Rozhkov Sergey: fotografie, biografie

Serghei Rozhkov este un cunoscut biatlet rus, campion mondial și european, câștigător al mai multor etape ale Cupei Mondiale. Unul dintre reprezentanții compoziției stelare a echipei naționale. Vârful succesului său a venit la sfârșitul anilor 90 - începutul anilor 2000.

La începutul unei cariere

Rozhkov SergheiRozhkov Serghei sa născut în Murmansk la 1 aprilie 1972. După școală a intrat în Universitatea de Stat din Murmansk Arctic.

De la vârsta de 12 ani, am avut un mare interes în sporturile de schi și, în cele din urmă, am ajuns la biatlon la vârsta înaintată. În 24 de ani a devenit membru al echipei naționale ruse. În 1995, pentru prima dată, sa dus la Cupa Mondială. Debutul pentru Rozhkov este etapa din Ostersund suedez în cursa individuală. Serghei Rozhkov are încredere în cursa pentru debutant și îl termină pe locul 15.

Deja următorul start a adus atletul prima lovitură din primele zece ale Cupei Mondiale. În sprint, Rozhkov ocupă locul 7. După încă trei etape, biatlonul deține un total de 8 curse și se alătură echipei de coaching pentru Cupa Mondială.

Prima medalie

Serghei Rozhkov biatlonistÎn 1996, competiția a avut loc în Ruhpolding-ul german. La acest campionat mondial, atletul a avut un rezultat senzațional de succes. În rasa echipei Rozhkov, Serghei Leonidovici participă împreună cu cei mai experimentați Viktor Maigurov, Vladimir Drachev și Pavel Muslimov. Astăzi, această versiune de biatlon a fost eliminată de la începuturile majore. Particularitatea cursei este că toți sportivii sunt trimiși imediat la cursa. La linia de sosire dintre lider și ultimul în echipă, distanța nu trebuie să depășească 50 de metri sau 15 secunde. În caz contrar, echipa primește un minut de penalizare.

Echipa rusă din cursa sa desfășurat cu succes, permițând doar 2 rate. Cu toate acestea, Belarusii au împușcat complet fără a face greșeli. Prin urmare, Serghei Rozhkov a câștigat numai medalie de argint. Ultima întârziere a fost de peste 32 de secunde.

În prima etapă a Cupei după Campionatul Mondial, Rozhkov a câștigat prima victorie. În cursa individuală a coroanei, el ajunge mai întâi la linia de sosire.

Adevărat, sfârșitul acelui sezon a fost murdar. După prima victorie Serghei Rozhkov primul venit 50, în sprint, iar următoarea etapă în Hohfiltsine austriac a devenit al 45-lea în cursa individuală și a 36-în sprint.

Ca urmare, în acel sezon, Rozhkov a petrecut 13 curse în Cupa Mondială, a marcat 122 de puncte, terminând pe locul 13.

Cupa câștigă

Sergey Rozhkov biografieÎn următorul sezon, Rozhkov a petrecut mai puțin cu succes, de trei ori pe podium, ocupându-se pe locul trei în mod invariabil. Acest rezultat a fost realizat într-o cursă releu în Holmenkollen, cursa echipa din Ruhpolding și cursa individuală în Antholz italian. La sfârșitul sezonului, a ocupat locul 19 Serghei Rozhkov. Biathlete a avut mult mai mult succes în sezonul următor. El a câștigat releul în finlandezul Kontiolahti și a terminat sezonul pe locul 10.

Sezonul de Aur

Rozhkov Serghei LeonidoviciCel mai de succes pentru Rozhkov a fost sezonul 2004/2005. Aproape jumătate din cursele la care a participat, a căzut pe podium. Început cu bronz medalie în releul din Beitostolen norvegian.

Rozhkov a început la 30 de curse, deși a câștigat doar o singură dată. Victoria a câștigat biatlonul într-un sprint în italianul Cesana San Sicario. De șapte ori a câștigat medalii de argint și medalii de bronz de 6 ori. La sfârșitul sezonului, Rozhkov a obținut 656 de puncte, devenind al cincilea în clasamentul general al Cupei Mondiale.

În acest sezon, al doilea numai la compatriotul sau Serghei Chepikova, al treilea a fost francezul Raphael Poiret, al doilea - Sven Fischer german și a câștigat marele norvegian Ole Einar Bjoerndalen. Pentru Rozhkov, spectacolul de la această Cupă Mondială a fost cel mai de succes în cariera sa.

Debut la Jocurile Olimpice

Serghei Rozhkov fotografieÎn ceea ce privește fiecare atlet, cele mai importante competiții pentru Rozhkov au fost Jocurile Olimpice. Pentru prima dată pentru a obține acest sport de vacanță biatlon a fost posibil în 2002. Forumul sportiv a avut loc în Salt Lake City.

