Cel mai titrat club de fotbal al Rusiei din secolul XXI

Campionatul rus de fotbal nu este în prezent unul dintre cele mai prestigioase din Europa și nu este inclus în cele cinci cele mai puternice campionate ale continentului. Cu toate acestea, aceasta nu înseamnă că lupta pentru campionat în ea nu este interesantă. În Rusia, nu există aproape nici o situație în care un club ar domina o perioadă lungă de timp. De aceea, în acest articol puteți afla despre cel mai titrat club al Rusiei din secolul douăzeci și unu. Luați în considerare toate turneele la care participă cluburile ruse, adică Campionatul Rusiei (Premier League), Cupa Rusiei, Super Cupa Rusă, Liga Campionilor și Liga Europei. Trei dintre aceste turnee sunt regionale, în timp ce ultimele două sunt continentale. Care este cel mai numit club de fotbal din Rusia?

Cine a câștigat cel mai des?

cel mai numit club de fotbal din Rusia

Înainte de a lua în considerare secolul al XXI-lea, este necesar să înveți cel mai titrat club de fotbal al Rusiei în istoria campionatului. Este necesar să se țină seama de faptul că campionatul Rusiei a apărut relativ recent, pentru că înainte de aceasta sa jucat trofeul unic al întregii URSS. Din această cauză, "Spartak" din Moscova, care a fost considerat unul dintre cele mai puternice cluburi din Europa în timpul URSS, a reușit să-și mențină reputația celor mai puternici în timpul unei anumite perioade de timp. Și este "Spartacus" - acesta este cel mai numit club de fotbal din Rusia. Cu toate acestea, acest articol este despre secolul douăzeci și unu, prin urmare, doar rezultatele ultimilor șaptesprezece ani vor fi luate în considerare mai jos.

Solicitanții principali

Cel mai numit club de fotbal al Rusiei în secolul XXI

Cine credeți că va deveni cluburile de fotbal cele mai denumite în Rusia în secolul XXI? De fapt, nu sunt atât de mulți solicitanți, așa că merită să ne uităm la fiecare dintre ei. În primul rând, acesta este același "Spartacus", care rămâne încă unul dintre cele mai puternice cluburi din Rusia. În ceea ce privește cel mai puternic club nominal, atunci în acest moment este Sankt Petersburg "Zenith". De asemenea, nu scrieți conturile "CSKA" Clubul de la Moscova în ultimii ani, nu arată cel mai bun fotbal, dar a câștigat încă multe trofee. În mod strict vorbind, aceste trei cluburi sunt de departe cele mai puternice din Rusia, prin urmare, cel mai probabil, a fost unul dintre ele în secolul 21, care a luat majoritatea trofeelor. Firește, dacă s-ar lua în considerare cel mai numit club de fotbal din Rusia și URSS, rezultatele ar fi complet diferite. Dar în acest articol vorbim despre secolul actual, nu uitați de acest fapt important.

Campionatul Rusiei

Cel mai numit club de fotbal din Rusia și URSS

Campionatul rus a fost fondat imediat după prăbușirea Uniunii Sovietice, iar la început a fost câștigat exclusiv de Spartak. Dacă ar fi o întrebare despre cel mai titrat club de fotbal al Rusiei în fotbal pentru întreaga istorie a existenței acestui turneu, atunci "Spartacus" ar câștiga cu siguranță. Dar numărătoarea inversă începe din 2000 an, iar în această perioadă clubul de la Moscova a câștigat doar de trei ori: în 2000, 2001 și 2017. Moscova "Locomotiva" și Kazan "Ruby" au devenit câștigători nu din primele trei, care au fost discutate mai sus și fiecare dintre aceste cluburi a câștigat de două ori campionatul. "Loko" a devenit campion în 2002 și 2004, iar "Ruby" - în 2008 și 2009. Cele mai de succes din secolul 21 erau "CSKA" și "Zenith". CSKA a câștigat Campionatul Rusiei de 6 ori și Zenit de 4 ori. În consecință, cel mai numit club de fotbal al Rusiei în secolul 21 (dacă luăm în considerare doar Campionatul Rusiei) este "CSKA". Dar există și alte turnee, cărora trebuie să le acordați atenție.

Cupa Rusiei

cel mai titrat club de fotbal al Rusiei în fotbal

În ceea ce privește Cupa Rusiei, nu numai cele mai puternice cluburi au câștigat aici, deoarece norocul în acest turneu poate juca un rol important. Spre deosebire de campionat, acest turneu este jucat "la plecare", deci daca echipa nu este norocata o data, nu va fi capabila sa-si repare greseala.

Astfel, trei cluburi au câștigat Cupa Rusiei odată - acesta este "Terek" în 2004, "Rubin" în 2012 și "Rostov" în 2014. De asemenea, pot fi atribuite "Spartacus", care a câștigat acest turneu de trei ori, dar numai o dată în secolul 21 - în 2003. Zenith, care a câștigat două trofee în 2010 și 2016, a arătat un pic mai bun. Dar cei mai buni jucători din acest turneu sunt Lokomotiv și CSKA. După cum vă amintiți, primul club nu a arătat nimic impresionant în campionat, dar Cupa a reușit să câștige de cinci ori (și de două ori mai mult în secolul XX). Ei bine, adevăratul rege al ceștilor este "CSKA". Clubul a câștigat șapte trofee, toate provenind de la echipa armatei în secolul XXI.

