Biatlonistul Svetlana Sleptsova: biografie, fotografii și fapte interesante

Biathlete Svetlana Sleptsova, biografie care este descrisă în acest articol, este un campion al Jocurilor Olimpice, ca parte a unei echipe releu de Rusia și de trei ori câștigător al anului de campionat. În mod repetat, a devenit campioană și câștigătoare la etapele Cupei Mondiale. În 2017, și-a terminat cariera sportivă.

biathlete Svetlana Sleptsova

Informații biografice

Biathlete Svetlana Sleptsova (foto atleți poate fi văzută în articol) sa născut în iulie 1986 în orașul Khanty-Mansiysk. Tatăl ei a servit în aviație, iar mama sa a lucrat ca doctor.

Svetlana din copilăria timpurie a fost atrasă de sport, în timp ce fata a încercat mai multe feluri, de la dansul în sala de bal pentru artele marțiale.

La vârsta de zece Sleptsova primul venit la secțiunea de biatlon, după antrenorul Tineretului locale au vizitat școala, unde a studiat, și a invitat pe toți să vă încercați în acest sport. Svetlana a fost foarte interesată de ocazia de a lucra cu arme la această vârstă fragedă.

De câteva ori fata a încercat să arunce biatlon, dar antrenorii, care au văzut în el un potențial imens, nu l-au lăsat să se întâmple de fiecare dată.

O altă problemă asociată cu un program de pregătire strânsă a fost deteriorarea performanțelor academice. Tânără biathlete Svetlana Sleptsova a absolvit mediocru, dar a reușit să intre în Universitatea Ugra în departamentul de sport și turism. Întrucât la acea vreme a devenit deseori câștigătoare și câștigătoare a unor concursuri naționale și internaționale, i sa permis să studieze un program individual.

Primele succese sportive

Sub îndrumarea primului antrenor Alexander Korchak, biathletele Svetlana Sleptsova s-au antrenat din greu, dar, din nefericire, ea nu a obținut mult succes.

Sleptsova Svetlana Biatlon

În 2000, sportivul a început să se pregătească pentru concursul junior sub îndrumarea unui alt specialist - Mikhail Novikov. În decurs de un an, a câștigat concursul junior al tuturor rusilor pentru premiul A. Strepetov.

La vârsta de optsprezece ani, Sleptsova a participat pentru prima dată la Campionatul Mondial U-19 în franceză Ot-Moriene. Cea mai mare realizare a fost locul 4 in cursa releu.

Un an mai târziu, la concursuri similare din Kontiolahti, ea a devenit campion mondial în cursa individuală. În plus față de această realizare, ea a adăugat o medalie de bronz pentru bastonul colecției sale de premii.

În 2006, Sleptsova Svetlana este un biathlete al echipei de tineret din Rusia. La Cupa Mondială din Presque Isle, ea devine o medalie de bronz în echipa de relee. În același an la Cupa europeană, ea a câștigat o medalie de argint în cursa de urmărire.

2007 a adus multe realizări lui Sleptsova. La Campionatele Mondiale din Val-Martello (Italia) Svetlana a devenit pentru prima dată cea mai bună în sprint și apoi și-a confirmat conducerea în cursa de urmărire. Din campionatul continental, femeia rusă a adus un set întreg de premii. În plus față de aurul pentru cursa sprint și releu, ea a câștigat argint în parsute și bronz în cursa individuală.

După astfel de spectacole strălucitoare, Svetlana Sleptsova este autorizată să joace la etapele Cupei Mondiale.

Carieră sportivă profesională

În sezonul 2006/07 Sleptsova Svetlana este un biatlet în principala echipă rusă la competiții internaționale. Pentru prima dată la etapa Cupa Mondială, ea sa înscris la piesa în Pokljuka, dar nu a avut rezultate foarte bune acolo. La a doua încercare, Sleptsova a reușit să înscrie primele puncte de punctaj în cursa de urmărire din Lahti. Ca rezultat, pana la sfarsitul competitiei Svetlana a marcat 45 de puncte si a ocupat locul 55 in clasamentul general.

Următorul sezon a adus faimosul sport faimos al biatlonului rus. La a doua etapă în Hochfilzen Sleptsova a lovit prima dată podiumul, ocupând locul al doilea în cursa releu. În Pokljuka, ea a repetat această realizare.

