FC Mohammedan (Calcutta, India)

Fotbalul este unul dintre cele mai cunoscute și comune sporturi ale timpului nostru. Cu toate acestea, puțini fani ai fotbalului se bucură, de exemplu, de campionatul din India. Toată lumea urmărește campionatele de conducere ale unor țări precum Spania, Germania, Anglia și Italia - și, desigur, în spatele turneelor ​​majore, cum ar fi Liga Campionilor și Europa League.

Cu toate acestea, dacă vă uitați atent la sistemul de campionate indian, puteți vedea multe lucruri uimitoare și memorabile. Unul dintre ele este campionatul unui astfel de oraș ca Calcutta. India are un sistem standard de campionate, dar separat de acesta în acest oraș este ținut propriul turneu. Și este una dintre cele mai vechi din lume. Deci, cu siguranță trebuie să aflați ce se întâmplă în lumea fotbalului unui oraș ca Calcutta.

India a dat clubul mondial „mahomedan“ - moderne despre ea fanii de fotbal sunt puțin probabil să audă, dar este, de asemenea, una dintre cele mai vechi cluburi, care la un moment dat a fost unul dintre cele mai puternice din India și încă mai este una dintre cele mai respectate.

Cel mai faimos club

calcutta india

Clubul de fotbal Mohammedan (Calcutta, India) este unul dintre cele mai renumite și populare din întreaga țară și este, de asemenea, cunoscut pentru mulți fani ai fotbalului din lume. Istoria acestui club începe din nou în 1891, este cea mai veche din țară, iar acest lucru este echipa pentru prima dată în istoria legendara a câștigat campionatul Calcuta, despre care mai multe detalii vor fi discutate în continuare. În ceea ce privește clubul în sine, el a devenit trendsetterul de modă pentru fotbalul din țară și a avut un impact serios asupra dezvoltării sale în India. Din păcate, până în prezent fosta glorie a fost lăsat în urmă, și în termeni de fotbal FC „mahomedan“ (Calcuta, India) nu este în cea mai bună condiție.

progres

Indian Campionatul din Calcutta

Ce succese pentru această istorie incredibil de lungă a obținut acest club? Având în vedere faptul că, în timpul formării istoriei acestui sport în țară au existat o varietate de cupe regionale și naționale, aproape fiecare dintre ele „muhammedane“ a câștigat cel puțin o dată. Cu toate acestea, dacă vorbim despre cel mai prestigios trofeu al țării care primește câștigătorul campionatului din India echipei naționale de fotbal, el nu a cedat. În plus, "Mohammedan" nu a putut câștiga nici măcar în Liga a II-a - cea mai mare realizare a fost intrarea în prima ligă din locul al doilea.

Dar dacă acordați atenție campaniei de mai sus din Calcutta, atunci această echipă a avut un succes serios. Din păcate, înregistrarea numărului de trofee câștigate, "Mohammedan" nu a putut deveni, dar acest club a câștigat acest turneu pentru prima dată în istorie în 1934. De atunci, el a câștigat unsprezece victorii, dintre care ultima datează din 1981.

De nouă ori echipa sa oprit pe punctul de victorie, ultima dată a fost în 2016, adică în ultimul joc al turneului - a câștigat apoi cel mai mare dușman „mahomedan“, „East Bengal.“ Doar exact "Bengalul de Est" și este record-ul pentru victorii în campionatul de la Calcutta - a primit trofeul de 38 de ori. În același timp, clubul joacă în Liga Superioară a Indiei, unde anul trecut a ocupat locul al treilea. Firește, cel mai prestigios turneu este campionatul din India - Calcutta-League, mai degrabă este un turneu prietenos istoric.

Ultimele rezultate ale "Mohammedan"

India calcutta liga

Dacă vorbim despre modul în care acest club a acționat în ultimul deceniu, atunci putem spune cu siguranță că întreaga India nu se teme de asta. Calcutta-ligă chiar a plecat la jucători pentru ultima oară pentru o lungă perioadă de timp. În 2009, clubul a zburat din divizia de vârf, patru ani jucat în divizia a doua. În același timp, în 2013. „mahomedan“ clasat pe locul al treilea, oprindu-se cu un pas de ieșire din prima liga, iar în 2014 a luat locul al doilea și a rupt în campionatul național cel mai prestigios.

Cu toate acestea, nu a durat mult - în primul sezon echipa a ocupat locul 13 și sa întors în a doua ligă. Restul de doi ani clubul de acolo și a avut loc, în timp ce nu au posibilitatea de a reveni în mod repetat la cel mai înalt nivel. După cum știați deja, cel mai important turneu pentru un sport, cum ar fi fotbalul, campionatul din India. Liga Calcutta nu este atât de importantă în turneul de planuri sportive, dar trebuie să i se spună separat. În general, merită să vorbim despre sistemul de fotbal foarte indian în detaliu.

