FIFA World Cup în 1998. Echipe, rezultate meciuri

Cupa Mondială a FIFA din 1998 a avut loc în Franța, imediat în mai multe orașe, iar cele mai puternice echipe din întreaga lume au reunit onoarea țărilor lor. Cu toate acestea, doar unul ar putea câștiga, astfel încât toți s-au luptat cu forță maximă, până când ultimele secunde s-au luptat pentru fiecare minge. Acest campionat a fost al șaisprezecelea din istorie și el a trecut, ca de obicei în vară. Cântecul "Cupa vieții" realizat de Ricky Martin (versiunea engleză a hitului "La Copa de la Vida") este imnul oficial al Cupei Mondiale a FIFA din 1998. Acest turneu diferă de toate cele anterioare? El nu a fost diferit, ci a fost revoluționat, pentru că în ultima parte a turneului pentru prima dată nu au fost douăzeci și patru de echipe, dar până la treizeci și doi. Cu toate acestea, Cupa Mondială din 1998 a fost memorabilă, bineînțeles, nu numai acest lucru, ci și un număr imens de meciuri interesante.

loc de întâlnire

Cupa Mondială de fotbal 1998

Toată lumea își poate imagina unde Campionatul Mondial pe fotbal în 1998 - sa întâmplat în Franța. Dar este de remarcat că meciurile din ultima parte a turneului au avut loc imediat în zece orașe ale țării. În acest caz, implicate erau stadioane la fel de mare, cum ar fi „Velodrome“ din Marsilia (60 de milioane de telespectatori) și „Parc des Princes“ din Paris (49 mii persoane), și mici - „Parc Lescure“ din Bordeaux și „La Mosson“ în Montpellier (care nu găzduiește mai mult de 35 de mii de spectatori). Cel mai mare stadion al turneului a fost "Stade de France" din Saint Denis, care găzduiește 80 de mii de spectatori. După cum puteți vedea, orașele și stadioanele în care a avut loc campionatul au fost foarte diverse, dar au fost unite de spiritul turneului, care a ridicat literalmente întreaga țară timp de o lună. Francezii se înrădăcinează pentru echipa națională, dar un număr mare de oameni din alte țări au venit să-și susțină favorurile.

Stadiul grupului

echipe de fotbal

Cupa Mondială de FIFA din 1998, după cum știți deja, a fost extinsă la 32 de echipe, iar numărul de echipe a crescut la opt. Drept rezultat, două echipe au ieșit din fiecare grup, care s-au jucat apoi în finala 1/8. În grupa A au fost favoritele campionatului brazilian în compania norvegienilor, marocanilor și scotilor. Se astepta ca grupul sa paraseasca brazilienii si norvegienii cu sase si respectiv cinci puncte.

În grupa B au fost chilieni, italieni, austrieci și Camerunezii, și aici, de asemenea, nu au existat surprize - italienii și chilieni din grup, este că echipa națională Chile a făcut abia, dupa ce a jucat trei meciuri la egalitate, se așteaptă deși de la ea mult mai mult.

În grupa C au fost gazdele campionatului, care au trecut ușor în etapa următoare, după ce au câștigat toate meciurile de victorie. Compania a fost făcută de francezul Danes, lăsând în urmă Africa de Sud și Arabia Saudită. Dar, în grupa D a avut o primă surpriză - în playoff nu a părăsit echipa spaniolă care a pierdut deschiderea campionatului, echipa națională a Nigeriei, care a câștigat în cele din urmă primul loc în grup, în timp ce cea de a doua sa dovedit a Paraguay. Bulgaria cu un punct a terminat pe ultimul loc. În grupa E a avut loc o luptă foarte strânsă și până în ultima clipă nu era clar cine se duce la playoff. Ca rezultat, cu același număr de puncte în etapa următoare au fost olandezii și mexicanii, iar belgianii cu nord-coreenii au ieșit din turneu.

În grupul F, aproape totul a fost clar de la bun început - Germania și Iugoslavia au fost foarte puternice, doar Statele Unite le-ar putea face cel puțin un fel de concurență - dar au eșuat, precum Iranul. Un alt progres neașteptat sa întâmplat în grupa G - echipa națională a României a fost puternică, iar într-un grup cu Anglia, Columbia și Tunisia, a fost prevestită de o luptă grea pentru supraviețuire. Dar, în cele din urmă, românii au fost primii, lăsând în urmă columbienii, în timp ce britanicii au ocupat locul doi. Ei bine, în ultimul grup - H - Argentina a venit în liniște din primul loc, croații din al doilea, iar Japonia și Jamaica au fost lăsați în afara turneului. După etapa de grup, Cupa Mondială din 1998 a fost transferată la finalele 1/8.

1/8 finale

imnul din Cupa Mondială a FIFA 1998

În acest stadiu, echipele de fotbal care au luat primele două locuri în grupurile lor, s-au jucat reciproc "în zbor". Un meci a fost jucat, iar câștigătorul sa dus la următoarea etapă a turneului. Turneul Echipa favorita Brazilia bate echipa Chile, cu un scor de strivire de 4: 1, datorită dublei Sampaio și Ronaldo și adversarii lor viitoare Danes a învins nigerieni cu același scor - și distins Moeller, Laudrup, nisip și Helveg. Gollancz cu multă dificultate bătut iugoslavii - 2: 1, Bergkamp a deschis scorul, Komljenovic a egalat, și doar al doilea minut de adăugat Davids smuls victoria pentru echipa sa.

