Euro-1996: rezultate și fapte

În 1996, altul Campionatul European de Fotbal. Locul de desfășurare a fost Anglia. Euro-1996 a fost amintit de multi fani ai fotbalului. Turneul a adus noi reguli și a făcut debutanți mondiali în competiții majore: Croația, Cehia, Turcia, Bulgaria, Elveția și Rusia. La Euro-1996, ultima dată la Marea Britanie sa dovedit a fi cea mai bună, ajungând la semifinale. La același campionat a apărut regula "Scopului de Aur", iar numărul țărilor participante sa dublat (la 16).

euro 1996

Turneu calificat

Turneul de calificare nu a fost amintit de nici o senzație. Surprins numai Suedia, care a fost un medalist de bronz al ultimului Campionat European, fără să ajungă la finală. Deasupra sa au crescut Turcia și Elveția.

Euro 1996 Campionatul Național de Fotbal

Datorită extinderii numărului de țări care ar putea participa la turneu, mai multe echipe au avut ocazia să părăsească grupul. La Euro-1996, după prăbușirea Uniunii Sovietice și a Cehoslovaciei sa dus în Rusia și Republica Cehă.

Grupa A

Grupul a inclus Anglia, Olanda, Scoția și Elveția.

Lupta încăpățânată a început aici cu primul meci Euro-1996. În primul tur, Elveția a învins Anglia, iar Olanda nu a reușit să bată Scoția. Cel de-al doilea meci a pus totul în locul său: favorii au bătut adversarii cu un scor de 2: 0.

finale ale monedei euro 1996

În a treia rundă, Anglia sa confruntat cu Olanda și a marcat patru goluri. Într-o întâlnire paralelă, Scoția a câștigat Elveția cu 1-0. Olanda în această situație nu a părăsit grupul, dar Scoția nu a putut ține înapoi atacul și a ratat mingea. În playoff a venit Anglia și Olanda.

Grupul B

Grupul a inclus Franța, Spania, România și Bulgaria.

În ciuda preferințelor evidente, soluția a fost decisă în ultimul minut al etapei a treia. În Euro-1996, în fotbalul din Grupa B, Franța și Bulgaria au avut 4 puncte la jumătatea finală, Spania - 2, doar România a lăsat 0.

În ultimul meci, Spania-România a fost prima care a câștigat, pe care au reușit doar cu șase minute înainte de finalul meciului. Franța nu a reușit fără dificultate să învingă Bulgaria.

Grupa C

Grupul a inclus Germania, Republica Cehă, Italia și Rusia.

Mulți analiști susțin că componența echipei naționale a Rusiei a fost cea mai puternică în întreaga istorie post-sovietică. Vârsta jucătorilor a fost optimă, aproape toate au avut loc în campionatele europene. Cu toate acestea, echipa rusă nu a avut noroc la Euro-1996. Rezultatele au dezamăgit mulți fani, dar trebuie să ne amintim că grupul avea campioni viitori și medaliști de argint. Inamicul era o Italia puternică.

Grupul a fost câștigat de Germania, lipsind o singură minge. Cea de-a doua cea mai puternică echipă a fost Republica Cehă, care a reușit să învingă italienii. Rusia a terminat etapa grupului pe locul patru.

Grupa D

Grupul a inclus Portugalia, Croația, Danemarca și Turcia.

În acest grup, mulți au fost interesați de Danemarca. Actualul proprietar al Cupei a ieșit cu o echipă puternică, care a fost chiar mai bună decât acum patru ani. În prima etapă, nu au reușit să bată Portugalia, atrăgând o remiză. Croații au învins pe Danezi 3: 0. Victoria împotriva Turciei nu le-a permis să părăsească grupul. În playoff s-au dus în Portugalia și Croația. Ultimul loc în grup a fost luat de turci.

sferturile de finală

Meciurile de la sfârșitul sferturilor nu au dat publicului multe goluri. Unele jocuri s-au terminat într-o remiză fără goluri. Doar o singură echipă a reușit să înscrie două goluri.

care a câștigat euro 1996

Perechea engleză-spaniolă a fost cea mai interesantă. Ambele echipe au creat o mare de momente, dar nu au putut înscrie în timp regulamentar. Totul a fost hotărât într-o serie de lovituri de pedeapsă, unde englezii erau inconfundabili. În echipa națională a Spaniei a fost greșit Fernando Hierro, și unul a lovit portarul echipei naționale, hostessul a reușit să se descurce. Rezultat: 4: 2 privind sancțiunile.

