Fourcade Martin: biografia biatlonistului francez

Fourcade Martin este unul dintre cei mai buni biathlete francezi. Campion al Jocurilor Olimpice în 2014. Marten este fratele mai mic al celui mai puțin talentat biatlat Simon Simon Fourcade.

Cariere în primii ani

Inițial, părinții i-au dat pe cei doi frați secției de hochei, dar, din moment ce era departe de casă, nu au reușit întotdeauna să-i ia pe copii acolo. Prin urmare, Simon și Marten au fost transferați la secție schi fond. De-a lungul timpului, frații s-au obosit să alerge în jur și au aruncat puștile în spatele lor.

Marten Fourcade (fotografia de mai jos) a venit foarte mult la acest sport. Începutul activității sale a coincis cu finalizarea carierei lui Raphael Poiret - legendarul biathlete, care a decis să părăsească schiurile și să se angajeze în coaching. În multe dintre interviurile sale, Martin a declarat că Poiret este idolul lui.

În primii doi ani, Fourcade nu a ieșit ca ceva special. Întotdeauna a reușit să intre în zona punctului, dar nu au existat victorii și medalii. Nu e de mirare că spun că biatlonul este considerat un sport "adult". Realizările norvegianului Bjoerndalen la ultima olimpiadă confirmă acest lucru.

focul vetrelor deschise

Sezonul 2009-2010

Fourcade Martin a devenit cunoscut în 2010, când a câștigat argintul la startul Jocurilor Olimpice. După aceasta, el a câștigat de trei ori la competițiile la Cupa Mondială. Odată la Kontiolahti și de două ori la Oslo. Acest lucru ia permis să ia locul al cincilea în general. Fratele său a devenit al șaptelea.

Sezon 2010-2011

Pentru Fourcade a fost un sezon de succes. A început cu trei lovituri în top 5 în Ostersund. Apoi a ocupat locul 2 la Ruhpolding în toate cele trei curse. Și câștigarea startului în masă în Fort Kent și Antholz ia permis să vină la Cupa Mondială ca un favorit clar.

Datorită vitezei mari și a preciziei lui Martin, echipa franceză a ocupat locul 3 în releul mixt. Fourcade a luat-o medalie de argint în sprint și aur în urmărire (în ciuda a trei pierde). La sfârșitul sezonului, biatlonul a ajuns pe locul 3 în Cupa Mondială.

poze cu martin foskad

Sezon 2011-2012

Înainte de începerea sezonului, Fourcade Martin și-a stabilit un gol clar - de a lua locul 1 sau 2 în tabela de scoruri. Această sarcină a început să implementeze imediat, în prima etapă, câștigarea cursei de urmărire și a cursei individuale. Chiar înainte de sfârșitul sezonului a devenit clar că atletul va ocupa locul 1 în clasamentul general al Cupei Mondiale. În plus, Marten a primit mici globuri de cristal în căutare și în sprint.

Sezonul 2012-2013

A fost deschisă de victoria francezului în ostersundul suedez (cursa individuală). În sprint, nu a fost atât de reușit - doar pe locul 10. Dar apoi Fourcade a reușit să câștige cursa în căutarea. Etapele ulterioare nu au avut succes: francezul nu a ocupat primele locuri. Motivul a fost rănirea la umăr pe care a primit-o la Oberhof.

biatlon martin fjukad

Absența lui Svendsen la săptămâna pre-olimpică de la Sochi a permis lui Marten să câștige două curse de la două. Într-o competiție individuală de 20 kilometri, Fourcade a ratat o singură dată, a eliminat un decalaj de 60 de secunde de la liderul Binbacher. Ca rezultat, avantajul lui Martin la final a fost de 7 secunde. În competiția de sprint de 10 kilometri, francezul nu a făcut o singură dorință și a luat cu siguranță încrederea în primul loc, ocolind medaliatul de argint Evgenia Ustyugova timp de 40 de secunde.

Ultima etapă a Cupei Mondiale, desfășurată la Khanty-Mansiysk, a fost un triumf pentru francez. Fourcade a câștigat cursa sprint, fără a permite o singură dorință. În pasyute, el nu a reușit să obțină un astfel de succes. Martin a ratat fiecare tură, făcând 5 greșeli.

