Jucător de tenis belgian Goffen David: biografie și carieră sportivă

David Goffen este un celebru jucător de tenis belgian, câștigător al mai multor turnee ATP. Ca parte a echipei sale a devenit finalist al Cupei Davis.

Informații biografice

David Goffen sa născut în decembrie 1990 în orașul belgian Liege. Pentru prima dată a luat o rachetă de tenis la vârsta de șase ani. Primul antrenor al lui Goffen a fost tatăl său Michelle.

Goffen david

De la o vârstă fragedă tânărul David și-a arătat talentul. În ciuda faptului că nu a reușit să câștige în mod regulat în turnee junior, belgianul a intrat curând în top zece dintre cei mai tineri jucători de tenis din lume.

În 2008, David Goffin primește primele sale victorii. În septembrie, el câștigă seria de turnee ITF Futures în greacă Kefallinia. În 2010, el devine cel mai bun la astfel de turnee din Remberberg și Eipen (Germania), precum și în franceză San Dizier. Un an mai târziu, belgianul devine din nou câștigător al competițiilor ITF Futures din La Roche-sur-Yon și Rodez.

Cariera profesionala

În tenisul "adult" David Goffen a debutat în 2011. Până când ratingul său a permis participarea la meciurile de calificare ale turneelor ​​ATP. Dar victoriile în Belgia au fost înaintea lui, iar aptitudinile pe care le-a câștigat în competiții sub egida ATP Challenger.

În 2012, David Goffen câștigă turneul din Le Gosier (Guadelupa) și Orleans (Franța). De asemenea, își face debutul în tragerea la sorți principală a "Roland Garros", unde în prima rundă a învins senzațional cehul Radek Stepanek, care joacă la numărul 23. La acel turneu, el a ajuns în runda a patra, unde a pierdut Pentru Roger Federer. Datorită performanței reușite în Franța în tenisul mondial, ratingul jucătorului Goffen David a urcat rapid pe locul 46.

Anul următor, în indicatorii belgieni, sa produs o ușoară scădere. Adesea, el nu a putut merge dincolo de prima rundă de competiții ATP, așa că a decis să se întoarcă la seria Challenger. Aici a câștigat turneul în Eskisehir turc. Dar deja în septembrie, sa întâmplat o mare problemă: în timpul antrenamentului, David Goffen ia rupt încheietura mâinii.

Goffen david tenis

Înapoi în instanță la începutul anului 2014, belgianul a început imediat să câștige poziții pierdute. În iulie, în trei săptămâni, a câștigat în trei "Challengers": în Scheveningen (Olanda), Poznan (Polonia) și Tampere (Finlanda).

Două săptămâni mai târziu, David Goffen a devenit pentru prima dată cel mai bun din seria de turnee ATP 250 din Kitzbühel austriac. În septembrie, a câștigat la astfel de competiții în Metz francez și, de asemenea, a ajuns la finala din Basel. Prin rezultatele anului a devenit cea de-a 22-a rachetă a lumii.

Următorii doi ani au fost diferiți pentru Goffen, cu victorii locale fără titluri noi. De trei ori a ajuns în finala ATP 250 ATP și turnee de 500, și a făcut drumul său spre a patra rundă de „Uimbildona“, în sferturile de finală pe instanțele din „Roland Garros“.

2017 a fost un progres pentru jucătorul belgian de tenis. În februarie, a ajuns de două ori la finală - la Sofia și Rotterdam. La US Open, David Goffen și-a făcut drumul la etapa a 4-a, iar în Australia - la sferturile de finală.

În octombrie, belgianul a învins pe ucraineanul Alexander Dolgopolov în finala turneului ATP 250 din orașul chinez Shenzhen. O săptămână mai târziu a fost cea mai bună pe terenurile grele din Tokyo. Aceste victorii i-au permis să intre în top zece jucători de tenis în clasamentul mondial.

Spectacole internaționale

În 2012, David Goffen a fost invitat pentru prima dată să reprezinte Belgia în Cupa Davis. Cu ajutorul lui, echipa a reușit să se întoarcă la Grupul Mondial și să se înrădăcineze ferm acolo. În 2015, belgienii au reușit să pătrundă în finala turneului, unde au pierdut în fața jucătorilor de tenis britanici.

David Goffin

În 2012, Goffen a devenit, de asemenea, participant la Jocurile Olimpice de la Londra. Din păcate, nu a putut depăși primul tur al competiției.

Prima rachetă a lumii: ratingul celor mai buni jucători de tenis din lumePrima rachetă a lumii: ratingul celor mai buni jucători de tenis din lume
David Ferrer: jucător de tenis cu caracter de fierDavid Ferrer: jucător de tenis cu caracter de fier
Grigor Dimitrov este un jucător talentat din BulgariaGrigor Dimitrov este un jucător talentat din Bulgaria
Sarah Errani: unul dintre liderii tenisului italianSarah Errani: unul dintre liderii tenisului italian
Mikhail Kukushkin, steaua în ascensiuneMikhail Kukushkin, steaua în ascensiune
John McEnroe: biografie și carieră de tenisJohn McEnroe: biografie și carieră de tenis
David Nalbandian este un jucător de tenis argentinianDavid Nalbandian este un jucător de tenis argentinian
Julia Gerges - jucător de tenis talentat germanJulia Gerges - jucător de tenis talentat german
Kim Clijsters: Biografie, Realizări sportiveKim Clijsters: Biografie, Realizări sportive
Elena Likhovtseva - unul dintre cei mai stabili jucători de tenis din RusiaElena Likhovtseva - unul dintre cei mai stabili jucători de tenis din Rusia
» » Jucător de tenis belgian Goffen David: biografie și carieră sportivă