Câștigător al Campionatului Mondial de Înot Alexander Krasnykh

Câștigătorul premiului la Campionatele Mondiale de Înot în 2017, Alexander Krasnykh, și-a început cariera sportivă, însă are în spate premii ale celor mai mari turnee internaționale și participarea la Jocurile Olimpice. În interiorul țării, atletul a devenit cel mai puternic la 200 și 400 m freestyle, câștigând campionatele naționale timp de doi ani consecutivi.

De la inel la piscină

Noua stea a călătoriei mondiale Alexander Krasnyh sa născut în Bugulma, Tatarstan, într-o familie inteligentă de profesori și geofizică. Sasha a fost un copil dureros, iar la vârsta de șapte ani părinții l-au dat la secția de box, unde antrenorul său a devenit Marat Kotlubaev. Primul său premiu a fost câștigat de Alexandru în competițiile de box.

Cu toate acestea, curând în școala unde a studiat Red, a fost recrutat în secțiunea de înot și băiatul a început să combine inelul cu piscina. Primul mentor al lui Alexandru a fost Lilia Smirnova.Alexandru Roșu înot

Pentru a patra clasa de a combina astfel de diferite tipuri de sport a devenit incomod, mai ales ca nu a fost necesar sa uitati de studiu. Alexandru a făcut o alegere în favoarea înotului și nu a pierdut. După ce a ajuns la un anumit nivel în dezvoltarea lui, sa mutat în grup la Serghei Kuznețov, care la făcut un atlet internațional.

Perioada de juniori

Până în 2013, progresul lui Alexander Krasny la înot a fost văzut la nivel național, iar sportivul tătar a început să fie chemat în echipa națională a Rusiei. În acest moment, el a decis să-și aleagă preferințele și specializarea sportivă, oprindu-se la distanțe medii în freestyle. Disciplina coroanei a fost bicentenară.

olimpiada înot Alexander Reds

Prima victorie internațională, Alexander Krasnykh, a cărui voiaj a devenit muncă, a câștigat la nivel junior, câștigând argint la Campionatele Europene în 2013. Apoi, el a fost înainte de British James Gai, cu care a avut mai mult de o dată pentru a concura în viitor.

Adulți câștigă

Până în 2014, Krasnykh Alexander Vladimirovich a devenit deja membru al echipei naționale pentru înot și a plecat la primul său turneu pentru adulți, care a fost Campionatul European. Ca parte a echipei, el a devenit medaliatul de argint al campionatului continentului în releu 4 x 200 metri freestyle.

În același an, Alexandru a apărat onoarea țării la Campionatele Mondiale de Înot pe apă scurtă. Cu toate acestea, de această dată participarea sa era limitată doar la înotătorii preliminari, care erau în mod clar nemulțumiți de tânărul atlet. Cu toate acestea, acest lucru nu la împiedicat să primească un premiu de bronz bine meritat.

Până în 2015, a existat o superioritate remarcabilă a lui Alexander Reds la distanțe medii freestyle. La campionatul rus, el a câștigat cursa la o distanță de 200 de metri și a repetat această realizare pe un metru mai puțin familiar de patru sute de metri pătrați.

În ciuda prezenței unui concurent puternic în persoana lui Daniel Izotov, Red repetă dubla „de aur“, în anul următor, devenind un campion național de patru ori. Astfel, a fost selectat pentru a participa la turneul principal al perioadei de patru ani, care urma să aibă loc în Rio în 2016.

Eșecuri și triumfuri

Pentru membrii echipei naționale a Rusiei la înot Alexander Krasnikh, Jocurile Olimpice nu a fost cel mai de succes început. El nu a putut să se califice pentru finala competiției freestyle de 400 m, ocupând locul 15. Rezultatele obținute la distanța de 200 de metri au fost mai reușite, dar aici el a rămas în afara primelor trei, ocupând locul opt.

Alexandru a reușit să se reabiliteze la campionatele mondiale de înot pe apă scurtă, care a avut loc la patru luni după Jocurile Olimpice. El a câștigat două premii individuale și a condus echipa bărbaților la victoria în releu de 4 x 200 de metri.

Vârful rezultatelor Reds a scăzut în 2017. La Campionatul Mondial de Sporturi de Apă a stabilit un record personal în finala competiției la o distanță de 200 de metri cu croșetat. Sportivul de la Bugulma a pierdut doar la Sun Yan și Taunli Haas, câștigând un premiu de bronz.Krasnykh Alexander Vladimirovich

Este demn de remarcat că el a reușit să obțină înaintea rivalului său vechi și campion mondial de 2015, James Guy.

Acum, Alexandru are doar douăzeci și doi de ani și este pregătit pentru noi calități sportive și o performanță de succes la Jocurile Olimpice următoare.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Tânărul sportiv Anton Chupkov: înot, realizări, înregistrări, Jocurile Olimpice de la RioTânărul sportiv Anton Chupkov: înot, realizări, înregistrări, Jocurile Olimpice de la Rio
Campion olimpic la înot în 2016 - Joseph Isaac Skuling și calea sa spre glorieCampion olimpic la înot în 2016 - Joseph Isaac Skuling și calea sa spre glorie
Nasretdinova Rosalia: steaua în creștere a călătorieiNasretdinova Rosalia: steaua în creștere a călătoriei
Echipa națională de baschet a URSS: realizări și jucători celebriEchipa națională de baschet a URSS: realizări și jucători celebri
Alexander Panjinski - biografie, viața personală și cariera sportivă a unui schiorAlexander Panjinski - biografie, viața personală și cariera sportivă a unui schior
Larisa Ilchenko: biografie și carierăLarisa Ilchenko: biografie și carieră