În ciuda unui șir de obstacole, la sfârșitul anului 2013, Fourcade a depășit în continuare principalul rival Svendsen cu 421 de puncte, rupând astfel recordul pentru numărul de puncte marcate în timpul sezonului. De asemenea, biathlete a câștigat Globurile Crystal în toate tipurile de curse.

biografia lui Martin fuskad

Jocurile Olimpice în 2014

8 februarie, Martin Fourcade, a cărui fotografie este atașată la articol, a participat la cursa sprint. Din păcate, pe lesa a ratat. Ca urmare, sportivul trebuia să se mulțumească cu locul 5.

La 10 februarie, a participat la cursa de urmărire, unde nu a avut egal. Biatlonistul a ratat o singură dată. În plus, tehnologia fuga de creasta Martena Fourcade a fost perfectă. Nu e de mirare că a fost primul.

La 13 februarie, Martin a participat la o cursă individuală în complexul Laura. Din nou, atletul - un dor și un al doilea aur. Cel de-al doilea loc a fost ocupat de Erich Lesser, iar al treilea de rusul Evgeny Garanichev.

Toți fanii biatlonului așteptau o luptă acerbă între Svendsen și Fourcade. Și a avut loc pe 18 februarie la începutul maselor. Duelul a fost foarte interesant. Pentru a determina câștigătorul, judecătorii au trebuit să revizuiască finalizarea fotografiei. Aceasta a devenit a patra victorie a lui Svensen la Jocurile Olimpice.

Cursa de rasă 4 × 7.5 km a finalizat biathlonul olimpic. Martin Fourcade, deși a fugit în ultima etapă, dar nu a putut ajuta echipa franceză. Drept rezultat, ea nu a ajuns pe piedestal.

skate futon

Caracter și vederi

• Principalul avantaj al lui Martin este fiabilitatea, iar principalul dezavantaj este egocentrismul. El încearcă să o erodeze în orice mod posibil.
  • Mai presus de toate în viață, se teme de moartea celor dragi.
  • Cel mai necesar subiect pentru un biathlete este un telefon.
  • Nu-i place cadouri.
  • Vrea să-și schimbe părul.
  • Are doar un singur prieten adevărat.
  • Fericirea pentru el este să facă ceea ce îi place și de multe ori să fie aproape de oamenii săi apropiați.

Întrebat de jurnaliști despre ceea ce va face după sfârșitul carierei sale, Martin Fourcade răspunde, de obicei, că e prea devreme să te gândești la asta. Dar, cel mai probabil, el fie va rămâne în sport, fie "trăiește într-un castel frumos cu printesa lung și fericit, și, desigur, va avea mulți copii cu ea."

În termeni generali, aceasta este întreaga sa biografie. Marten Fourcade este în prezent unul dintre cei mai renumiți și mai populari biatlonisti ai lumii.

Emil Hegle Svendsen: biografie. Biathlete Emil Hegle SvendsenEmil Hegle Svendsen: biografie. Biathlete Emil Hegle Svendsen
Martin Broder: biografia portaruluiMartin Broder: biografia portarului
Dmitry Malyshko: fotografie, biografie, viața privatăDmitry Malyshko: fotografie, biografie, viața privată
Gilles Simon: biografie, statistici, stil de jocGilles Simon: biografie, statistici, stil de joc
Doren Aber Marie: O scurtă biografie și meritDoren Aber Marie: O scurtă biografie și merit
Marten Lugan Agnes: Biografie și creativitateMarten Lugan Agnes: Biografie și creativitate
Marie-Lor-Brunet: biografie și realizăriMarie-Lor-Brunet: biografie și realizări
Biatlonistul Bjoerndalen din Norvegia: biografie și viața personalăBiatlonistul Bjoerndalen din Norvegia: biografie și viața personală
Stekelenburg Marten: despre cariera portarului olandezStekelenburg Marten: despre cariera portarului olandez
Sandrine Bayi: biografie, viață personală, realizări sportiveSandrine Bayi: biografie, viață personală, realizări sportive
» » Fourcade Martin: biografia biatlonistului francez