Prima rachetă a lumii: ratingul celor mai buni jucători de tenis din lume

Tenisul este unul dintre cele mai vechi sporturi. Jocul cu bile a apărut cu mult înainte de epoca noastră. Inițial, a fost o distracție nobilă pentru membrii claselor superioare. În timp, toată lumea a început să joace tenis, care îi plăcea. Astăzi tenisul este unul dintre cele mai prestigioase sporturi. Taxele jucătorilor profesioniști sunt o sumă ordonată cu șase zerouri.

Istoricul apariției ratingului

La începutul secolului XX, tenisul din categoria sportului, pur și simplu de dragul plăcerii și al recunoașterii, se transformă într-un grad profesional. Atleții încep să participe la meciurile demonstrative în fața audienței, care cumpără bilete de intrare. Odată cu dezvoltarea unor astfel de turnee, începerea fondului de premii începe. Câștigătorul primește o taxă solidă și recunoașterea concurenților.

În 1972, a fost înființată asociația bărbaților de tenis a ATP. Un an după o perioadă financiară serioasă discriminare împotriva jucătorilor de tenis de sex feminin în ceea ce privește taxele, a fost înființată și asociația de tenis pentru femei.

prima rachetă a lumii

Fiecare organizație are propriul tabel de rating. În timpul sezonului, jucătorii de tenis participă la un anumit număr de turnee profesionale. Și judecătorii numără numărul de puncte. Sistemul de calcul este destul de complicat, fiecare turneu are o anumită semnificație. Câștigă mai multe turneele de la Grand Slam și competițiile internaționale finale, după ce ați ajuns la finala de la Wimbledon, puteți asigura prima linie a clasamentului.

Există o situație în care sportivii participă la majoritatea turneelor ​​și își oferă conducerea, fără a câștiga turneul de Grand Slam. O asemenea stânjenire a avut loc între femeia rusă Safina și americanul Williams. Divizia cu piele închisă și-a exprimat surprinderea în campionatul dinar în clasament, fără a câștiga turneul principal al sezonului.

Asociația Profesionistilor de Tenis a fost înființată în 1973. Pentru a deveni primul jucator din lume printre oameni, trebuie să înscrie cel mai mare număr de puncte câștigătoare în astfel de turnee: Grand Slam, ATP 1000 Series ATP Seria 500, Seria 250 ATP, Challenger și Cupa Masters Tenis.

Primele rachete ale lumii

Bărbații și femeile, jucători profesioniști de tenis, se străduiesc să ajungă la primele etape ale ratingului. Acest lucru oferă atletului nu numai statutul, ci și taxele decente. De regulă, astfel de sportivi sunt împușcați în clipuri, filme, implicate activ în afaceri și caritate. Iar primele rachete ale lumii, femei și bărbați, devin persoane de campanii publicitare ale marilor branduri care produc articole sportive și echipamente.

Pe întreaga existență a clasamentului, primele pantofi de tenis din lume printre bărbați au fost 25 de jucători de tenis. Cel mai strălucitor dintre ei - elvețianul Roger Federer - 302 de săptămâni a condus clasamentul. Modestul Mith Sampras a fost prima rachetă a lumii pentru 286 de săptămâni. cehă Ivan Lendl pentru 270 de săptămâni a fost în fruntea clasamentului. american Jimmy Connors în 1973 a câștigat campionatul și a ținut-o timp de 268 de săptămâni.

primele rachete ale oamenilor din lume

Clasamentul femeilor din 1973 are 20 de atleți care urcă la vârful mesei. Lista primelor rachete feminine din lume este condusă de Steffi Graf. Timp de zece ani, cu mici întreruperi, a ocupat primul loc în tenis. Concurentul său constant, Martina Navratilova, a fost în fruntea celor 332 de săptămâni. Un alt american Chris Evert a condus masa de turnee la 260 de săptămâni. Serena Williams este prima rachetă a lumii pentru 257 de săptămâni. Cine știe, poate că va bate toate înregistrările.

Prima rachetă a lumii în 2015: femeile

primele rachete de sex feminin din lume

Actualul sezon de tenis și câștigătorii acestuia nu au devenit o surpriză pentru cunoscătorii de tenis. După revenirea triumfătoare în 2011, Serena Williams devine din când în când câștigătoarea instanțelor. În 2015, câștigătoarea Wimbledon Serena - din nou prima rachetă a lumii. După o rănire gravă și o boală, Williams a reușit să se recupereze, să se întoarcă la tenis și la 31 să devină din nou cel mai bun. În contul său personal 90 câștigă în turneele Grand Slam și WTA. A devenit a treia în clasamentul celor mai buni jucători de tenis din istorie cu numărul de turnee și cupe câștigate. În 2012, Serena a câștigat Jocurile Olimpice.

Cei mai buni jucători de tenis din lume în versiunea ATP

Așa cum a fost prezis când a fost prima în clasament Andre Agassi, În acest sezon, liderul va rămâne Novak Djokovic. Predicțiile s-au împlinit, sârbul din nou - prima rachetă a lumii.

Talentatul Novak și-a început cariera sportivă la vârsta de patru ani. În 2011, marșul său triumf a început în lumea tenisului. După ce a câștigat a doua oară în campionatul australian deschis, Novak și-a început seria de turnee neînvins, câștigând un rând în 42 de întâlniri.

lista cu primele rachete ale lumii

Vara anului 2011 Novak a fost în finala Wimbledon, realizându-se astfel pe primul loc în clasamentul. 2013 Djokovic a terminat în statutul celei de-a doua rachete a lumii. În 2014 și 2015, Sârbul talentat era în formă bună. 13 septembrie 2015 la US Open Djokovic finală în timpul saptesprezecelea întâlnit cu Roger Federrerom și cu încredere a câștigat, confirmând astfel titlul de cei mai puternici jucători de tenis din lume.

Regulile de mare tenis pentru manechineRegulile de mare tenis pentru manechine
`Academia Internațională de Tenis` din Khimki - școala de sport de prestigiu`Academia Internațională de Tenis` din Khimki - școala de sport de prestigiu
Karen Khachanov: biografia jucătorului de tenis. Clasamentul luiKaren Khachanov: biografia jucătorului de tenis. Clasamentul lui
Grigor Dimitrov este un jucător talentat din BulgariaGrigor Dimitrov este un jucător talentat din Bulgaria
Tenis WTA. Prezentarea turneului în CincinnatiTenis WTA. Prezentarea turneului în Cincinnati
Gilles Simon: biografie, statistici, stil de jocGilles Simon: biografie, statistici, stil de joc
Comentatorul TV Alexander Metreveli: biografie, realizări și fapte interesanteComentatorul TV Alexander Metreveli: biografie, realizări și fapte interesante
Svetlana Kuznetsova: tenis, familie, viața personală, hobby-uriSvetlana Kuznetsova: tenis, familie, viața personală, hobby-uri
Rating ATP - este un tabel de rang în tenisul bărbațilorRating ATP - este un tabel de rang în tenisul bărbaților
Svetlana Kuznetsova - jucător de tenis reprezentând Rusia la turneul final WTASvetlana Kuznetsova - jucător de tenis reprezentând Rusia la turneul final WTA
» » Prima rachetă a lumii: ratingul celor mai buni jucători de tenis din lume