Biatlonistul rus Olga Vilukhina: biografie, succes, fotografie

Această foarte tânără, dar deja eminentă sportivă a câștigat prima victorie semnificativă la competițiile internaționale în 2006 la Campionatele Mondiale. A participat la concursuri junior când avea doar 14 ani. Olga Viluhina a câștigat nu numai sprint, ci a meritat și alte două medalii: în cursa releu - argint, în căutarea - bronz. Olga Viluhina

Biografie scurtă

Olga sa născut în 1988 în Bashkortostan (Mezhgore), 22 martie. Părinții ei: tată - GV Vilukhin, a lucrat cândva ca inginer de construcții, mama - O.V. Vilukhin, operatorul unei cazane locale.

Inițial, Olga Vilukhina a fost angajată în schi la o școală sportivă. Părinții ei au adus-o acolo. Cu toate acestea, în această formă fată nu a avut totul, și ea a fost invitată să se angajeze în biatlon. Acesta a fost un eveniment de referință la începutul carierei sportive a lui Oli.

În școala generală de învățământ, a studiat bine, a citit mult din copilărie. Are un roman preferat de Paolo Coelho "Eleven Minutes".

Olga Vilukhina: fotografie, primele victorii

Antrenorul necontestat al lui Olga este Valeri Ivanov, acum soț civil.

După cum sa menționat mai sus, prima victorie semnificativă pentru atlet a fost la Campionatele Mondiale de Biatlon Junior în 2006, desfășurate în America (Presque Isle). Acolo nu a dezvoltat doar o rasă individuală, unde a ocupat locul 26. În aceste competiții, a luptat cu atleți de nivel internațional înalt. Trebuie remarcat că la acel moment biatlonul Viluhina a fost angajat numai 2 ani.

Următoarele concursuri serioase pentru ea au fost în Martello, unde au avut loc și Campionatele Mondiale de Biatlon. Dar aici nu și-a putut repeta rezultatul anterior și a câștigat medalie de argint (locul al doilea) în cursa releu.

Cel mai de succes în cariera sportivă a unui sportiv talentat a fost Campionatul European, care a avut loc la Ufa (2009). Apoi, Olga Vilukhina a devenit campioana europeană de patru ori în rândul tinerilor sportivi. La aceste concursuri de juniori fată a reușit să urce pe piedestal în toate cele 4 etape ale concursului, ocupând primul loc.Olga Vilukhina: fotografie

Realizările mari nu au trecut neobservate de reprezentanții echipei naționale a țării. A fost invitată să participe la competițiile din Khanty-Mansiysk (etapa Cup). Astfel, ea se afla pe listele celor mai buni șase sportivi și sa alăturat echipei echipei rusești.

Mai multe succese

Ca parte a echipei ruse, fata a plecat mai întâi la Oberhov pentru tabere de antrenament, unde sa îmbolnăvit brusc. În această privință, ea nu a participat niciodată la nici o cursă a Cupei și chiar a ratat câteva etape ale Cupei IBU. În sezonul 2010/2011, Olga a participat din nou la primele etape ale Cupei Mondiale, iar apoi sănătatea ei a eșuat din nou.

După boală, Viluhin a câștigat de două ori locurile de frunte în sprint, desfășurate în Italia și Suedia. Dar la Cupa IBU, Olga Vilukhina a rămas fără un premiu din cauza unei greșeli absurde, lipsa de atenție. A uitat să-și pună numărul și, în timp ce alerga după el, sportivul a început cu o grevă și a fost întârziat timp de 40 de secunde. Exact acest moment și l-au despărțit de câștigătorul competiției.

Sezonul 2011-2012. a adus succesul atletului. În Hochfilzen, ea a câștigat împreună cu echipa în cursa mixtă și a luat bronz în cursa de la Ruhpolding.

În 2013, la Cupa Mondială, biathlete Olga Vilukhina a urcat pe locul al doilea.

Olimpiada "Sochi-2014"

Jocurile Olimpice de la Soci - primul Jocurile Olimpice pentru un atlet de sex feminin de 25 de ani. În această privință, nimeni nu a pus prea multă speranță în ea. Cu toate acestea, a surprins mulți atunci când, pe cursa de 7,5 kilometri, a câștigat argintul olimpic.Biathlete Olga Vilukhina

Sa simțit destul de încrezătoare și a făcut tot posibilul să nu se alăture campionului olimpic numit Anastasia Kuzmina. Vilukhina, după ce sa împușcat perfect, a pierdut doar la viteza lui Kuzmina.

Olga Vilukhina, o femeie talentată, a urcat în cele din urmă pe postament după câștigurile în cursele de transfer (atât feminine cât și mixte). De drept, este regulată la TOP-10 dintre cei mai buni sportivi din Rusia. Adevărat că nu a atins încă un premiu individual de cel mai înalt standard. Ea încă mai așteaptă.

Emil Hegle Svendsen: biografie. Biathlete Emil Hegle SvendsenEmil Hegle Svendsen: biografie. Biathlete Emil Hegle Svendsen
Nikolay Kruglov: biografie (pe scurt)Nikolay Kruglov: biografie (pe scurt)
Biatlonistul Gabriela Sukalova: fotografie, realizăriBiatlonistul Gabriela Sukalova: fotografie, realizări
Mäkäryainen Kaisa: o cale ușoară spre victorieMäkäryainen Kaisa: o cale ușoară spre victorie
Ivan Tcherezov este cel mai experimentat biatlonist din RusiaIvan Tcherezov este cel mai experimentat biatlonist din Rusia
Doren Aber Marie: O scurtă biografie și meritDoren Aber Marie: O scurtă biografie și merit
Marie-Lor-Brunet: biografie și realizăriMarie-Lor-Brunet: biografie și realizări
Ishmuratova Svetlana: carieră și biografieIshmuratova Svetlana: carieră și biografie
Anisimova Olga Viktorovna, Biathlete rus: biografie, carieră sportivăAnisimova Olga Viktorovna, Biathlete rus: biografie, carieră sportivă
Pietro Mennea este un sprinter legendar. Biografie, realizări, înregistrări, carierăPietro Mennea este un sprinter legendar. Biografie, realizări, înregistrări, carieră
» » Biatlonistul rus Olga Vilukhina: biografie, succes, fotografie