: Campionatul European de Fotbal. Fapte interesante
Toți campionii mondiali în fotbal. Câștigătorii campionatului mondial în fotbal de ani de zileToți campionii mondiali în fotbal. Câștigătorii campionatului mondial în fotbal de ani de zile
Câștigătorii Cupei Mondiale: cine și când a triumfatCâștigătorii Cupei Mondiale: cine și când a triumfat
EURO 2000: rezultate și fapteEURO 2000: rezultate și fapte
Cupa Mondială 1990. Istoria Cupei Mondiale în 1990Cupa Mondială 1990. Istoria Cupei Mondiale în 1990
Euro-1980: rezultate și fapte interesanteEuro-1980: rezultate și fapte interesante
Euro-1996: rezultate și fapteEuro-1996: rezultate și fapte
» » EURO-1960: rezultate