Sleptsova Svetlana Biathlon Biografie

Scena din Oberhof a devenit strălucită pentru biatlanul Svetlana Sleptsova. În plus față de bronz în cursa releu, ea a câștigat primul premiu în disciplina individuală - a devenit a doua în sprint. Pe scena din Ruhpolding Svetlana a fost din nou al treilea în releu și în cursa de sprint - al doilea (după descalificarea Kaisa Varis Sleptsova a fost acordat primul loc).

După performanțe de succes în Antholz, atletul a fost anunțat pentru prima dată în Cupa Mondială. Aici, ea devine și un medalist de bronz în releul mixt. Dar cea mai încântătoare pentru Sleptsova a fost etapa finală din Holmenkollen, unde a câștigat strălucit cursa de sprint și de urmărire.

În sezonul următor, Svetlana a devenit campioană mondială în cursa releu. La etapele din Cupa Mondială, ea sa urcat de șase ori pe podium, iar în Hochfilzen a făcut cel mai înalt pas al piedestalului pentru victoria în cursa sprint.

Sezonul 2009/10 a fost pentru biathlete în sensul literal al "aurului". În plus față de cele patru victorii si doua podiumurile de la Cupa Mondială, împreună cu Sleptsova Bogaliy-Titovets, Medvedtseva și Zaitseva după ce a câștigat cursa de retransmisie a devenit campion olimpic la Vancouver.

Două sezoane post-olimpice Svetlana a petrecut destul de succes, de câteva ori pe podiumul de ambele comenzi și discipline individuale.

Deprecierea rezultatelor

Înainte de sezonul 2012/13 biatlonistul Svetlana Sleptsova a avut o operație pe genunchi, din cauza a ceea ce a ratat o parte din pregătirea pentru concurs. Din acest motiv, sportivul a prezentat rezultate foarte slabe în două etape și apoi nu a efectuat practic până la sfârșitul acestui an și aproape toate cele de mai jos.

După două sezoane nereușite, Sleptsova a făcut o altă încercare de a reveni la elita biatloniei mondiale în 2016. Rezultatele nu s-au bucurat însă - cea mai bună realizare individuală a fost locul 24 în cursa de urmărire la Campionatele Mondiale.

Sleptsova Svetlana Biatlon fotografie

Îngrijirea triumfală

În timpul campionatului mondial de vară, în 2017, Svetlana Sleptsova a jucat doar genial. Dar după ce a câștigat releul mixt și sprint, ea a anunțat sfârșitul carierei sale sportive. Un astfel de atlet de decizie a explicat schimbările din viața sa personală. După declarația ei, Sleptsova a ținut ultima cursă de urmărire, în care a câștigat al treilea și ultimul premiu de aur din Cupa Mondială.

Viața personală a sportivului

Viața personală a biathletei Svetlana Sleptsova nu este foarte deschisă publicului, deși jurnaliștii și-au atribuit în mod repetat romanele cu atleți atât de renumiți precum Tariel Be și Emil Hegle Svendsen, precum și alte personalități bine-cunoscute.

Sleptsova Svetlana Biathlon Life

Ea însăși nu neagă că are o persoană iubită. Și, după cum sa dovedit, principalul motiv pentru plecarea lui Sleptsova din sport a fost sarcina.

Svetlana Andreeva - Campion mondialSvetlana Andreeva - Campion mondial
Svetlana Podobedova: BiografieSvetlana Podobedova: Biografie
Biografie a Svetlanei Permyakova - o actriță de succes și o prezentatoare de radio rusăBiografie a Svetlanei Permyakova - o actriță de succes și o prezentatoare de radio rusă
Biografie a Svetlanei Kamynina - actrita talentata a teatrului si cinematografiei ruseBiografie a Svetlanei Kamynina - actrita talentata a teatrului si cinematografiei ruse
Abrosimova Svetlana - prima campionă feminină a NBAAbrosimova Svetlana - prima campionă feminină a NBA
Sportivoarea Svetlana Feofanova: biografie și viața personalăSportivoarea Svetlana Feofanova: biografie și viața personală
Svetlana Miloradova: scurtă biografie a gazdei TVSvetlana Miloradova: scurtă biografie a gazdei TV
Sportivoarea Svetlana Masterkova: biografie, carieră și familieSportivoarea Svetlana Masterkova: biografie, carieră și familie
Biatlonistul Gabriela Sukalova: fotografie, realizăriBiatlonistul Gabriela Sukalova: fotografie, realizări
Marie-Lor-Brunet: biografie și realizăriMarie-Lor-Brunet: biografie și realizări
» » Biatlonistul Svetlana Sleptsova: biografie, fotografii și fapte interesante