Tomas Berdych este un reprezentant viu al tenisului ceh

Tomas Berdych este un jucător de tenis ceh care trăiește în Monaco. În timpul carierei sale, un ceh de treizeci și unu de ani a reușit să câștige mai mult de zece turnee single serioase și două - în dublu. Deși cariera sa nu poate fi numită restante.

carieră

Pentru a juca tenis, Tomas Berdych a început din copilărie. La vârsta de doisprezece ani, a reușit să câștige în unul dintre turneele din Cehia. Tomasz și-a început cariera profesională în 2002. În primul său an la nivel profesional, jucătorul de tenis ceh a reușit să ajungă la poziția opt sute rating ATP.

Tomasz Berdych

Cel mai mare rezultat în clasamentul jucătorilor profesioniști de tenis Tomasch a arătat la sfârșitul primăverii 2015, când sa stabilit pe a patra linie a mesei ATR. În prezent, Cehia ocupă locul al paisprezecelea. 16 iunie, a scos din turneul de la Stuttgart, iar cu câteva săptămâni mai devreme la campionatul francez Open, Berdych a pierdut în turul doi.

Performanțele lui Tomas Berdych la turneele de la Grand Slam

Debutul cehului la unul dintre cele mai importante patru evenimente de tenis a avut loc la American Open în 2003. La acel turneu, Tomáša a reușit să treacă prima rundă, după care a părăsit competiția în etapa celui de-al doilea tur.

În 2004, Berdych a apărut pe primul loc în sezonul turneului de Grand Slam - Australian Open. Din nou, Tomas nu putea trece dincolo de a doua rundă. A pierdut trei seturi faimosului american Andre Agassi, care la acea vreme deținea a patra poziție în clasamentul APR.Tomas Berdych tenis

Cel mai de succes Turneul de Grand Slam pentru Tomas Berdyhy - Wimbledon 2010. La aceste competiții, cehul a reușit să ajungă la finală. Prima rundă a lui Tomash a fost ușoară, învingându-l pe Golubev kazah. În a doua rundă a turneului, Tomas Berdych a trecut pe germanul Becker, oferind doar un set. În a treia rundă, jucătorul ceh de tenis a fost la un pas departe de retrogradare, dar a fost în stare să-l bată pe Denis Istomin în cinci jocuri. În sferturile de finală Tomas Berdych a câștigat primul număr de însămânțare - Roger Federer. În semifinala din nou un rival dificil - a treia rachetă a lumii - Novak Djokovic. Și din nou, victoria era peste cehă. În duelul final, Tomas Berdych, a pierdut în fața spaniolului Rafa Nadal.

Grigor Dimitrov este un jucător talentat din BulgariaGrigor Dimitrov este un jucător talentat din Bulgaria
Sarah Errani: unul dintre liderii tenisului italianSarah Errani: unul dintre liderii tenisului italian