Alina Talai: biografie și realizări sportive

Alina Talai este o faimoasă sportivă din Belarus, participantă și câștigătoare la Campionatul Mondial.

Copilăria și tineretul

Alina sa născut în martie 1989 în SSR din Belarus. Ea a crescut destul de activă, iar părinții au decis să-i dea o fiică în secția sportivă. Ei au decis că trebuia să practice atletismul. Viitorul sportiv nu a rezistat și a fost fericit să viziteze secțiunea sportivă.

După un timp antrenorii au observat că fată se evidențiază pe fundalul colegilor ei. De atunci, a început să acorde o atenție mai mică decât restul.

Alina Talai a jucat cu succes la competițiile pentru copii și tineret în arena internă. Timpul a trecut, iar fată a început treptat să funcționeze profesional.

Cariera pentru tineri

alina talai

La nouăsprezece ani a plecat la primele sale concursuri, care au avut loc în afara Belarusului ei nativ. A fost un campionat mondial pentru tineri. În succesul sportivului puțini oameni au crezut, dar ea a reușit să se califice pentru finală. Din păcate, în finală a ocupat locul 4 numai. În ciuda acestui rezultat, fata a continuat să muncească din greu.

Un an mai târziu, ea merge la Campionatele Europene. La turneu, Alina a venit din nou ca un "cal întunecat". În ciuda tuturor lucrurilor, Alina sa întors acasă cu un premiu de bronz.

În 2011, Alina Talai participă la campionatul european pentru tineret pentru ultima oară și de această dată câștigă o medalie de aur. Astfel, în cei douăzeci și doi de ani, Alina a câștigat primul ei premiu serios.

Este demn de remarcat faptul că, încă din 2011, ea a participat la Jocurile de Război Mondial și a câștigat la o distanță de 100 de metri cu bariere.

Cariera pentru adulti

alina talai fotografie

În 2012, Tallay se duce în Turcia, unde se desfășoară Campionatul Mondial de Indoor. Ronaldinul ocupă locul trei la o distanță de șaizeci de metri cu bariere. În același an, atletul devine al doilea la Campionatele Europene.

Anul 2013 nu a fost prea reușit pentru un tânăr atlet. Ea a câștigat numai medalie de argint la Universiada, care a avut loc în Rusia.

În primăvara anului 2015, Alina a devenit campion european la o distanță de 60 de metri cu bariere și, literalmente, câteva luni mai târziu a câștigat bronz la Campionatele Mondiale din China. Belarus, de asemenea, a jucat la Jocurile Olimpice de la Londra, la o distanță de 100 de metri cu bariere, dar a părăsit turneul la etapa semifinală. De asemenea, a participat la releu, în care echipa din Belarus a pierdut în primul tur.

Din păcate, Jocurile Olimpice au adus dezamăgire: nimic nu la câștigat pe Alina Talai. Fotografii și videoclipuri din acele competiții arată toată căldura pasiunii și modul în care sportivul a încercat, dar, spre dezamăgirea fanilor, victoria nu a câștigat. Dar, pentru creditul ei, mai târziu, în timpul numeroaselor interviuri cu jurnaliștii, ea nu a căutat scuze, însă a recunoscut sincer că nu era pregătită pentru concursuri.

Indicatori personali

biografie alina talai

După cum puteți vedea, Alina Talai este o persoană interesantă. Biografia sportivului prezintă următoarele înregistrări personale:

• În spațiul deschis, fată a executat o sută de metri în 11,48 secunde.
  • Două sute de metri, ea a depășit în 23,59 secunde.
  • La o sută de metri cu obstacole, fată rulează timp de 12,66 secunde.

În ceea ce privește rezultatele în cameră, ele arată astfel:

• Șaizeci de metri pentru 7,31 secunde.
  • Șaizeci de metri cu bariere în 7,85 secunde. Este demn de remarcat faptul că acesta este cel mai bun rezultat al istoriei Belarusului.

Începând cu anul 2008, Alina Talai trenuri sub conducerea lui Viktor Myasnikov, care este un faimos atlet sovietic.

Poate că, dacă fată ar fi puțin mai mare, ar putea câștiga mai multe premii. Este foarte dificil să concurezi cu alergătorii înalți atunci când creșterea este de numai 164 de centimetri. În ciuda acestui lucru, Talai își propune mereu să câștige și încearcă să lupte până la sfârșit. Se datorează naturii persistente a fetei care a reușit să atingă anumite înălțimi.

Dmitri Verhovsov - fotbalist belarus, apărător al clubului `Neman `Dmitri Verhovsov - fotbalist belarus, apărător al clubului `Neman `
Păsătorul greacă din Rusia Konovalova Yuliya Vladimirovna: biografie, realizări și fapte interesantePăsătorul greacă din Rusia Konovalova Yuliya Vladimirovna: biografie, realizări și fapte interesante
Alina Kabaeva: biografia câștigătoruluiAlina Kabaeva: biografia câștigătorului
Mazepova Alina - participantul la teleproiectul `Casa-2`. Biografie, fapte din…Mazepova Alina - participantul la teleproiectul `Casa-2`. Biografie, fapte din…
Alina Khasanova: biografie și viață personalăAlina Khasanova: biografie și viață personală
Alexei Kalyuzhny: realizări sportive și biografieAlexei Kalyuzhny: realizări sportive și biografie
Sportivoarea Svetlana Masterkova: biografie, carieră și familieSportivoarea Svetlana Masterkova: biografie, carieră și familie
Irina Privalova: biografie și realizăriIrina Privalova: biografie și realizări
Speed ​​skater Olga Fatkulina: biografie, carieră sportivă, realizăriSpeed ​​skater Olga Fatkulina: biografie, carieră sportivă, realizări
Belgian atlet Vadim Devyatovsky: biografie, sport și carieră politică, viața personalăBelgian atlet Vadim Devyatovsky: biografie, sport și carieră politică, viața personală
» » Alina Talai: biografie și realizări sportive