Stanislas Wawrinka - unul dintre cei mai buni jucători elvețieni de tenis

Stanislas Wawrinka este un jucător profesionist de tenis din Elveția. Stan pentru cariera sa a reușit să câștige trei victorii în turneele de la Grand Slam.

Cariere în primii ani

Stanislas Wawrinka a început să joace tenis la vârsta de șase ani. La vârsta de cincisprezece ani, a încetat să acorde atenție studiilor sale și sa concentrat asupra acestui sport. Primul său turneu oficial a fost petrecut paisprezece ani. Debutul elvețianului a căzut pe Challenger internațional printre juniori.

wawrinka stanislas

În 2003, Wawrinka a câștigat juniorul Open French. Acest lucru sa întâmplat la doar un an după ce a început cariera sa profesională. În mijlocul verii aceluiași an, a debutat la un nivel de adult. Primul său joc a fost un duel împotriva lui Jean-René Lisnar, care sa încheiat cu o înfrângere.

Primele trofee

În 2004, Stanislas Wawrinka a debutat în Cupa Davis, după care elveția a câștigat la turneele de la Barcelona și acasă la Geneva. În primele sute de calificări ale jucătorilor profesioniști de tenis, Stan a intrat în 2005 după ce a intrat în ATF trimestrial în Barcelona.

Prima victorie în finala turneelor ​​ATP sa produs în 2006 în Umag, unde pe drumul către finala jocului, Stanislas a învins Martić, Cilic, Del Potro și Volandri. În meciul decisiv, rivalul elvețian Novak Djokovic a devenit sârb. În primul set, scorul a fost 6-6, iar Novak nu sa calificat pentru un break-tie din cauza unui accident.

Căști mari

Sezonul 2013 pentru Wawrinka este încă unul dintre cele mai bune. La începutul anului, a reușit să câștige turneul de la Chennai într-o pereche. La Australian Open, Stan a pierdut la Djokovic. După aceasta, Wawrinka a participat la mai multe competiții ATP, unde a ajuns la final.

În Oeiras, Stanislas a câștigat primul trofeu în single în ultimii doi ani. În APR din Madrid, elveția a pierdut în fața Rafael Nadal în meciul decisiv. A fost Rafa care a devenit piatra de poticnire pentru Stanislas și Open-ul Francez.

La Wimbledon, Stan nu a putut arăta nivelul corect al jocului și a terminat-o mai devreme. Până la urmă turneul de la Grand Slam Stanislas a venit într-o formă bună și sa oprit cu un pas departe de meciul final.

Stanislas Wawrinka Tenis

În ianuarie 2014, Stan a câștigat primul Grand Slam. La acel turneu, a rupt rezistența lui Novak Djokovic și a lui Rafael Nadal. Apropo, victoria asupra lui Nadal a fost prima pentru Wawrinka pentru treisprezece întâlniri dintre acești sportivi.

Un an mai târziu, Stanislas a câștigat oa doua victorie în turneele de Grand Slam. Au devenit Open-ul Francez. După meciurile dezastruoase care au avut loc după campionatele australiene, Wawrinka sa pregătit pentru startul principal al competiției și a învins pe Novak Djokovic în finală. Pentru sârb aceasta a fost singura înfrângere la marile turnee în 2015.

Al treilea și în acest moment ultimul turneu de la Grand Slam sa întâmplat în toamna anului 2016, când Stanislas a câștigat Open-ul American. În finală a fost din nou înfrânt Novak Djokovic, care la acea vreme a fost prima linie în clasamentul celor mai buni jucători de tenis din lume. După ce a pierdut primul meci pe pauză, Stanislas a câștigat în următoarele trei.

wawrinka stanislas rating

În acest an, Wawrinka nu a reușit încă să câștige niciun turneu major de Grand Slam. În plus, Roland Garros Stan, deși a ajuns la meciul final, dar în timpul întregului turneu a fost doar umbra lui.

Poziții în rating

În prezent, Stanislas Wawrinka în clasamentul jucătorilor profesioniști de tenis ocupă locul al treilea. Din cea de-a doua poziție, care ocupă spaniolul Nadal, el ocupă aproximativ 1000 de puncte, iar de la liderul ratingului britanic Andy Murray - mai mult de 3000 de puncte.

Ultimele trei sezoane, Stanislas, au terminat anul în a patra poziție. Poziția sa cea mai bună a fost cea de-a treia poziție, pe care a deținut-o pentru câteva săptămâni în ianuarie 2014.

Gulbis Ernest: viață, carieră, fotografieGulbis Ernest: viață, carieră, fotografie
Tenisul Rafael Nadal: biografie, realizăriTenisul Rafael Nadal: biografie, realizări