Super League din India

campionatul de fotbal India calcutta

Acest turneu este cel mai tânăr și corespunde cel mai mult spiritului fotbalului modern, deoarece este complet comercial. A fost creat în 2013, când licitația a vândut drepturile la opt echipe care ar fi trebuit să participe la acest turneu, oameni de afaceri americani și alți oameni de afaceri. Imediat după cumpărarea echipelor, jucători puternici au început să vină la ei, care au fost anterior figuri importante în fotbalul european. Având în vedere dimensiunea redusă a turneului, doar 14 runde sunt jucate în campionatul standard. După aceasta, se joacă scena play-off, în care câștigătorul este determinat. Până în prezent, au fost jucate doar două campionate - în 2014 a câștigat Clubul Atletico din Calcutta, iar în 2015, Chennaiin.

Liga Națională de Fotbal

Clasamentul campionilor indieni

Cu toate acestea, indian Super League nu este un turneu țară de conducere - acesta a fost criticat pentru că sezonul său este prea scurt și nu are ca scop dezvoltarea fotbalului indian și pentru a atrage fonduri. Turneul principal este I-League, adică campionatul din India. A fost acest turneu care a devenit cel mai important din țara în care fotbalul anterior a fost dezvoltat exclusiv la nivel de amator. Acest turneu este din 1996, dar apoi a fost numit Liga Națională de Fotbal și, deși a fost înființat de federația locală de fotbal, a rămas semi-profesional.

Deja în 1997, a fost adăugat la a doua divizie, iar în acest turneu format a durat aproape zece ani. În 2006, acesta s-a adăugat o a treia divizie, dar chiar și atunci au existat gânduri despre reformarea la nivel mondial, și în 2007, Liga Nationala de Fotbal a încetat să mai existe, pentru a face loc primul turneu de fotbal profesionist.

Campionatul din India

fotbal india campionat clasamentul calculatoarelor

Primul câștigător a fost clubul „Dempo“, care a câștigat în cele din urmă trei trofee, și deține recordul ca Churchill Brothers cluburilor „“ Bengaluru «și» Mohun Bagan „, a câștigat până acum doar de două ori. Formatul turneului nu rămâne stabil pentru un an - modificând în mod constant orice element, de la cel mai mic detaliu până la numărul de echipe din campionat. În prezent, 11 echipe joacă fără fiecare fază de playoff. Cele mai bune echipe sunt în Cupa Asiei, precum și unele au șansa de a se califica pentru Liga Campionilor Asiei, dar până acum puține cluburi se potrivesc cu formatul turneului.

A doua ligă

În ceea ce privește cea de-a doua ligă, acesta este turneul în care au renunțat cele mai slabe echipe din campionatul din India - și de unde provin cele mai puternice cluburi din a doua ligă la campionatul din India. Aici se află "Mohammedanul" menționat mai sus.

Campionatul din Calcutta

Cu toate acestea, cel mai notabil turneu pe care India îl poate lăuda este Campionatul din Calcutta. Tabela de turnee din aceasta arată mai mult decât interesantă, deoarece este prezentată de mai mult de o sută de cluburi dintr-un oraș indian, cum ar fi Calcutta. Este unul dintre cele mai vechi turnee de fotbal, deoarece este organizat din 1989.

Cum joacă India fotbalul? Campionatul din Calcutta, a cărui tabelă de turnee este împărțită într-o manieră destul de confuză, este un exemplu excelent. În campionatul actual există șase divizii, primul și ultimul dintre ele împărțite în două subdiviziuni. În fiecare dintre ele se joacă 10 sau mai multe echipe, care petrec prima jumătate a sezonului într-o masă comună, care în cele din urmă se încadrează în două jumătăți. Prima jumătate petrece a doua parte a sezonului în lupta pentru campionat, iar al doilea - încercând să nu zboare spre divizia inferioară. Un fapt interesant este că în divizia de vârf din 1982 au câștigat doar două cluburi - "Bengalul de Est" și "Mohun Bagan".

Luis Garcia: cariera și faptele fotbalistului din viațăLuis Garcia: cariera și faptele fotbalistului din viață
Cluburile de fotbal din Londra și realizările lorCluburile de fotbal din Londra și realizările lor
Cupa Cataloniei în fotbal - unul dintre campionatele favorite din SpaniaCupa Cataloniei în fotbal - unul dintre campionatele favorite din Spania
Spania, `Primera`. O scurtă istorie a fotbalului spaniolSpania, `Primera`. O scurtă istorie a fotbalului spaniol
Totul despre FIFA: ce este Asociația Mondială de FotbalTotul despre FIFA: ce este Asociația Mondială de Fotbal
MLS - ce este? MLS - liga sportivăMLS - ce este? MLS - liga sportivă
Alexander Shovkovsky - Portar ucraineanAlexander Shovkovsky - Portar ucrainean
Fotbal spaniol. Cluburi celebre și jucători de fotbalFotbal spaniol. Cluburi celebre și jucători de fotbal
Fotbalul Kazahstanului: trăsături și succeseFotbalul Kazahstanului: trăsături și succese
Istoria Cupei Mondiale: victorii și dezamăgiriIstoria Cupei Mondiale: victorii și dezamăgiri