Meciul sa dovedit a fi britanic si argentinienii sunt foarte spectaculoase - la începutul meciului echipele schimbate a marcat un penalty, apoi Owen a adus Anglia înainte, Sanetti a egalat. În final, totul a fost stabilit într-o serie de sancțiuni post-meci, în care argentinii au fost mai norocoși. Italienii din marca lui stil catenaccio bate norvegienii 1: 0 (gol a fost marcat de Vieri), iar francezii au suferit un șoc în stadion „Stade Félix Bollaert“, pe care le vor aminti pentru o lungă perioadă de timp - în timpul regulamentar al meciului cu goluri Paraguay nu a fost, și numai în Blanc a reușit să înscrie un gol în a doua repriză. Germanii dintr-o dată a început să cedeze în timpul mexicanilor meci, dar Klinsmann și Bierhoff ar putea decide rezultatul în favoarea echipei naționale germane. Ei bine, croații au învins românii cu un scor de 1: 0 - Shuker a marcat singurul gol din penalty. În conformitate cu regulile turneului, echipele de fotbal și-au cunoscut deja oponenții în etapa următoare.

1/4 finale

unde a avut loc Cupa Mondială

Un meci foarte interesant a dat fanilor Braziliei și Danemarcei - în minutul 2 Jorgensen a adus Danesii înainte, dar Bebeto a egalat scorul în zece minute. Apoi, Rivaldo a marcat al doilea gol al danezilor, care, în a doua jumătate au putut să înscrie eforturile pentru egalizator Laudrup, dar Rivaldo a marcat de două ori și a condus brazilienii în semi-finale - 3: 2. Olandeză au reiterat meciul anterior, dar împotriva Argentinei ca rivali - Kluivert a marcat, dar după cinci minute de Lopez a egalat, și numai în timp oprire în ultimele trei minute Bergkamp a scos o victorie. De asemenea, francezii au ținut un meci similar, fără a identifica câștigătorul cu italienii în timpul principal și în extra timp. Ei bine, pe lovitura de pedeapsă gazdele au câștigat, deoarece în momentul decisiv Di Biagio a lovit bara transversală. Dar în ultimul meci, croații au prezentat o surpriză, care ia învins pe germanii 3: 0 (Yarni, Vlaovic și Shuker au marcat goluri).

1/2 finale

orașe și stadioane

În semifinale au existat două bătălii incredibile, care au dezvăluit cele două echipe bune și au identificat și două echipe care vor juca în meciul pentru locul trei. Într-un meci olandez și brazilienii Ronaldo a deschis scorul, iar echipa națională Țările de Jos nu a reușit să egaleze cu numai trei minute înainte de sfârșitul întâlnirii - Autorul golului a fost Kluivert. În loviturile de departajare, eroul zilei a fost Taffarel, portarul brazilienilor, care a respins două din patru cu o lovitură olandeză, în timp ce brazilienii au pus în aplicare toate cele patru. Prima jumătate a meciului francezii și croații au trecut fără goluri, dar al doilea a început foarte inteligent - pe 46 minute a deschis Suker a marcat și 47 Thuram, acesta a egalat. Si acelasi Thuram, care a devenit eroul acestui meci, a adus Franta in fata, datorita caruia a castigat 2: 1, iesind in cele din urma pana la finala.

Meci pentru locul trei

Meciul pentru locul trei a fost tensionat - Croația a avansat deja în minutul 13 datorită golului echipei Prosinechka, dar după opt minute Zenden a egalat scorul. La 35 de minute, Shuker a condus din nou croații înainte și până la sfârșitul meciului scorul a rămas neschimbat - 2: 1, echipa națională croată a primit medalii de bronz.

final

Felix bollard

Ei bine, finala dintre favoriți și gazde a fost neașteptat de unilateral. Deja în prima jumătate Zinedine Zidane a emis un dublu la poarta Taffarella, iar în al treilea minut adăugat Emmanuel Petit îngropat pe brazilieni - 3: 0, iar francezii câștigă campionatul mondial de acasă.

Cel mai bun marcator

Davor Shuker Echipa națională croată a devenit cel mai bun marcator al turneului, marcând șase goluri în șapte meciuri. Dar este de remarcat, de asemenea Christiana Vieri și Gabriel Batistutu, care a rămas în urma lui Shuker doar cu un singur gol, dar în același timp a petrecut două meciuri mai puțin.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Cupa Cataloniei în fotbal - unul dintre campionatele favorite din SpaniaCupa Cataloniei în fotbal - unul dintre campionatele favorite din Spania
Totul despre FIFA: ce este Asociația Mondială de FotbalTotul despre FIFA: ce este Asociația Mondială de Fotbal
Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?
Lilian Thuram: viața și biografia celui mai bun fotbalist din Franța în 1997Lilian Thuram: viața și biografia celui mai bun fotbalist din Franța în 1997
De ce sunt atât de imprevizibile Cupa Rusiei în fotbal?De ce sunt atât de imprevizibile Cupa Rusiei în fotbal?
Donovan Landon - cel mai bun MLSDonovan Landon - cel mai bun MLS
FIFA World Cup 1958: cum a fostFIFA World Cup 1958: cum a fost
UEFA Super Cup: istoria creației, fapte interesante și câștigători ai turneuluiUEFA Super Cup: istoria creației, fapte interesante și câștigători ai turneului
Istoria Cupei Mondiale: victorii și dezamăgiriIstoria Cupei Mondiale: victorii și dezamăgiri
Toți campionii mondiali în fotbal. Câștigătorii campionatului mondial în fotbal de ani de zileToți campionii mondiali în fotbal. Câștigătorii campionatului mondial în fotbal de ani de zile