Ekaterina Bukina: lupte freestyle ca mijloc de auto-realizare

Regiunea Irkutsk devine un adevărat furnizor de talente pentru echipa națională a femeilor în lupte libere. Principala stea aici, desigur, este Natalia Vorobyeva, care a câștigat la Jocurile Olimpice de la Londra, dar mai este și un câștigător și câștigător al celor mai mari turnee de lupte freestyle de până la 75 kg Ekaterina Bukina. La un moment dat, ea a concurat cu o femeie mai tânără, apoi a schimbat categoria de greutate și a eliminat calea lui Catherine la Jocurile Olimpice în 2016, unde Bukin a reușit să obțină o medalie de bronz. Pe lângă activitățile sportive, femeia siberiană continuă să lucreze în poliție cu rang de locotenent senior și îi învață pe colegii de sex masculin despre tehnicile de autoapărare.

Perioada de juniori

Membru al echipei naționale de lupte libere Ekaterina Bukina sa născut în Angarsk, în regiunea Irkutsk, în 1987. Inițial, fata a fost implicată în atletism și a obținut anumite succese în acest sport. Apoi, la urma urmei, a existat un loc de lupte libere în biografia lui Ekaterina Bukina. Nu exact sportul femeii sa îndrăgostit de Natalia, iar din 2000 a început să dispară în săli de antrenament, tehnici de honuire și aruncări. Progresul sportivului a devenit evident, iar după o vreme femeia siberiană sa mutat la Moscova pentru a ajunge la un nivel calitativ nou de dezvoltare.Ekaterina Bukina luptă în stil liber

În 2004, ea sa prezentat pentru prima oară la nivel junior, devenind vice-campioană a Europei în lupte libere. Ekaterina Bukina nu a încetinit, iar doi ani mai târziu a obținut bronz la Campionatul Mondial de Tineret din Guatemala. În 2007, ea a urcat într-un pas al piedestalului mai sus, devenind un medalist de argint la Paris.

Adulți câștigă

Până la sfârșitul anilor zero, Ekaterina Bukina a devenit liderul echipei naționale de lupte a femeilor în categoria de până la 72 kg. Ea câștigă campionatul național în 2010 și este selectată pentru participarea la marile turnee internaționale. La Campionatele Europene de lupte libere, Ekaterina Bukina se duce la finala si doar intr-o batalie incapatanata este inferioara castigatorului. La Campionatul Mondial 2010 de la Moscova, concursul a fost mai dur, iar sportivul a primit un premiu de bronz.Ekaterina Bukina lupte libere Jocurile Olimpice

Un an mai târziu, ea câștigă din nou selecția națională și devine vice-campion al lumii la turneul de la Istanbul. Majoritatea experților așteaptă ca Ekaterina Bukina să reprezinte țara la Jocurile Olimpice de la Londra.

A pierdut pachetul olimpic

Cu toate acestea, în același timp, o altă "stea" de lupte în stil liber din regiunea Irkutsk a fost în creștere. Ekaterina Bukina biografie în stil liber de lupteLa Campionatul rus din 2012, care a decis problema selecției pentru Jocurile Olimpice, Natalia Vorobyova într-un stil strălucit a câștigat o victorie curată asupra sibiriei.

Cu toate acestea, atletul din Angarsk nu a renunțat și a continuat să muncească din greu pentru sine și să lupte cu concurenții. În curând, Natalia Vorobyeva părăsește categoria la 72 kg, iar în lupte în stil liber, Ekaterina Bukina are o nouă șansă de a se declara cu voce tare. Ea devine din nou cea mai puternică din țară și câștigă în turnee interne.

Competiții privind lupta femeilor la Jocurile Olimpice

Ekaterina Bukina câștigă campionatul rus în 2013, 2014, după o pauză de doi ani, dar campionatul național al anului următor are un număr decisiv pentru ea. La urma urmei, conform rezultatelor concursului, câștigătorul a primit un bilet la Jocurile Olimpice în 2016 la Rio.