Un membru cu drepturi depline al echipei ruse a fost Serghei Rozhkov. Biografia sa a fost completată de o altă pagină semnificativă. Ca atlet al liniei de bază, Rozhkov a început cu o performanță în cursa individuală. El a lucrat clar la toate etapele, fără a permite o singură dorință. Cu toate acestea, el a pierdut considerabil rivalii săi. Este necesar să spunem că campion în această disciplină la Jocurile Olimpice, norvegian Ole Einar Bjoerndalen, nu a reușit de două ori pentru a lovi ținta. Totuși, Rozhkov, care nu a primit o penalizare de un minut, a ocupat locul 12. Rezolvarea finală a fost de 2 minute și 40 de secunde.

Următoarea disciplină a fost sprintul. Aici, pentru Rozhkov, totul sa dovedit și mai rău, după ce a făcut greșeli nefericite pe liniile de tragere, a ajuns la final doar 51 de metri. Bineînțeles, el nu se baza pe urmărirea penală pentru medalie.

În căutarea persecuției, Rozhkov s-a grăbit, dar a făcut o greșeală pe prima linie. Cu toate acestea, după ce a reușit să-și îmbunătățească poziția finală, el a reușit să-și îmbunătățească în mod semnificativ poziția finală, ridicându-se de la 51 la 27.

Ultimul început a fost cursa releu. Rozhkov a scăpat la a doua etapă. Victor Maigurov a fost primul care a părăsit cursa. După ce și-a depășit cu siguranță segmentul de drum, el a trecut bastonul la Rozhkov în gradul de lider, cu toate acestea, Serghei nu putea să dețină avantajul. În primul rând, el a făcut două pierderi atunci când trage minciuna, apoi altul în poziția în picioare. El a pierdut toate avantajele și a dat releul echipajului său, Serghei Chepikov, doar pe 5. Și Chepikov și Pavel Rostovțsev, care l-au urmat, nu au tras și fără defecte, pierzându-se de șase ori. Rezultatul este locul 4 în echipa de relee.

Olimpiada din Torino

Încă o dată, atletul a reușit să concureze la Jocurile Olimpice după 4 ani de la Torino. Serghei Rozhkov nu a fost în cea mai bună formă pentru aceste competiții. Fotografie atlet a spus că sezonul nu este ușor. În Cupa Mondială, biatlonistul a avut doar un podium - locul al doilea în cursa releu. Prin urmare, la Jocurile Olimpice, el a luat parte la o singură cursă - începutul în masă.

Finala pentru Rozhkov începe pe Jocurile Olimpice a avut loc pe data de 25 februarie 2006. Primele două etape Serghei au trecut fără erori, fără a permite o singură dorință. Cu toate acestea, fotografierea din poziția în picioare, așa cum se întâmplă adesea, a eșuat pe atlet. Odată ce a ratat a treia și a patra linie de tragere, Rozhkov sa exclus din lista solicitanților pentru un loc înalt. Ca rezultat - doar pozitia a 20-a cu un decalaj de 1 minut 49 secunde de la victoriosul german Michael Grice.

Și-a terminat cariera sportivă în 2008. În ultimul sezon în Cupa Mondială a avut doar trei curse.

Biografie a lui Denis Rozhkov, actor de teatru și cinemaBiografie a lui Denis Rozhkov, actor de teatru și cinema
Emil Hegle Svendsen: biografie. Biathlete Emil Hegle SvendsenEmil Hegle Svendsen: biografie. Biathlete Emil Hegle Svendsen
Andrei Rozhkov: biografie a membrului echipei `Ural pel`menis`Andrei Rozhkov: biografie a membrului echipei `Ural pel`menis`
Biatlonistul Gabriela Sukalova: fotografie, realizăriBiatlonistul Gabriela Sukalova: fotografie, realizări
Mäkäryainen Kaisa: o cale ușoară spre victorieMäkäryainen Kaisa: o cale ușoară spre victorie
Norvegiană Ule Ainar Bjoerndalen: biografie, biatlon succesNorvegiană Ule Ainar Bjoerndalen: biografie, biatlon succes
Ivan Tcherezov este cel mai experimentat biatlonist din RusiaIvan Tcherezov este cel mai experimentat biatlonist din Rusia
Biatlonistul rus Olga Vilukhina: biografie, succes, fotografieBiatlonistul rus Olga Vilukhina: biografie, succes, fotografie
Marie-Lor-Brunet: biografie și realizăriMarie-Lor-Brunet: biografie și realizări
Sandrine Bayi: biografie, viață personală, realizări sportiveSandrine Bayi: biografie, viață personală, realizări sportive
» » Rozhkov Sergey: fotografie, biografie