Fotbal Mundial. Ce este acest lucru și ce înseamnă acest cuvânt?

La fiecare 4 ani, fanii fotbalului se adună la televizor pentru a-și înveselească echipa națională la Cupa Mondială. Acest turneu a fost fondat acum mai bine de 80 de ani și de atunci nu și-a schimbat tradițiile. Toată lumea care a reușit să ajungă la acest eveniment de fotbal, și-a adus aminte de viață. Milioane de oameni vin în țări care iau campionatul, pentru a-și susține echipa națională și a vedea cum se va opune principalilor favoriți ai turneului.

Originea cuvântului "mundial"

ceea ce este

Recent, expresia "Campionatul Mondial" este înlocuită din ce în ce mai mult cu cuvântul "mundial". Ce este și când a fost folosit acest concept pentru prima oară? În 1982, turneul mondial de fotbal a fost găzduit de Spania. Era ea, care a devenit locul de naștere al acestui cuvânt. Faptul este că "mundial" în spaniolă înseamnă "lume", iar cuvântul "mundiale" este citit. Interesant, titlul oficial al turneului mondial de fotbal nu conținea cuvântul "mundial". Federația Internațională de Fotbal a dat numele turneului Copa del Mundo de Futbol - Espana 82. Au fost fanii și comentatorii care au contribuit la nașterea noului nume al acestui turneu. În acel an, turneul a fost vizitat de mai mult de două milioane de persoane care au sprijinit 24 de puteri de fotbal.

Fanii au compus o varietate de cântece și cântece, iar comentatorii de televiziune i-au susținut și au început emisiunile cu un salut de la cuvântul "mundial". Ce este pentru tine, pentru prima dată a simțit jucătorii spanioli, pentru că le-a fost acordată o mare responsabilitate. La acest turneu, echipa spaniolă încă nu avea acea putere și măreție, spre deosebire de echipa spaniolă de astăzi, care a luat o mulțime de trofee pe arena europeană și mondială. În 1982, "furia roșie" a atins doar a doua etapă, unde a ocupat locul trei în grupa "B" și a ieșit din campionat. Pe mundiale spaniole străluceau alte echipe.

Echipa italiană triumfală

Campionii lumii fotbalului au fost italienii, care și-au lovit atacul și linia defensivă. A fost marcatorul italian Paolo Rossi, care a fost principalul gol când sa încheiat mundialul.

cuvântul mundial

Ce este - a fi principalul marcator al echipei naționale și a devenit idolul a milioane de italieni - a simțit pentru prima dată. În acel an, Rossi a primit titlul de cel mai bun jucător din Europa și din lume. In finala turneului, italienii au reusit sa distruga echipa nationala germana cu un scor de 3: 1, iar Rossi a marcat ultimul sau gol, al saselea, care a devenit jocul sau definitoriu. În final, germanii au fost loviți datorită unei lovituri de pedeapsă reușită, unde a fost câștigată o victorie asupra francezilor.

Brazilian Mundial

După cum am menționat deja, "mundial" înseamnă "lume", adică din 1982 a fost folosit exclusiv în numele campionatului mondial. După cum știți, în plus față de Campionatele Mondiale, care are loc la fiecare patru ani, există și Campionatele Europene, care determină și câștigătorul la fiecare 4 ani. Cu toate acestea, turneul european pentru echipele naționale nu a câștigat o astfel de popularitate, deci nu are un nume special. Ceea ce înseamnă cuvântul "mundial", se poate înțelege chiar și atunci când vedeți ultimul turneu mondial de fotbal care a avut loc în Brazilia.

ceea ce înseamnă cuvântul mundialFanii din toate țările din tribune au scandat discursurile dedicate idolilor lor. În cele mai multe recenzii de fotbal, numele neoficial al turneului a fost deja utilizat în mod constant, deoarece cititorii fără să știe chiar originea cuvântului, din prima teză au înțeles ce va fi discutat.

Rusia - gazdă a Cupei Mondiale 2018

Se remarcă separat faptul că în Rusia în 2018 va fi următoarea mundial de fotbal. Ce este, în sfârșit, toți rușii se vor simți singuri. 11 orașe rusești vor găzdui 32 de echipe naționale pe terenurile lor de fotbal, care vor lupta pentru ca țara lor să devină cea mai bună putere de fotbal din următorii patru ani. Cine știe, poate că este căpitanul echipei ruse care va ridica trofeul principal al mundialiei deasupra capului său ...

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Cupa Cataloniei în fotbal - unul dintre campionatele favorite din SpaniaCupa Cataloniei în fotbal - unul dintre campionatele favorite din Spania
Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?Jocuri pe zbor sau Ce este în jocurile de fotbal?
Fotbal în Armenia: etapele de dezvoltare. Echipa naționalăFotbal în Armenia: etapele de dezvoltare. Echipa națională
Oscar Cardozo: biografia succesuluiOscar Cardozo: biografia succesului
Istoria Cupei Mondiale: victorii și dezamăgiriIstoria Cupei Mondiale: victorii și dezamăgiri
Toți campionii mondiali în fotbal. Câștigătorii campionatului mondial în fotbal de ani de zileToți campionii mondiali în fotbal. Câștigătorii campionatului mondial în fotbal de ani de zile
Câștigătorii Cupei Mondiale: cine și când a triumfatCâștigătorii Cupei Mondiale: cine și când a triumfat
Jules Roma - omul care a făcut fotbalul popularJules Roma - omul care a făcut fotbalul popular
Fotbalul Irlanda - succesul echipei și al deținătorilor de înregistrareFotbalul Irlanda - succesul echipei și al deținătorilor de înregistrare