Anzor Boltukaev: cariera nefericită a luptătorului cecen al freestyle

A. Boltukaev este considerat unul dintre cei mai puternici luptatori de freestyle din categoria de până la 97 kg. În contul său, bronzul de la Cupa Mondială, o victorie la Campionatul European. Înmuierea dificil de a concura cu cei mai puternici luptători din categoria de greutate mare, el nu a putut vorbi de multe ori la concursuri majore, dar în 2016 a reușit să intre în finala Jocurilor Olimpice de la Rio, unde a pierdut în primele etape.

Începeți strângerea

Anzor Adamovich Boltukaev sa născut în 1986 în orașul Grozny. Copilăria băiatului a coincis cu o perioadă dificilă în viața Republicii Cecene, în condițiile operațiunilor militare nu era vorba de sport.Boltukaev Anzor Cu toate acestea, la fel ca toți tipii nord-caucazieni, a adorat lupta și a petrecut ore în sala de gimnastică.

Anzor Boltukaev se referă la acest tip de atleți, care își dezvăluie cu mult talentul. La Campionatele Mondiale de Juniori din 2006 douăzeci sportiv a avut loc doar al șaselea și nu părea foarte promițătoare pentru mulți profesioniști. Cu toate acestea, câțiva ani, luptătorul cecen a făcut un salt calitativ în dezvoltarea sa și a reușit să o ia bronz medalie la Campionatul Rusiei din 2008.

Apoi, adevărul, recesiunea rezultatelor a urmat. Se poate remarca doar constant la turneul încasări de prestigiu „Cupa de Ramzan Kadirov.“ Trebuie să spun că competiția cu o pondere de până la 97 kg în echipa națională de lupte rus a fost deosebit de acută. Un atlet de la Grozny a fost forțat să concureze cu campionul olimpic de la Atena Khadzhimurat Gatsalov, luptător puternic Abdusalam Gadisov. În umbra acestor tipi mari, era greu să se facă cunoscuți.

întoarcere

Anzor Boltukaev a amintit viu de el însuși numai în 2013. A marcat o formă excelentă, a acționat brusc și a condus o recepție după recepție. liberMai ales responsabil pentru turneul a devenit campionatul Rusiei în 2013, pentru că, la sfârșitul concursului pentru a stabili componența echipei naționale pentru excursie la Cupa Mondială.

Favoritele au fost lideri necondiționați - Khadzhimurat Gatsalov și Abdusalam Gadisov, Anzor dar a ieșit din umbra de sportivi legendare, și fără cea mai mică respect față de autoritate cu încredere dat seama atât în ​​drumul lor spre aurul.

Fiind campionul țării, luptătorul cecen a obținut dreptul de a participa la Campionatele Mondiale din Ungaria. Aici a fost prins de o traumă neplăcută. Anzor și-a întins bustul și nu a putut acționa în același mod ca în campionatul rus. Cu toate acestea, nu a părăsit Budapesta fără medalie, devenind medaliatul de bronz al campionatului mondial.

A doua campanie pentru titluri

Aproape doi ani, Anzor Boltukaev sa recuperat după o rănire neplăcută și nu a putut să arate rezultate demne de luat în seamă. Cu toate acestea, în 2016 a reușit să reamintească specialiștilor și fanilor despre existența sa.

La Marele Premiu al numelui Ivan Yarygin soarta l-au condus luptătorii mai formidabile: a trebuit să se fixeze cu americanii Jack Warner si Kyle Snyder, care a deținut olimpic și titluri mondiale. Dar cecen luptător a acționat cu entuziasm, a fost agresiv și dominat pe saltea, după ce a câștigat ambii adversari formidabili.

După aceasta, el a mers la campionatul european în anul 2016, fiind unul dintre principalii favoriți. Boltukaev Anzor AdamoviciPrincipalii competitori au fost considerate campion olimpic Sharip Sharipov, câștigător al Jocurilor de la Londra Valeriy Valerii Andriytsev georgienilor Elizbar Odikadze.

După ce a ajuns în finală, Anzor Boltukaev sa întâlnit cu Valery Andreyțsev, care a reușit să depășească într-o luptă egală și încăpățânată, devenind pentru prima dată în viață campionul Europei.

De o importanță deosebită a fost campionatul național în acel an, pentru el, acesta este doar prin înfrângerea turneului, sportivii obține o șansă de a merge la Jocurile Olimpice. luptător foarte luminos, dar instabilă a acționat cu încredere, iar în finală a învins cu denumirea Khadzhimurat Gatsalova un minut, care a avut la credit sale aurul olimpic și cinci victorii la campionatele mondiale.

Prima Olimpiadă

La Jocurile Olimpice din 2016, Anzor Anzor Boltukayev socotită principalele favorite ale turneului și a fost în mare formă. Cu toate acestea, pregătirea unui alt luptător puternic a fost mai bună. Deja în etapa de finală 1/8 luptătorului cecen sa întâlnit cu medaliat olimpic Valery Andreytseva. Anzor deja la bătut pe turneele anterioare, dar în seara aceea atlet ucrainean a fost mai puternică și rușii scos din concurs.

Ultimul turneu major de astăzi pentru Boltukaev a fost Campionatul European din 2017 în Serbia. Sa dus la turneu nu în cea mai bună formă, dar datorită naturii și experienței sale a reușit să ajungă la finală. Luptător cecenAici a fost așteptat de un nou necaz - o pauză în menisc. Pentru a lupta cu o leziune gravă a genunchiului este destul de dificilă, dar a încercat cu curaj să lucreze până la capăt și a rezistat întregii bătălii, dând loc turului lui Rize Yildirim.

Freestyle lupte. Lebedev Victor Nikolayevich: carieră sportivăFreestyle lupte. Lebedev Victor Nikolayevich: carieră sportivă
Jamal Otarsultanov: campion olimpic la wrestlingJamal Otarsultanov: campion olimpic la wrestling
Anzor Boltukaev: lupte în stil liber ca mod de viațăAnzor Boltukaev: lupte în stil liber ca mod de viață
Khadzhimurat Gatsalov: Campion olimpic în lupte libereKhadzhimurat Gatsalov: Campion olimpic în lupte libere
Câștigător al Campionatului Mondial de Înot Alexander KrasnykhCâștigător al Campionatului Mondial de Înot Alexander Krasnykh
Emil Hegle Svendsen: biografie. Biathlete Emil Hegle SvendsenEmil Hegle Svendsen: biografie. Biathlete Emil Hegle Svendsen