Nu fără probleme, Ekaterina Bukina la învins pe Alena Perepelkin în finala campionatului rus în 2016 și a câștigat dreptul de a participa la lansările principale ale celei de-a patra aniversări. La cel mai important turneu din viața sa, sportivul de la Irkutsk a venit într-o formă excelentă și a învins cu siguranță pe toți adversarii până la semifinale.Ekaterina Bukina lupte freestyle până la 75 kg

Se pregătea să lupte împotriva celor mai puternice fete - Yasimin Adar, Adeline Gray, Erica Veibe. În semifinale, a fost experimentat Guzel Manurova, care anterior a reprezentat Rusia, și apoi a făcut alegerea cetățeniei sportive în favoarea Kazahstanului. Ekaterina Bukina a fost considerată favoritul clar în meciul cu sportivul în vârstă de 38 de ani și a controlat confident duelul, conducând în scorul de 8-1. Cu toate acestea, într-o chestiune de secunde înainte de sfârșitul femeii rusești, și-a pierdut concentrarea și a ratat atacul fulgerului fetiței kazah, care la prins pe covor și a câștigat o victorie curată.

Yuri Shahmuradov, antrenorul principal al echipei de femei, ia îndemnat pe atlet să renunțe la lacrimi după o înfrângere insultătoare și să se pregătească pentru meciul pentru locul trei. Oponentul Catherine Bukina a fost atletul cameronian Anabel Laura Ali. O luptă egală și prudentă a atins momentul în care contul a devenit egal. Cu toate acestea, Ekaterina Bukina a avut un avantaj ca recepții, pe care rivalul ei le-a pierdut din vedere. Fata din Africa nu a intrat în atac și bătălia într-un mod prudent și sa încheiat cu o victorie generală a femeii ruse.

După încheierea competiției, președintele Federației pentru lupte în stil liber a izbucnit într-o tiradă furioasă împotriva fetelor care au ratat medaliile potrivite câteva secunde înainte de încheierea meciului. Sub foc și Catherine Bukin. Cu toate acestea, fată cu sânge rece a reacționat calm, spunând că înțelege emoțiile unui mare funcționar.

Senior locotenent

Sportul nu este singurul loc în viața celebrului atlet. A lucrat ca antrenor la FSKN, iar după desființarea acestei structuri sa dus la poliție. Aici, locotenentul Ekaterina Bukina îi învață pe oameni despre elementele de bază ale tehnicilor de wrestling și de auto-apărare în stil liber.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Jamal Otarsultanov: campion olimpic la wrestlingJamal Otarsultanov: campion olimpic la wrestling
Natalia Vorobyova: lupte în stil liber, victorii și lacrimiNatalia Vorobyova: lupte în stil liber, victorii și lacrimi
Khadzhimurat Gatsalov: Campion olimpic în lupte libereKhadzhimurat Gatsalov: Campion olimpic în lupte libere
Câștigător al Campionatului Mondial de Înot Alexander KrasnykhCâștigător al Campionatului Mondial de Înot Alexander Krasnykh
Inna Trazhukova: lupte libereInna Trazhukova: lupte libere
Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?Cine este de fapt cel mai tânăr campion olimpic?
Denis Tsargush - luptător rus: biografie, realizări sportiveDenis Tsargush - luptător rus: biografie, realizări sportive
Milana Dadasheva: lupte în stil liber ca mod de viațăMilana Dadasheva: lupte în stil liber ca mod de viață
Aliya Mustafina - gimnastă a echipei naționale ruse: biografie și fapte interesante din viața unui…Aliya Mustafina - gimnastă a echipei naționale ruse: biografie și fapte interesante din viața unui…
Speed ​​skater Olga Fatkulina: biografie, carieră sportivă, realizăriSpeed ​​skater Olga Fatkulina: biografie, carieră sportivă, realizări
» » Ekaterina Bukina: lupte freestyle ca mijloc de auto-realizare