Sandrine Bayi: biografie, viață personală, realizări sportive

Sandrine Bayi - faimosul biatlonist francez. Medaliat olimpic, campion mondial, câștigător al mai multor etape ale Cupei Mondiale.

Primele succese

sandrine bayi

Sandrine Bayi sa născut în Franța în 1979. Am venit la acest sport la vârsta de 15 ani. Vorbind la un nivel serios a început în 2000, când a împlinit 21 de ani. La o vârstă fragedă pentru biatlon, ea se afla deja în echipa națională la etapa Cupei Mondiale din orașul finlandez Lahti. În cursa individuală a fost 49. Acest rezultat a permis tânărului francez să se califice pentru cursa de urmărire. La al doilea start, a reușit să-și îmbunătățească ușor rezultatul, ajungând la finalul celui de-al 42-lea. Puncte în Cupa Mondială în primul lor sezon, Sandrine Bailly nu a fost primit.

Dar sezonul următor ia adus prima victorie. Deja în a doua etapă a Cupei Mondiale din Pokljuka, ea nu a fost egală în cursa individuală. Acest succes a fost adăugat medalie de argint în cursa releu. Cu toate acestea, în etapele rămase mai mult pentru a obține pe podium nu a fost posibil. Ca rezultat, cu 194 de puncte, a terminat pe locul 28 în clasamentul general.

Sezonul bronzului

biatlon atlet

Mai mult succes pentru Sandrine Bayi a fost sezonul 2003/2004. Deja biathlete experimentat a câștigat în prima sa cursă - un sprint în Kontiolahti finlandeză.

Cu toate acestea, cel mai des în acel sezon, Bayi a rămas în a treia etapă. Medalia de bronz a mers la ea de două ori în releu, o dată în sprint, la startul maselor și de două ori mai mult în cursa de urmărire.

În clasamentul general al Cupei Mondiale, Bayi a pierdut față de ruși Olga Medvedtseva, victoria în acel an a câștigat norvegiana Liv Greta Poiret.

Campion mondial

urmărire

2003 a fost de succes pentru Bayi la Campionatele Mondiale din Rusia Khanty-Mansiysk. In prima cursa de sprint a ajuns la linia de sosire al 7-lea, permițând 2 alunecare de pe bara, a pierdut în ultimele minute și 40 de secunde pentru câștigător, coechipierul Sylvie Bekar.

A doua zi, pe 16 martie 2003, Bayi a mers la începutul etapei de urmărire. În prima etapă am făcut o greșeală, totuși, în acea zi, filmările nu au funcționat pentru toți participanții. Favorit de ziua precedentă, Becark, care a ratat prima și a doua etapă de dor, pe al treilea și complet "împușcat". Trei focuri din cinci au intrat în "lapte".

Bayi, fără gloanțe, care a fost împușcat în a doua și a treia etapă, la a patra fotografiere a venit în fruntea pelotonului împreună cu germanul Martin Glagov. Liderii au permis o singură dorință, împreună au plecat în ultima tură, dar câștigătorul nu a putut fi identificat. Au ajuns la final împreună, împărțind medalia de aur.

Victorie în Cupa Mondială

Cea mai de succes carieră Bayi a fost sezonul 2004-2005. Deși prima etapă în Beitostelen norvegian nu a adus multe puncte. Singurul succes este o medalie de bronz în cursa releu.

Dar o saptamana mai tarziu Holmenkollen a castigat prima victorie. Succesul a fost cursa de urmărire. În ajunul sprintului, Bayi era doar al patrulea, pierzându-i pe rușii Pyleva și Zaitseva și biatlonistul sloven Tadei Brankovic. Cu toate acestea, întârzierea finală a fost foarte mică, datorită căreia francezul a reușit să câștige prima victorie a sezonului. În secțiunea "biatlon atlet" pe toate site-urile de sport, ea a primit cele mai măgulitoare recenzii și ratinguri.

Apoi a urmat victoria în sprint în Ostersund polonez, un alt succes în căutarea stațiunii italiene de schi din Anterselva. Și un succes uimitor la Cupa Mondială din Pokljuka din Slovenia. Bayi era săptămâna asta incontrolabilă. În toate cele trei curse (sprint, urmărire și începutul în masă), biathlete francez a câștigat. Tricoul de aur a ridicat-o în partea de sus a clasamentului general al Cupei Mondiale. Acest campionat, nu a recunoscut nimănui. Adevărat, avantajul final față de Katya Wilhelm german, care a ocupat locul al doilea, a fost foarte mic - doar 14 puncte. În toate secțiunile de "biatlon de atletism" Bayi în acel sezon a fost numit cel mai bun atlet al anului.

