Nikita Ivanov - boxer rus, campion european în 2013 în categoria de 81 kg

Nikita Ivanov este un boxer profesionist din Rusia, care desfășoară în categoria ușoară grea. Membru al echipei de box, medaliat cu aur și argint rus la Campionatul European (2011, Ankara, Greutate -. 81 kg (argint) - Minsk în 2013, până la 81 de kilograme - aur). În 2011, după ce a participat la Campionatele Europene de la Ankara, a primit titlul maeștrii de sport din Rusia

clasa internațională. Membru al asociației sportive și sportive "Dynamo".

Nikita Ivanov

Ivanov Nikita Yurievich: biografia boxerului

Născut la 18 aprilie 1986 în orașul Michurinsk (regiunea Tambov, Rusia). Ros și a fost crescut într-o familie obișnuită - tatăl meu a lucrat ca șofer de taxi toată viața mea, iar mama mea a fost veterinar. De la o vârstă fragedă, Nikita îi plăcea să urmărească boxul la televizor și a visat să devină boxer profesionist. Idolii lui au fost Mike Tyson, Lenox Lewis și Roy Jones Jr. Când Nikita avea 10 ani, părinții lui l-au dus la cutie, despre care băiatul era foarte mulțumit. Primul antrenor a fost Eduard Ivanko (fostul câștigător al campionatului în regiunea Tambov în box). Băiatul a văzut imediat că în viitor va obține un succes considerabil în acest sport. Nikita a avut un fel de fler de box - fără să știe nici o tehnică sau poziție, încă sa luptat bine și și-a ținut respirația. Toate aceste înclinații la box, au sugerat clar că trebuie să începi să te antrenezi în serios.

Boxerul rusesc

Timp pentru box profesionist și pregătire strânsă

La vârsta de 12 ani, tipul se mută la Odintsovo pentru a continua antrenamentul, dar cu mai mulți maeștri distinsi. Aici el vine în comunitate sportive „Dinamo“ și formarea unor astfel de profesioniști ca Așot Ivanovici Garakyan (Emerit Antrenorul din Rusia), Zufer Mustafovich Husyaynov (autor al cărții „knock-out lovitură Tehnologie“) și Serghei Smirnov (boxer profesionist).

Nikita Ivanov Boxă

Intensitatea instruirii sa schimbat imediat. Acum, Nikita a trăit într-un regim strict - sa ridicat la ora șase dimineața, a executat o cruce de 10 kilometri, apoi a continuat cursul principal de antrenament. După ce a luat o masă echilibrată și o odihnă, Nikita a mers la o cursă de seară dedicată numai tehnicii de luptă.

Nikita Ivanov: box, statistici și realizări

Primul mare succes a fost stabilit în 2006, când Nikita a câștigat Târgul Spartakiad al Districtului Federal Central al Rusiei. Exact un an mai târziu a reușit să câștige campionatul CFD, după care a început imediat să se pregătească pentru intrarea de debut la campionatul de adulți al țării. Nikita Ivanov a ocupat locul 9, pierzându-l pe Egor Mehontsev, dar chiar și acest rezultat a fost pozitiv pentru debutant.

Ivanov Nikita Yurievich

În 2008, el a mers din nou la Campionatul Central Federal District (Campionatul Central Federal District în box) grele de greutate și a câștigat o medalie de aur. În același an a devenit campion al All-rus de concurență „Speranțe Olimpice“ și ar putea ajunge la doar un meci din sferturile de finală la campionatul Rusiei, care a fost un fiasco. În 2009, Nikita Ivanov a devenit câștigătorul campionatului rus de box greu de box. În această privință, candidatura sa a fost luată în considerare pentru participarea la Campionatele Mondiale de la Milano. Dar, spre mare regret, Ivanov nu a reușit să treacă etapa de calificare, după ce a suferit înfrângere de la compatriotul său Arthur Beterbiev.

Performanțele boxerului în arena internațională și aurul mult așteptat

Următorii doi ani, Nikita Ivanov a ajuns la finalele campionatului rus de box greu de greutate, cu toate acestea, a pierdut de la Egor Mekhontsev. În ciuda acestui fapt, Ivanov sa prezentat bine în diferite turnee de importanță internațională. În 2011, boxerul rus Nikita Ivanov și-a reprezentat țara la Campionatele Europene, care a avut loc la Ankara (Turcia). Aici a reușit să ajungă la bătălia finală, unde era așteptat de irlandezul Joe Ward. Lupta a fost foarte dificila pentru ambii sportivi, cu toate acestea, boxerul rus a pierdut cu un scor de 12-20. După ce a primit o medalie de argint la Campionatele Europene, Nikita Ivanov a primit titlul de Maestru de Sport al Rusiei de clasă internațională.

În 2012, Ivanov a participat din nou la campionatul rus de box și a ocupat locul doi, pierzând în finală unui tanar și promițător luptător Dmitri Bivol. După aceea, a început să se pregătească pentru selecția pentru Campionatele Europene, care a avut loc la Minsk în 2013. Odată ajuns în turneu, Nikita a ajuns cu încredere și rapid în etapa finală, unde ia declasat adversarul și a câștigat o medalie de aur. Această realizare a fost cea mai importantă în cariera sa.

Vladimir Nikitin este un boxer rus în zbor. Biografie și atlet de realizareVladimir Nikitin este un boxer rus în zbor. Biografie și atlet de realizare
Alexei Kiselev: biografia boxerului și antrenorului sovieticAlexei Kiselev: biografia boxerului și antrenorului sovietic
Boxer Arthur Beterbiev: realizări sportive și lupteBoxer Arthur Beterbiev: realizări sportive și lupte
Grupul `Nikita`: istoria creației și a compozițieiGrupul `Nikita`: istoria creației și a compoziției
Tszyu Konstantin: biografia boxeruluiTszyu Konstantin: biografia boxerului
Singerul Nikita Pozdnyakov: biografia și calea creatoareSingerul Nikita Pozdnyakov: biografia și calea creatoare
Nikita Barinov ("Unde```): biografie, carieră și viață personalăNikita Barinov ("Unde```): biografie, carieră și viață personală
Nikita Bazhenov: biografia jucătorului de fotbalNikita Bazhenov: biografia jucătorului de fotbal
Anthony Joshua: Carieră sportivăAnthony Joshua: Carieră sportivă
Veteranul de baschet Nikita Morgunov a condus departamentul din RSEVeteranul de baschet Nikita Morgunov a condus departamentul din RSE