Milana Dadasheva: lupte în stil liber ca mod de viață

Articolul spune despre o personalitate interesantă în lumea sportului. Sport, care a ales Dadashev Milano - lupte în stil liber. Naționalitatea este Dagestan, dar fetița trăiește pe teritoriul Federației Ruse. Ea este campionul Rusiei în lupta liberă în 2016. În ciuda unei astfel de vârste tinere, fata este o SM de clasă internațională. Cel mai confortabil în categoria de până la 48 kg.

Dadasheva Milan (lupta freestyle): biografie

Dadasheva Milana Kamilkhanovna sa născut la 20 februarie 1995 pe teritoriul Republicii Dagestan, în orașul Izberbash. Există și alte informații despre locul nașterii, dar nu este confirmată. Mai târziu, familia sa mutat la Makhachkala, unde a început cariera sportivă a fetei.

Din copilărie, Milan a fost fascinat de artele marțiale, așa că și-a început cariera sportivă în școală în secțiunea judo. Când Dadasheva avea 15 ani, adică în 2010, ea a primit o invitație la campionatul de lupte în oraș. După ce a câștigat turneul, fata a dat seama că lupta a fost mai aproape de ea și a decis să se transforme wrestling colanți. Astfel, în acest sport a fost aprinsă o nouă stea - Milan Dadasheva. Freestyle lupte a devenit pentru ea arena, unde a trebuit să urce în mod repetat pe podium.

Alegerea în favoarea luptei

Fata a fost antrenată sub îndrumarea antrenorului legendar rus Kasuma Nasrudinov din Școala pentru Copii din Makhachkala. După trecerea la un sport pentru adulți, Milan a început să se antreneze cu Svetlana Gracheva. Acest antrenor a ajutat să dezvăluie talentul tânărului atlet.

milana dadasheva freestyle wrestling

Milan Dadashov (lupte nu este doar ceea ce fata din viata mea) a fost deja de 21 de ani, a reușit să obțină două grade: în domeniul economiei și educației fizice.

Cariera lui Milan Dadasheva

Cariera profesională a tinerilor sportivi a început în 2012, iar primele succese nu au durat mult. În februarie, Milan a fost al doilea la prestigiosul turneu Klippan Lady Open. Incredibil de succes a fost luna aprilie a aceluiași an. În primul rând, Dadasheva a câștigat bronz la turneul de la Orenburg, după care a câștigat campionatul junior al Rusiei. Și ca rezultat - o provocare pentru echipa națională a tinerilor din țară.

La sfârșitul lunii mai, Milan a luat medalia de aur în campionat printre juniori, care a avut loc în orașul turc Ankara. La începutul verii, sportivul a devenit al treilea la campionatul european de tineret din Zagreb. Aceste succese au trebuit să aștepte până în 2013, când în luna mai a anului Milano Dadashov (lupte în categoria de până la 48 kg) a devenit primul din turneul de tineret anual după Sirakov și Ilieva, care a avut loc în orașul bulgar Varna.

milana dadasheva freestyle wrestling rio

Și cu o lună înainte, a devenit campion al Rusiei la turneul de la Perm. De asemenea, în mai 2013, Dadashev aștepta un alt succes - bronz la competiția din orașul german Dormagen (în finala de consolare a Milano, colegul Rusiei Ekaterina Polishchuk a fost învins).

Dar în iulie 2013, Milan nu a reușit Campionatul European de Tineret, care a avut loc în Macedonia Skopje. Atletul a ocupat locul șapte, oprindu-se în runda a doua, după pierderea pentru Catherine Henke germană. 2013 a încheiat pentru atlet o traumă teribilă - o ruptură a ligamentelor cruciate, care au presupus o linie de recuperare destul de lungă. Procesul de reabilitare a durat aproximativ două luni și jumătate, după care atletul a participat la turneul de la Minsk, dar nu a câștigat premii. Următoarea lui Milan a câștigat premiul la Campionatele Mondiale de juniori, terminând pe locul al treilea acolo, în al doilea rând numai la atlet japonez Yu Miahara.

