Viktor Zuev - boxer de renume mondial

Viktor Zuev este un boxer faimos din Belarus. Campion multiplu al Belarusului, câștigător al Campionatului European și al Jocurilor Olimpice.

Biografie scurtă

Sa născut la 22 mai 1983 în orașul Vitebsk, în Republica Belarus.

Boxingul Victor Zuev sa îndrăgostit chiar și în tinerețe. De la vârsta de nouă ani, a început să se implice în acest sport și a fost un boxer amator. După ceva timp, antrenorul său (care nu sa schimbat niciodată), Anatoli Kolchin a început să-l pună pe Victor în competiție. Imediat, tânărul luptător a început să-i înfrângă pe rivalii săi. Antrenorul a considerat imediat potențialul sportivului, iar în curând tandemul lui Viktor și Anatoly Kolchin a început să încerce un nou nivel în competiții.

Realizări sportive

Victor Zuev a început să câștige victorii în marele sport deja la vârsta de 19 ani. În 2002, a ocupat locul trei la Campionatele Europene, care a avut loc în orașul Perm. Atunci lumea a recunoscut boxerul de succes Viktor Zuev.

În 2003, medalia de bronz a fost acordată atletului la Campionatul Mondial de la Bangkok.

Anul 2004 a fost deosebit de reușit pentru Viktor Zuev și Anatoly Kolchin. În Atena au avut loc Jocurile Olimpice, unde atletul bielorus a ocupat locul al doilea și a primit o medalie de argint.

viktor zuyev

În același an, Campionatul European a avut loc la Pula. De asemenea, medalia de argint a fost câștigată de atletul pentru locul al doilea.

După 2004, participarea boxerului la jocuri și campionate a fost întreruptă timp de cinci ani. Nu a oprit formarea și a participat la concursuri, dar la un nivel inferior. În plus, antrenorul a continuat să pregătească un luptător pentru următoarele Campionate Mondiale și europene.

În 2009, Viktor Zuev a participat la Campionatele Mondiale de la Milano și a obținut o medalie de bronz pentru locul trei.

În urma unui mare eveniment sportiv, în 2010 a fost urmat de Campionatul European de la Moscova, la care au participat și tandemurile lui Anatoly Kolchin și Viktor Zuev. Luptătorul a ocupat din nou al doilea loc și a primit o medalie de argint.

Între competițiile majore de box, sportivul a fost din nou urmat de o pauză de trei ani. În 2013, Viktor Zuev a participat la Campionatele Europene de la Minsk. Acolo el a terminat meritat al treilea și a primit o medalie de bronz.

viktor zuy boxing

Cum s-au obținut astfel de rezultate

Anatoly Kolchin este un antrenor profesionist. Nu a antrenat un soldat și fiecare sportiv a avut succes.

Pentru a câștiga premii în campionate, Viktor Zuev trebuia să treacă zi și noapte, literalmente. Pregătirea pentru evenimente sportive trebuiau acordată mai mult de 17 ore pe zi. Doar o pregătire diligentă, rezolvând toate grevele posibile și metodele de protecție ar putea oferi lui Victor posibilitatea de a deveni un adevărat campion. Pe lângă participarea la concursuri mondiale, boxerul a participat la concursuri în Belarus.

Este demn de remarcat faptul că în 2013, după ultimul antrenor al campionatului european, Anatoli Kolchin, a decedat. Poate că acest lucru a influențat decizia lui Zuyev de a se retrage din sport. A ajuns la înălțimile necesare pentru el însuși, întreaga lume la recunoscut. După cum a spus Victor, când nu era un antrenor, nu era boxer. A fi atlet profesionist este o muncă foarte grea. Victor a decis să ofere tot timpul familiei.

Cum trăiește atletul după îngrijire

După încheierea carierei sportive, Zuyev nu a renunțat la sport. Activitatea fizică regulată este necesară pentru un organism instruit. Victor se ocupă de copiii dintr-o școală sportivă, în cea în care a studiat. În plus, el continuă să se antreneze.

Toată timpul său liber se consacră soției sale Svetlana și fiicelor sale: Maria și Sofia. După cum a spus Zuev, după ce a părăsit sportul, slujba sa principală este munca tatălui său. El educă fiicele, monitorizează cu strictețe că sunt angajate în ceva util, încurajează noi hobby-uri.

viktor zuy boxerul

În plus, Victor își construiește propria casă. Dar activitatea sa principală este educația copiilor. Toți intră pentru sport cu familia lor: îi place să călărească bicicleta și patinele cu role. Și Victor însuși nu uită de tipul de sport pe care îl dedica de mai mulți ani și a obținut un succes incredibil.

Nikita Ivanov - boxer rus, campion european în 2013 în categoria de 81 kgNikita Ivanov - boxer rus, campion european în 2013 în categoria de 81 kg
Vladimir Nikitin este un boxer rus în zbor. Biografie și atlet de realizareVladimir Nikitin este un boxer rus în zbor. Biografie și atlet de realizare
Luptătorul pentru viață: Victor ZangievLuptătorul pentru viață: Victor Zangiev
Tuneri profesionist boxer Yang Victor Perez: biografie, realizări și fapte interesanteTuneri profesionist boxer Yang Victor Perez: biografie, realizări și fapte interesante
Viktor Onopko: carieră spaniolă și rusăViktor Onopko: carieră spaniolă și rusă
Victor Goncharenko - antrenorul care a declarat cu voce tare despre el în 30 de aniVictor Goncharenko - antrenorul care a declarat cu voce tare despre el în 30 de ani
Victor Bondarev: biografia marilor piloți și comandantVictor Bondarev: biografia marilor piloți și comandant
Denis Shafikov: creșterea profesională a sportivuluiDenis Shafikov: creșterea profesională a sportivului
Viktor Goncharenko: biografie, fotografieViktor Goncharenko: biografie, fotografie
Victor Tikhonov. Jucător de hochei și antrenorVictor Tikhonov. Jucător de hochei și antrenor