Olimpiada din Torino

viața personală a lui sandrine bayi

La Jocurile Olimpice de la Torino Bayi a sosit în echipa națională franceză ca unul dintre liderii echipei naționale. În prima cursă, permițând două ratări în sprint, a ajuns la finalul celui de-al șaselea, pierzând la câștigătorul francezului Baverel-Robert de 11 secunde.

Reabilitata în urmărirea nu a reușit, a făcut o greșeală în a doua fotografiere, și două mai mult pe a treia linie, Bayi înrăutățit poziția sa inițială venind la linia de sosire doar al 12-lea, cu un decalaj de 2 minute 55 secunde de la Kati Wilhelm din Germania, care a crescut la al 7-lea loc.

În cursa individuală, Bayi a recunoscut o ratare în trei etape pentru patru, a ajuns la sfârșitul celui de-al 6-lea, pierzând la câștigătorul femeii ruse Svetlana Ishmuratova mai mult de două minute și jumătate.

Nu a adus succes și nu a început în masă. Bayi a trecut cu succes în prima rundă, dar a început să piardă în toate etapele ulterioare. Ca urmare, a devenit a zecea cu un decalaj de 1 minut 45 de secunde. Cursa a câștigat antrenorul Anna Karin Ulofsson.

Medalia la Jocurile Olimpice Bayi a câștigat în cursa releu. Pentru echipa națională a Franței, a fugit în ultima etapă. Folosind doar două cartușe suplimentare, a adus locul al treilea.

O altă medalie olimpică a câștigat în 2010 la Jocurile din Vancouver. Apoi, argintul a fost obținut și în releu.

În total pentru cariera sa, Bayi a participat în 236 de curse. 42 de ori a căzut pe podium. Are 20 de victorii, 15 locuri secunde și 7 medalii de bronz.

Și-a terminat cariera profesională în 2010.

Viața personală

sandrine bayi copii

După ce și-a terminat cariera în biatlon, atletul sa concentrat asupra familiei. Sandrine Bayi, a cărei viață personală a avut succes înainte, a decis acum despre nașterea copiilor.

Prima fiica a celebrului biathlete a fost nascuta la un an dupa ce ea a atins oficial arma pe un cui. În 2011, Sandrine Bailly avea o fiică, pe care o numea Lily. Un eveniment semnificativ a avut loc pe 14 octombrie.

Fiind o mamă, Bayi a decis să nu se împartă cu gândurile sale despre munca permanentă și cooperarea continuă cu bine cunoscutul canal Eurosport, unde a lucrat ca comentator TV.

Curând din nou, a decis să devină mama lui Sandrine Bayi. "Copii - principalul lucru în viață", a spus ea într-un interviu. În februarie 2016, sa născut cea de-a doua fiică, Morgan.

După ce și-a luat adio la cariera de biatlon, Bayi se implică activ în jurnalismul sportiv. În particular, a preluat funcția de redactor-sef al ediției populare franceze a revistei Northern, specializată în sporturile de iarnă.

Biatlonistul Gabriela Sukalova: fotografie, realizăriBiatlonistul Gabriela Sukalova: fotografie, realizări
Mäkäryainen Kaisa: o cale ușoară spre victorieMäkäryainen Kaisa: o cale ușoară spre victorie
Biathlete Dasha Domracheva: biografie, realizări sportive, viață personalăBiathlete Dasha Domracheva: biografie, realizări sportive, viață personală
Norvegiană Ule Ainar Bjoerndalen: biografie, biatlon succesNorvegiană Ule Ainar Bjoerndalen: biografie, biatlon succes
Ivan Tcherezov este cel mai experimentat biatlonist din RusiaIvan Tcherezov este cel mai experimentat biatlonist din Rusia
Biatlonistul rus Olga Vilukhina: biografie, succes, fotografieBiatlonistul rus Olga Vilukhina: biografie, succes, fotografie
Doren Aber Marie: O scurtă biografie și meritDoren Aber Marie: O scurtă biografie și merit
Nadezhda Scardino: biografie, fapte interesanteNadezhda Scardino: biografie, fapte interesante
Marie-Lor-Brunet: biografie și realizăriMarie-Lor-Brunet: biografie și realizări
Rozhkov Sergey: fotografie, biografieRozhkov Sergey: fotografie, biografie
» » Sandrine Bayi: biografie, viață personală, realizări sportive