Juan Martin del Potro este un celebru jucător de tenis argentinian, medalist olimpic de două ori și câștigător al mai multor concursuri internaționale, inclusiv turneul de la Grand Slam.

Informații biografice

huant martin del potro

Juan Martin del Potro sa născut în septembrie 1988 în orașul argentinian Tandil. Tatăl său a practicat odată rugby semi-profesionist. Prin urmare, dragostea pentru sport a fost instilată la băiat de la începutul copilăriei. Pentru prima dată pe teren, Juan avea șapte ani. Și de atunci practic nu eliberează o rachetă de pe mâini.

Primii pași în sporturile profesionale

În 2002, Juan Martin del Potro a câștigat pentru prima dată turneul de juniori și trei ani mai târziu a devenit cel mai bun din cele trei competiții ale seriei ITF Futures. În același an 2005, la Montevideo (Uruguay), a devenit un turneu triumfător ATP Challenger Series.

În curând, argentinianul de 18 ani se află în primii 100 de jucători de tenis din lume, ceea ce îi permite să participe la cele mai prestigioase competiții internaționale.

Cariera profesionala

Debutul lui Juan Martin del Potro în turnee sub auspiciile ATP a fost pur și simplu uimitor. Pe coperta greu de la Adelaide, începătorul a ajuns imediat la semifinale. De asemenea, am participat la Open Australian, unde am reușit să intru în a doua rundă.

În iunie, un tânăr jucător de tenis profesionist argentinian a debutat pe terenurile din Wimbledon, unde în a doua rundă a pierdut la prima rachetă a lumii - elvețianul Pentru Roger Federer.

Cel mai de succes pentru Del Potro a fost Campionatul US Open, unde a ajuns în a treia rundă a competiției. Datorită performanțelor de succes, argentinianul a terminat anul 2007 pe locul 44 în clasamentul mondial.

Evaluarea huan martin del potro

În următorul sezon, Juan continua să-și îmbunătățească performanțele tot timpul. În ciuda faptului că a pierdut în turul doi din Franța și Wimbledon, el a devenit câștigătorul turneului ATP din Stuttgart și mai târziu în Kitzbühel.

După ce a schimbat curțile de teren în terenuri grele, argentinianul și-a continuat seria câștigătoare pentru el însuși. Juan a câștigat două turnee la rând, în același timp ridicându-se pe locul 17 în clasamentul mondial. La US Open, a ajuns în sferturile de finală, unde a pierdut cu Andy Murray în patru seturi.

În plus față de performanțele individuale, argentinianul a jucat pentru echipa sa în semifinala Cupei Davis pentru ea împotriva echipei ruse.

Nu e de mirare că lista participanților la turneul final anual a găsit un loc pentru Juan Martin Del Potro, al cărui clasament ia permis să se afle printre primii zece jucători de tenis de pe planetă.

2009, mulți experți consideră cel mai bun în întreaga carieră a atletului argentinian. După ce a câștigat turneul de la Oakland și a participat la sferturile de finală ale Australian Open, Del Potro se ridică pe locul 5 în clasament.

În același an, Juan ajunge la semifinalele turneului de Grand Slam din Franța, unde este inferior lui Roger Federer în cinci seturi. În august, Del Potro a câștigat din nou la concursurile de la Washington, așa că sa dus la US Open într-o stare bună. Aici, bate în semifinale Rafael Nadal, iar în final - Roger Federer a devenit primul argentinian triumful în turneul de Grand Slam.

Următorul sezon nu poate fi numit de succes pentru del Potro. După rănirea încheieturii mâinii la începutul anului, argentinianul a reușit să participe la doar trei competiții, slăbind foarte mult poziția sa în clasamentul mondial.

Argentinian jucător profesionist de tenis

Un an mai târziu, atletul argentinian sa întors la elita tenisului mondial. El a câștigat turneul de la Delray Beach (SUA), Oeiras (Portugalia), Viena (Austria) și Basel (Elveția), și a câștigat de asemenea medalia de bronz la Olimpiada de la Londra. La turneul final, argentinianul a ajuns la semifinale.

În următorii trei ani, Del Potro a câștigat în cinci turnee de prestigiu ATP, iar în 2013 și-a repetat înregistrarea, devenind a cincea rachetă a lumii.

După o pauză de un an, argentinianul a participat din nou la Jocurile Olimpice de la Sydney, unde a câștigat o medalie de argint, pierzându-l pe Andy Murray în finală. Două luni mai târziu, Juan a câștigat turneul de la Stockholm. Cel mai recent succes al lui Del Potro a atins semifinala US Open în 2017, unde a pierdut câștigătorul turneului și prima rachetă a lumii Rafael Nadal.

Viața în afara curții

huan martin del potro viață

Viața personală a lui Juan Martin del Potro a generat întotdeauna un interes deosebit din partea jurnaliștilor și fanilor. A fost creditat cu romane cu numeroși sportivi și modele, printre care Stephanie Demner, Johanna Villafanje și Karina Jelinek.

În ciuda realizărilor, jucătorul de tenis argentinian este foarte sensibil la familia sa, adesea dându-i victorii și titluri.

Stanislas Wawrinka - unul dintre cei mai buni jucători elvețieni de tenisStanislas Wawrinka - unul dintre cei mai buni jucători elvețieni de tenis
Karen Khachanov: biografia jucătorului de tenis. Clasamentul luiKaren Khachanov: biografia jucătorului de tenis. Clasamentul lui
David Ferrer: jucător de tenis cu caracter de fierDavid Ferrer: jucător de tenis cu caracter de fier
Riquelme Juan Roman - ultimul playmaker curat din istoria fotbaluluiRiquelme Juan Roman - ultimul playmaker curat din istoria fotbalului
Gael Monfils: biografie și carieră de tenisGael Monfils: biografie și carieră de tenis
David Nalbandian este un jucător de tenis argentinianDavid Nalbandian este un jucător de tenis argentinian
Kim Clijsters: Biografie, Realizări sportiveKim Clijsters: Biografie, Realizări sportive
Leonardo Mayer: biografie, carieră sportivă, realizări, fotografieLeonardo Mayer: biografie, carieră sportivă, realizări, fotografie
Jucator italian de tenis Francesca Schiavone: biografie, cariera sportiva, viata personalaJucator italian de tenis Francesca Schiavone: biografie, cariera sportiva, viata personala
Svetlana Kuznetsova - jucător de tenis reprezentând Rusia la turneul final WTASvetlana Kuznetsova - jucător de tenis reprezentând Rusia la turneul final WTA