Super Cupa Rusiei

Cel mai numit club de fotbal din Rusia în Europa

Super Cupa Rusă este un turneu în care câștigătorii Campionatului și Cupa Rusiei se întâlnesc între ei. A început în 2003, astfel că vor fi mai puține trofee decât în ​​cazul campionatului și al Cupei. În două rânduri acest trofeu a fost câștigat de Lokomotiv și Rubin. Clubul de la Moscova a câștigat ambele vremuri, fiind campion al Rusiei, iar Kazan a fost campioană și, odată, proprietarul Cupei.

Bătălia principală a fost între Zenit și CSKA: Petrograderii au câștigat Super Bowl de patru ori, în timp ce echipa armată a cedat de șase ori. Meciul pentru Super Cupa Rusă 2017 nu a avut loc încă, dar va fi Spartak și Lokomotiv, astfel încât nici Zenit, nici CSKA nu își vor completa colecția. Pentru "Spartacus" acest trofeu poate fi primul din istorie.

Liga Campionilor

În ceea ce privește Liga Campionilor, din păcate, nici un club rus nu poate adăuga un singur punct, deoarece în secolul 21 nu au câștigat acest turneu de club cel mai prestigios. Mai mult, cluburile rusești nu au câștigat niciodată Liga Campionilor (și Cupa Campionilor Europeni, așa cum sa numit acest turneu înainte) în istorie și nici măcar nu au ajuns la finala acestui turneu.

Liga Europei

Din păcate, nici un club rus nu a câștigat Europa League, dar acest lucru nu înseamnă că nimeni nu va primi puncte suplimentare. Faptul este că în acest format turneul există doar recent. Până în 2009, a fost numită "Cupa UEFA", iar rușii au reușit deja să obțină succes. În 2005, "CSKA" a fost în finală, unde a învins portughezul "Sporting". Și în 2008, principalul concurent al armatei "Zenith" a ajuns, de asemenea, la final, unde a învins clubul scoțian "Rangers". Astfel, de două ori în secolul 21, cluburile rusești au câștigat Cupa UEFA. În consecință, este imposibil să numim cel mai numit club de fotbal al Rusiei în Europa, deoarece atât Zenit cât și CSKA au un trofeu.

rezultate

Ei bine, este timpul să facem un bilanț și să vedem ce club rus are cele mai multe titluri în secolul XXI. Nu este nimic neașteptat prin faptul că câștigătorul este "CSKA", care în totalul acestui secol a adunat douăzeci de trofee, în timp ce cel mai apropiat urmăritor, "Zenith", are doar unsprezece. Aceste două cluburi sunt cei mai puternici reprezentanți ai fotbalului rus în secolul al XXI-lea. Din păcate, fotbalul intern după prăbușirea Uniunii Sovietice este încă destul de slab, iar cluburile din Rusia nu arată rezultatele pe care echipele din Uniunea Sovietică ar putea să le demonstreze. Cu toate acestea, există încă mult timp înainte. Și dacă Rusia reușește să rezolve toate problemele care sunt prezente în prezent, cluburile rusești vor fi în măsură să concureze în fotbalul european și vor câștiga mult mai multe trofee decât cele existente în cele două Cupe UEFA.

Până în prezent, Rusia își păstrează locul în primele zece campionate europene, dar este necesar să se urmărească nu păstrarea acestei poziții, ci obținerea celui mai bun rezultat. Rezultatul ideal ar fi sa ajunga in primele cinci din cele mai bune campionate, insa in stadiul actual Campionatul rusesc si reprezentantii sai nu vor putea concura nici cu cel mai slab dintre cele cinci turnee cele mai puternice, Campionatul francez.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Stadioanele din Krasnodar: istoria celor două areneStadioanele din Krasnodar: istoria celor două arene
Cupa Cataloniei în fotbal - unul dintre campionatele favorite din SpaniaCupa Cataloniei în fotbal - unul dintre campionatele favorite din Spania
Cum interpretează CSKA? Clubul sportiv central al armatei - legenda sportului rusescCum interpretează CSKA? Clubul sportiv central al armatei - legenda sportului rusesc
Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?
Fotbalistul Dmitri CherishevFotbalistul Dmitri Cherishev
De ce sunt atât de imprevizibile Cupa Rusiei în fotbal?De ce sunt atât de imprevizibile Cupa Rusiei în fotbal?
`Mordovia` - club de fotbal de la Saransk și toate cele mai interesante lucruri…`Mordovia` - club de fotbal de la Saransk și toate cele mai interesante lucruri…
Fotbalul Kazahstanului: trăsături și succeseFotbalul Kazahstanului: trăsături și succese
Kirichenko Dmitry - marcator și titular de înregistrareKirichenko Dmitry - marcator și titular de înregistrare