Andrei Rastorguev: cariera baitlonistului leton

Biathlete-ul din Letonia Andrei Rastorguev a avut rezultate destul de bune în diverse competiții pentru mai multe sezoane la rând. În ciuda numărului relativ mic de premii personale, atletul în vârstă de 28 de ani este considerat unul dintre concurenții posibili pentru conducătorii biatlonului mondial în fiecare cursă.

Cariere în primii ani

Andrey Rastorguev - Biathlete, a cărui biografie are multe puncte luminoase până la vârsta de 28 de ani, a fost considerată principalul favorit al echipei naționale din Letonia de mai mulți ani. Pentru un localnic din orașul Aluksne, totul a început de la o vârstă fragedă. La prima sa competiție oficială, Andrei Rastorguev a fost declarat la vârsta de 10 ani. În 2005, atletul a început să concureze în competiții junior internaționale, iar în septembrie 2006 a urcat primul podium, după ce a câștigat cursa de urmărire de vară Ufa.

Andrey Rastorguev Biathlete

Optsprezece luni mai târziu, Rastorguev iarna si cursa supus - în Slovacia, în ianuarie 2008, Andrei a devenit primul în sprint, devenind unul dintre cele patru biathletes, care nu și-a făcut un singur dor. Continuând în mod constant arată rezultate bune în biatlon de elită din lume Leit a venit în sezonul 2008/09 și prima cursă a avut loc în a doua jumătate a Cupei Mondiale. De la prima competiție a tinerei biathlete a anunțat el însuși - viteza atlet ia permis să se bazeze pe performanțele bune, dar de multe ori o piatră de poticnire pentru Andrew a devenit fotografiere.

Prima olimpiadă

Datorită succesului său, Andrei Rastorguev a intrat pe lista biatlonilor anunțate de Letonia pentru Jocurile Olimpice din 2010 de la Vancouver. Dar, nu ai prea multă experiență în cursele de acest nivel, rasa personală nu a fost ridicată deasupra liniei 50, și în releu, mergând pe două libere, nu a ajutat echipa să arate un rezultat bun.

Andrei Rastorguev biatlon biografie

În ciuda eșecului de la Jocurile Olimpice, experiența câștigată a fost utilă lui Andrei. Sezonul următor, el de multe ori sa aflat în top 10, iar în februarie 2011 sa dovedit a fi un pas de o medalie, devenind locul 4 în cursa individuală de la Ridnaun italian. în 2014, sportivul a avut scopul de a o performanță de succes la Jocurile Olimpice de la Soci, și, înainte de începerea principal al sezonului, a mers pentru a intra in forma pentru Campionatul European.

"Europa de Aur"

Campionatul a avut loc în Cehia Nové Mesto și Andrey Rastorguev, biathlete, care nu au știut înainte de gustul succesului la nivel mondial, a fost capabil să câștige două premii individuale. În cursa individuală, care a devenit primul în programul de concurență, letonă a reușit să bată biathlete cota german Benedict de numai 0.3 secunde, dar a fost suficient pentru a câștiga medalia de aur. La următoarea cursă într-un sprint, Rastorguev succesul asigurat, cu două sancțiuni prin împărțirea locul al treilea cu austriac Komatsu, împușcat curat. Încercarea de a lua o altă medalie pe care Andrew a decis să nu o ia, păstrând puterea înainte de începerea principală.

Andrey Rastorguev

La Olimpiada de la Soci, în vârstă de 26 de ani atlet, de asemenea, am fost în stare să se dovedească - la sfârșitul sprint și start în masă Leit a fost în top 20, iar urmărirea a fost în măsură să facă loc în top zece, terminând în final locul al 9-lea. În ciuda lipsei de medalii, rezultatul a fost foarte bun pentru Rastorguev. Acum, biatlon letonă 28, iar de la sfârșitul Jocurilor Olimpice a fost incapabil să ia mai mult de o medalie la Cupa Mondială, dar de multe ori atlet său de performanță a dat speranțe fanilor, luptă încrezător pentru a intra în top cinci.

Emil Hegle Svendsen: biografie. Biathlete Emil Hegle SvendsenEmil Hegle Svendsen: biografie. Biathlete Emil Hegle Svendsen
Dmitry Malyshko: fotografie, biografie, viața privatăDmitry Malyshko: fotografie, biografie, viața privată
Mäkäryainen Kaisa: o cale ușoară spre victorieMäkäryainen Kaisa: o cale ușoară spre victorie
Ivan Tcherezov este cel mai experimentat biatlonist din RusiaIvan Tcherezov este cel mai experimentat biatlonist din Rusia
Biografia lui Anton Shipulin și realizările în biatlonBiografia lui Anton Shipulin și realizările în biatlon
Biatlonistul rus Olga Vilukhina: biografie, succes, fotografieBiatlonistul rus Olga Vilukhina: biografie, succes, fotografie
Doren Aber Marie: O scurtă biografie și meritDoren Aber Marie: O scurtă biografie și merit
Nadezhda Scardino: biografie, fapte interesanteNadezhda Scardino: biografie, fapte interesante
Marie-Lor-Brunet: biografie și realizăriMarie-Lor-Brunet: biografie și realizări
Ishmuratova Svetlana: carieră și biografieIshmuratova Svetlana: carieră și biografie
» » Andrei Rastorguev: cariera baitlonistului leton