Jucătorul de volei rus Poletaev Victor: calea către succes

Rus Viktor Poletaev este un jucător de volei la nivel înalt. Sportivul are doar 21 de ani și a fost un jucător-cheie al "Zenith" din Kazan pentru mai multe sezoane și este implicat în echipa națională a Rusiei.

Anii școlari

Viktor Evgenievich Poletayev sa născut la 27 iulie 1995 la Chelyabinsk. La începutul studiilor la școală, băiatul a manifestat interes pentru atletism, fără a acorda atenție deosebită altor sporturi. Cu toate acestea, în clasa a 5-a, la insistențele primului lor antrenor de volei Lyudmila Alekseevna Timofeeva, a observat talentul tinerei Viti, a mers la o școală de clasă de sport, unde a început să se antreneze din greu pe terenul de volei.

Poletaev Victor

În adolescență, având date impresionante pentru a juca volei, Poletaev Victor a început să participe la competiții regionale și rusești ca parte a școlii sale. Puterea sportivului în legătură cu viziunea de joc și de talent nu au lăsat echipe de volei profesionale indiferenți, iar la începutul anului 2012, în vârstă de 17 ani din Rusia a semnat primul contract, devenind jucător al clubului de volei „Zenit“ (Kazan).

Junior începe

În primele zile ale clubului din Kazan, Poletaev Victor a luat unul dintre rolurile principale. Atleta de progres și ambiție a forțat să atragă atenția și de la echipa de coaching a echipei naționale, unde rusul a fost convocat în timpul primului său sezon pentru Zenit.

zenith kazan

Ca rezultat, în 2013, Victor a antrenat în echipa națională de juniori a Rusiei pentru meciurile de la Campionatele Europene, pe care le-a făcut deja ca căpitan. Grila turneu Rușii au fost foarte ușor - în echipa de grup a pierdut doar 2 seturi în 5 întâlniri în semifinale învinse Belgia, lăsând-o nici o șansă, dar în finală și a fost cucerit Polonia, a reușit să se agațe de un set în meci. La finalul turneului, Poletaeva Victor a fost recunoscut ca cel mai valoros jucător din competiție.

Succesul global dublu

Datorită victoriei la Campionatele Europene, echipa rusă a fost aleasă pentru campionatul mondial, unde a fost invitat și Victor. La Cupa Mondială, rușii din nou nu au avut nici o rezistență serioasă, devenind câștigător necondiționat, după ce au dat doar două seturi oponenților lor în 8 meciuri. Poletaev a fost din nou printre cei mai buni din turneu, a fost ales ca jucător diagonal în echipa simbolică.

Victor a zburat cu un jucător de volei

Inspirat de succes, Victor nu sa oprit aici, iar tot în 2013 a participat la campionatul mondial al tineretului, unde sportivii au participat cu doi ani mai mari decât rușii. Dar această nuanță experiențele lor Poletaev complet închis - într-o luptă dificilă împotriva echipei ruse în afara grupului din primul rând, ca urmare a deveni un câștigător, lăsând nici o șansă Braziliei în meciul final. Cel mai tânăr atlet al competiției de la finalul turneului a fost recunoscut ca cel mai bun jucător al campionatului.

Jocul se bazează pe "Zenith"

Următorul sezon a fost marcat pentru jucătorul de volei pe baza "Zenith". Din cauza unui prejudiciu Maxim Mihailov Poletaev Victor a intrat în partea principală pe jocurile de „Final Six“ Campionatul Rusiei cu clubul a câștigat Cupa și campionatul național. În 2015, colecția de ruși a inclus o serie de premii. Ca parte a clubului, „Zenit“ (Kazan) Victor pentru a doua oară a luat trofeul în Cupa FA și concursuri naționale, și a ajutat echipa să câștige Liga Campionilor, Super Cupa Rusiei și ocupă locul doi în campionatul mondial al cluburilor din Brazilia, unde Kazanul a pierdut în finală numai la "Cruzeiro Garden".

viktor evgenievich zboară

În fiecare an, progresul lui Victor a fost remarcabil cu ochiul liber, iar în septembrie 2015 jucătorul de volei și-a făcut debutul pentru echipa principală, jucând sub conducerea lui Vladimir Alekno la Cupa Mondială. 2016 a fost doar un alt succes pentru atlet. Din nou Poletaev Victor a devenit proprietar al unui număr de premii naționale, a doua oară în cariera sa a câștigat Liga Campionilor. Dar, nemulțumit de timpul de joc din cauza revenirii la baza lui Mikhailov, din cauza a ceea ce nu a ajuns la Jocurile Olimpice, vara el a fost de acord să închirieze Kemerovo "Kuzbass".

În noul club, Poletayev a arătat imediat ce foame a fost înainte de meci, contribuind la succesele locale și la creșterea echipei. Ca rezultat, la începutul campionatului, Victor a trecut de ceva timp în fruntea cursei campionilor. Și acum atletul așteaptă sfârșitul sezonului pentru a încerca din nou să câștige un loc în echipa principală a lui Zenit.

Master of Sports Alexandru Bogomolov: biografie, realizări și fapte interesanteMaster of Sports Alexandru Bogomolov: biografie, realizări și fapte interesante
Sporturi de agrement: volei pe plajăSporturi de agrement: volei pe plajă
Dimensiune standard a terenului de voleiDimensiune standard a terenului de volei
Katya Gamova: biografie, înălțime, fotografii, părinți, soțKatya Gamova: biografie, înălțime, fotografii, părinți, soț
Volei Sabina Altynbekova: biografie, viață personală, realizăriVolei Sabina Altynbekova: biografie, viață personală, realizări
Serghei Tetyukhin: viață personală și biografieSerghei Tetyukhin: viață personală și biografie
Mari Paraiba: biografie și realizăriMari Paraiba: biografie și realizări
Cine este "libero" în volei? Acțiunile jocului, regulileCine este "libero" în volei? Acțiunile jocului, regulile