Kazahstan amator boxer Eleusinov Daniyar

Pentru istoria ultimelor patru jocuri olimpice de vară, nu a mai fost niciodată un boxer în categoria de până la 69 de kg fără un participant kazah în prima etapă a piedestalului. În 2016, această torță a fost luată de Daniyar Yeleusinov, un sportiv de 25 de ani.

A venit la box

Una dintre principalele stele ale boxului în ultimii ani în Kazahstan este Eleusinov Daniyar. Biografia de atlet provine din sat regiunea Berozino Vest Kazahstan, unde a fost născut 13 martie 1991. Daniyar a devenit interesat de sport la varsta de 9 ani, iar prima dată antrenat de antrenorul emerit al tatălui său, Marat, care a avut fratele mai devreme și mai vârstnic antrenată atlet. La vârsta de 16 ani, Diniyar și familia sa s-au mutat în Astana, unde tânărul boxer talentat a avut perspective bune.

Succesele mondiale și continentale

Primul turneu de tineret Eleusinov Daniyar a câștigat chiar înainte de a se deplasa, participând la jocurile cadet. Și în 2008, campionatul de tineret mondial din Mexic kazahă boxer a fost capabil de a ajunge la finala, iar un an mai târziu, a câștigat „aurul“ al competiției, astfel că în curând a devenit invitat în principal echipa națională a Kazahstanului.

Eleusinov Daniyar

Debutul în turneul pentru adulți a venit pentru Daniyar pentru 2010, când în vârstă de 19 ani a câștigat încrezător titlul de campion al Kazahstanului. În același an, boxerul a fost trimis la Jocurile Asiatice din Guangzhou, unde Yeleusinov a adus, de asemenea, o medalie de aur. Doi ani mai târziu, atletul sa calificat pentru Jocurile Olimpice de la Londra și acolo a reușit să ajungă la sferturile de finală, unde a pierdut italianul Vincenzo Manjacapre. Eșec la Jocurile Olimpice Eleusinov Daniyar complet corectate la următorul campionat mondial. În cadrul Campionatului Mondial, care a avut loc în Kazahstan, a ajuns cu încredere în finala, unde a învins pe Cubanul Arisnuad Despain, câștigând aurul.

Victorie la Rio și planuri de a deveni un profesionist

Atletul se străduia să obțină victorii și succesul lui la permis să meargă la Jocurile Olimpice pentru a doua oară în cariera sa. Și în 2016, în cadrul Olimpiadei din Rio de Janeiro din Brazilia, Daniyar nu era egal în categoria de greutate de până la 69 kg. Atletul din Kazahstan a trecut confident în grila de turneu, după ce a câștigat în finala împotriva lui Uzbek Shahram Giyasov.

Eleusinov Daniyar Biografie

O parte din fondurile primite pentru această victorie Daniyar a trimis la caritate și sa gândit la posibila creștere a barului. Ca urmare, Eleusinov are în vedere în mod serios posibilitatea de a participa la box profesionist, în care promotorii din Statele Unite sunt interesați. Prin urmare, în viitorul apropiat se poate aștepta primele lupte ale unui atlet din Kazahstan în ringul mare.

Viața personală

În 2015, Yeleusinov Daniyar a luat o decizie importantă în viața sa, având o căsnicie tricotată cu prietena sa, care în curând a dat naștere fiului său. În timpul liber de la antrenament, un sportiv din Kazahstan vrea să joace tenis de masă, biliard sau fotbal și nu uită să-și petreacă timpul cu rudele sale.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Nikita Ivanov - boxer rus, campion european în 2013 în categoria de 81 kgNikita Ivanov - boxer rus, campion european în 2013 în categoria de 81 kg
Vladimir Nikitin este un boxer rus în zbor. Biografie și atlet de realizareVladimir Nikitin este un boxer rus în zbor. Biografie și atlet de realizare
Dmitry Chudinov: biografia boxeruluiDmitry Chudinov: biografia boxerului
Boxer Denis Lebedev - "soldat rus": biografie și carierăBoxer Denis Lebedev - "soldat rus": biografie și carieră
Alexei Kiselev: biografia boxerului și antrenorului sovieticAlexei Kiselev: biografia boxerului și antrenorului sovietic
Dmitri Balandin înoată în Kazahstan ridicată la nivel mondialDmitri Balandin înoată în Kazahstan ridicată la nivel mondial
Serik Konakbayev, boxer sovietic și politician: biografieSerik Konakbayev, boxer sovietic și politician: biografie
Anthony Joshua: Carieră sportivăAnthony Joshua: Carieră sportivă
Daniyar Ermatov: biografie și creativitateDaniyar Ermatov: biografie și creativitate
Bakhtiyar Artayev - "boxer de aur al Kazahstanului"Bakhtiyar Artayev - "boxer de aur al Kazahstanului"