În sferturile de finală din Croația sa dus la Germania formidabilă. Croații au pornit puternic meciul, dar au lovit jucătorul german în propriul teren de pedeapsă, după care pedeapsa a fost realizată în mod inconfundabil. La 51 de minute, Croația a jucat o minge, dar în câteva minute a fost eliminată din terenul din Shimats. Aproape imediat, Germania a profitat și a avansat. Rezultatul: 2: 1 în favoarea germanilor.

Republica Cehă a trebuit să concureze cu atacul formidabil al Portugaliei. Apărarea cehilor cu distincția face față raidurilor Luis Figo și Rui Koshty. În minutul 53 mijlocașul Karel Poborski a adus republica cehă. Portugalia nu a putut egaliza, chiar în ciuda eliminării lui Latala la 83 de minute.

Meciul France-Holland a atras atenție specială. În această pereche au existat echipe excelente, capabile să strălucească. Cu toate acestea, meciul a fost plictisitor. În timpul regulamentar, publicul nu a văzut obiectivele. În loviturile de departajare nu a putut Clarence Seedorf. Rezultatul: 5: 4 privind sancțiunile, în semifinalele Franței.

semifinală

Perechea Germania-Anglia nu a putut decide cine va merge mai departe în timpul regulamentar. În prima repriză, echipele au înscris un gol. În loviturile de departajare, portarul german Andreas Kepke a respins lovitura și a adus echipa națională în finală. Rezultatul: 6: 5 privind sancțiunile.

Meciul Cehia-Franța a fost cel mai plictisitor la campionat. Timpul principal al golurilor nu a adus. Totul a fost decis în loviturile de departajare, unde primele zece lovituri au fost inconfundabile, iar portarul ceh a reflectat o penalizare. Rezultatul: 6: 5 privind sancțiunile.

Finala Euro-1996

Finala Campionatului European a promis că va fi incitantă. Cine a câștigat Euro-1996? Această întrebare se poate auzi de la tinerii fani. Până la sfârșitul turneului, Germania a suferit pierderi serioase. Mulți jucători cheie au fost răniți. Cererea de joc a inclus doar 16 jucători, iar cinci din rezervă au fost doi portari.

Cehii au făcut mai bine. Jucătorii nu au avut descalificări și leziuni. În ciuda situației nefericite, Germania a reușit să iasă și să câștige. În a doua jumătate, cehii au avansat. În minutul 69 pe teren a venit rezervarea din fața Germaniei Oliver Bierhoff. În șase minute el a egalat scorul, iar în extra timp marcat "Golden Ball".

euro 1996 rezultate

Euro-1996 în fotbal a adus Germania singurul trofeu de mulți ani. Țara sa confruntat cu o criză sistemică, iar fanii au trebuit să aștepte noi victorii de mult timp.

Cine este inclus în Uniunea Europeană? Criza din zona euroCine este inclus în Uniunea Europeană? Criza din zona euro
Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?
Franța - țara în care se va desfășura Euro 2016Franța - țara în care se va desfășura Euro 2016
Didier Deschamps: cariera de fotbal și coachingDidier Deschamps: cariera de fotbal și coaching
2012: Campionatul European de Fotbal. Fapte interesante2012: Campionatul European de Fotbal. Fapte interesante
Câștigătorii Cupei Mondiale: cine și când a triumfatCâștigătorii Cupei Mondiale: cine și când a triumfat
EURO 2000: rezultate și fapteEURO 2000: rezultate și fapte
Euro-1980: rezultate și fapte interesanteEuro-1980: rezultate și fapte interesante
EURO 2008: rezultateEURO 2008: rezultate
Euro-1988 de fotbal: rezultate și fapte interesanteEuro-1988 de fotbal: rezultate și fapte interesante
» » Euro-1996: rezultate și fapte