Succese și premii

2015 poate fi înregistrat în siguranță la atletul talentat. La începutul verii, la Campionatul Junior Continental din Istanbul, Milan a devenit câștigător în categoria de greutate. În august, la Campionatele Mondiale pentru Juniori, care a avut loc în orașul brazilian Salvador, Dadasheva a câștigat din nou bronz.

2016 pentru un tânăr atlet a început cu locul al treilea în campionatul de adulți din Paris. La începutul primăverii, la Campionatele Europene printre sportivi sub vârsta de 23 de ani, Milano a ocupat locul trei, unde în bătălia dramatică de bronz a preluat campioana europeană printre juniorii Violetta Chirik.

milana dadasheva freestyle lupte olimpiadă

La începutul verii, campionatul pentru adulți din Rusia Dadashov Milano, lupte pentru care a devenit o prioritate în viața ta, pur și simplu nu lăsați rivali nici o șansă. Toate cele patru opponentki eminentă a apărut pe lame - nu poate fi numită o senzație, dar o mulțime de antrenori și experți au fost surprinși de ceea ce au văzut.

Apoi a devenit clar că Milan a fost principalul concurent pentru o excursie la Jocurile Olimpice din Brazilia pentru a reprezenta echipa rusă de luptători în categoria de greutate de până la 48 kg. Dadasheva a fost oficial inclus în cererea echipei olimpice ruse în iulie 2016. Potrivit atletului, ea a fost visul ei din copilărie și este foarte fericită că și-a atins scopul.

Rezultatele Jocurilor Olimpice de la 2016: Milano Dadasheva (wrestling liber)

Rio de Janeiro, prestigiosul turneu olimpic - se părea că tot ceea ce vroia atleta în viața ei era îndeplinită. A rămas doar să câștige o medalie pentru echipa națională a Rusiei, dar, din păcate, acest lucru nu sa putut face. Desigur, totul a început foarte bine - în calificarea lui Dadashev a câștigat atletul coreean Kim Joon. Dar deja în finala 1/8 a fost învinsă de Eliza Jankova, care a reprezentat echipa bulgară.

dadasheva milana libertatea de lupte naționalitate

Fapte interesante

Sportivul recunoaște că îi place să citească cărți și să urmărească desene animate pozitive în timpul liber. Milan Dadasheva vorbește fluent engleză și arabă. Milano este un mare fan al artelor marțiale mixte și este adesea un fan al luptătorilor locali.

dadasheva milana freestyle wrestling biografie

Îi place și atletismul pentru că în copilăria ei a fost prima pasiune a lui Milano. Prezent 2016 a văzut sosirea Universității de Stat din Moscova cu privire la facultatea de științe politice -, probabil, în curând, vom auzi un nume nou în arena diplomatică - Milan Dadashov. Freestyle wrestling, Jocurile Olimpice din 2020, activități sociale - atletul are multe planuri pentru viitor și nu intenționează să se oprească la ceea ce a obținut.

Rustam Khabilov este un soldat rus de arte marțiale mixteRustam Khabilov este un soldat rus de arte marțiale mixte
Oleg Prudius - biografia luptătorului ucraineanOleg Prudius - biografia luptătorului ucrainean
Freestyle lupte. Lebedev Victor Nikolayevich: carieră sportivăFreestyle lupte. Lebedev Victor Nikolayevich: carieră sportivă
Ekaterina Bukina: lupte freestyle ca mijloc de auto-realizareEkaterina Bukina: lupte freestyle ca mijloc de auto-realizare
Khadzhimurat Gatsalov: Campion olimpic în lupte libereKhadzhimurat Gatsalov: Campion olimpic în lupte libere
MMA luptător Musa Khamanaev: biografieMMA luptător Musa Khamanaev: biografie
Milan Gogunskaya - o stea mică de televiziune și familia eiMilan Gogunskaya - o stea mică de televiziune și familia ei
Magomed Magomedov: biografie, realizăriMagomed Magomedov: biografie, realizări
Milan Tulipova - soția lui Alexandru Kerzhakov?Milan Tulipova - soția lui Alexandru Kerzhakov?
Abdulrashid Sadulayev (freestyle wrestling): fotografie și biografieAbdulrashid Sadulayev (freestyle wrestling): fotografie și biografie
» » Milana Dadasheva: lupte în stil liber ca mod de viață