Toți câștigătorii Ligii Europei

Liga Europa este un turneu internațional de fotbal desfășurat în fiecare an între cluburi din țările europene. Acesta este al doilea turneu cel mai prestigios după Liga Campionilor, care a apărut abia în 2009, înlocuind Cupa UEFA. Motivul pentru aceasta a fost formatul turneului, care anterior a reprezentat doar playoffs la început. Începând cu anul 2009, în cadrul Ligii Europei, începe să aibă loc diviziunea în grupuri, urmată de o remiză a playoff-urilor. Cine a câștigat acest turneu relativ tânăr? În total, au fost organizate opt desene, iar al nouălea este acum în proces. În acest articol, veți afla ce au câștigat în Europa League în ultimii opt ani.

2009 - Șahtior

câștigătorii liga europeană

Câștigătorii Ligii Europei în această perioadă au fost dintr-o varietate de țări, dar primul a fost clubul ucrainean. În finala primei remize a Ligii Europa, Șahtior Donetsk și Werder Bremen au câștigat. Ambele cluburi au fost în Europa League după ce au ocupat locul trei în grupurile lor din Liga Campionilor. Deja în minutul 25 Luis Adriano a deschis scorul, conducând ucrainenii înainte, dar Naldo a egalat rapid scorul. Și numai în timpul adăugat, Jadson a decis rezultatul în favoarea lui Șahtiar.

2010 - Atletico

În anul următor, Madrid „Atletico“, care sa dovedit a fi mai slab decât „Chelsea“ și „Port“ în grupul ligochempionskoy întâlnit în finala cu „Fulham“, care a ieșit cu un al doilea loc în grupul său, al doilea numai la italian „romi“. Intriga meciului a fost exact la fel ca anul trecut. Diego Forlan a deschis scorul la minutul 32, iar după cinci minute, Davis a egalat. Și doar în timpul adăugat Forlan a proiectat un dublu, aducând victoria clubului. După cum puteți vedea, primii câștigători ai Ligii Europei au fost determinați în conformitate cu același scenariu. Dar apoi totul a devenit un pic mai diversificat.

Anul 2011 - Porto

A treia finală a fost prima, în care au luat parte reprezentanți ai aceleiași țări. Portugheza "Braga" nu a putut concura în Liga Campionilor, dar a ajuns la finala Ligii Europei, unde aștepta "Porto". Într-un meci foarte intens, "Porto" a câștigat cu un scor minim de 1: 0 datorită unui gol de Radamel Falcao. UEFA Europa League a început să câștige un impuls și să devină treptat mai interesant.

2012 - Atletico

liga europa уефа

În 2012, UEFA Europa League a câștigat primul triumf repetate. Madrid "Atletico" a fost învins în finală de un alt club spaniol "Athletic" cu un scor de 3: 0. Două goluri au marcat același Falcao, care anul trecut a adus victorie la "Porto", iar al treilea a fost proiectat de Diego brazilian.

2013 - Chelsea

În 2013, acest turneu a fost câștigat pentru prima dată de clubul englez Chelsea. Anglia, în ultimii ani, a început să piardă teren în arena europeană, astfel că această victorie asupra portugheză "Benfica" a devenit foarte importantă. Fernando Torres a marcat primul gol, urmat de un răspuns rapid Oscar Cardozo, și când toți se pregăteau deja pentru timpul adițional, Ivanovici a doborât victoria pentru Chelsea.

fotbal spania sevilla

2014-2016 ani - Sevilla

Până în prezent, țara în care este listat cel mai puternic fotbal din Europa este Spania. "Sevilla" este un club, care este una dintre cele mai strălucite confirmări. Problema este că în ultimii trei ani, "Sevilla" a câștigat Europa League, permițând nimănui să-i ia capul.

În 2014, portugheza "Benfica" și-a făcut din nou drumul către finală, dar din nou a avut ghinion. Meciul a fost incredibil de intens și în timpul regulamentar nu a fost marcat un singur gol. În timpul adăugat, câștigătorul nu a fost dezvăluit, și numai în loviturile de departajare, "Sevilla" a reușit să învingă adversarul portughez, după ce a câștigat primul său trofeu.

În 2015, în finală, clubul spaniol sa întâlnit cu un alt club ucrainean, Dnipro, care dorea să repete istoria lui Șahtior. Și deja în minutul șapte, ucrainenii au fost conduși în scorul datorită golului lui Kalinich, dar în primele jumătate goluri ale lui Grzegorz Kryhovyak și Carlos Bucky a permis "Seviliei" să meargă mai departe. Cu toate acestea, la sfârșitul primei reprize, Rotan a egalat scorul, iar a doua jumătate a început cu o ardezie curată. Sansa sa a fost luata de Buck, care a stabilit scorul final pe tabloul de bord - 3: 2 in favoarea clubului spaniol, care a castigat trofeul pentru a doua oara la rand.

Chelsea england

Dar, în 2016, în finala „Sevilla“ a ajuns inamic mai puternic, limba engleză „Liverpool“. Și din nou, începutul a fost promițător, când Sturridge a deschis scorul în meci. Prima repriză sa încheiat cu avantajul "Liverpool", dar în a doua jumătate totul sa schimbat. Golul lui Goleiro și dublul lui Koke au luat-o pe Sevilla într-o a treia ceașcă la rând. Cu toate acestea, se poate spune cu siguranță că câștigătorii din acest an a Europa League va fi diferit, ca „Sevilla“ a participat în Liga Campionilor și a ajuns la playoff, a pierdut în engleză „Lester“ în 1/8 de finală.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Cluburile de fotbal din Londra și realizările lorCluburile de fotbal din Londra și realizările lor
O scurtă istorie a Cupei câștigătorilor de CupăO scurtă istorie a Cupei câștigătorilor de Cupă
Totul despre FIFA: ce este Asociația Mondială de FotbalTotul despre FIFA: ce este Asociația Mondială de Fotbal
Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?
Toți campionii Ligii Campionilor, pentru întreaga istorie. Liga Campionilor UEFA: toți câștigătoriiToți campionii Ligii Campionilor, pentru întreaga istorie. Liga Campionilor UEFA: toți câștigătorii
Thibaut Courtois: viața, biografia și cariera portarului belgianThibaut Courtois: viața, biografia și cariera portarului belgian
Viktor Goncharenko: biografie, fotografieViktor Goncharenko: biografie, fotografie
Fotbal spaniol. Cluburi celebre și jucători de fotbalFotbal spaniol. Cluburi celebre și jucători de fotbal
UEFA Super Cup: istoria creației, fapte interesante și câștigători ai turneuluiUEFA Super Cup: istoria creației, fapte interesante și câștigători ai turneului
Torsten Frings: de la "Alemannia" la "Bavaria"Torsten Frings: de la "Alemannia" la "Bavaria"