Federația rusă Serghei Shiryaev: biografie și realizări

Școala rusă de schi este bogată în nume tare și unul dintre ei este Serghei Shiryaev. Participantul la olimpiada de la Vancouver a trecut printr-o carieră dificilă de carieră, care a inclus atât succese, cât și scandaluri, dar și-a dovedit constant nivelul profesional.

Cariere în primii ani

Serghei Yuryevich Shiryaev sa născut la 8 februarie 1983 și deja la școală a început să se angajeze profesional în schiuri. În corpul studențesc, la vârsta de 18 ani, un tânăr rus a început să participe la competițiile rusești, unde, după ce acumula doi ani de experiență de spectacole, a început să intre în topul primelor zece.

Serghei Shiryaev

În 2005, el a fost invitat să joace pentru echipa națională, iar primul turneu sa dovedit a fi destul de succes pentru Sergey - în Innsbruck, Austria, în cursa de 30 km ruși au venit 8-a. În luna noiembrie a aceluiași an, în Finlanda Shiryaev prima dată pe podium, câștigând „Silver“ pe devyatikilometrovoy la distanță, iar o lună mai târziu a câștigat medalia de aur la pista italiană în Dobbiaco, câștigând cursa de 15 kilometri.

Succesele internaționale

Dar, în ciuda succeselor sale, un rus pentru Jocurile Olimpice de Iarnă de la Torino nu a lovit din cauza prezenței unor colegi de echipă mai experimentați. În ciuda faptului că a început un astfel de început, Serghei Shiryaev și-a propus să ajungă la următoarea Olimpiadă, pentru anul 2006, care sa urcat de 7 ori pe un piedestal, dintre care 4 - cu o medalie de aur. Următorul sezon a început pentru schior cu două victorii - în Cavalese și Davos.

Serghei Shiryaev schior

În luna februarie cursa releu la lista sa de realizări Shiryaev a adăugat un alt și un finisaj fenomenal. Vorbind la etapa finală, restante de mai mult de 30 de secunde, nu a fost o problemă pentru ruși - la linia de sosire Serghei „a adus“ la concurenți 0.7 secunde, creând o senzație și a devenit o legendă vie a echipei ruse. Cu toate acestea, bucuria a fost în curând umbrită de atlet știri neplăcute din Federația Internațională de sport de schi.

Doping și descalificare

În martie 2007, compania anti-doping a găsit un eritropoietin de droguri interzis în eșantionul "A" de la Serghei, care a fost confirmat curând de o autopsie a celui de-al doilea eșantion al atletului. În urma reuniunii comisiei, Serghei Shiryaev a primit doi ani de descalificare. După anunțarea deciziei, partea rusă și-a desfășurat propriile investigații, ca urmare a faptului că a dezvăluit vina antrenorilor ruși - Anatoly Chepalov și Alexander Bazaychenko. Pentru încălcarea în coaching, ambii specialiști au fost suspendați de la muncă cu echipa de mai mulți ani.

O încercare de a reveni la elită

Sergey Shiryaev nu a renunțat la visul lor de a merge la Jocurile Olimpice, iar după numai două săptămâni după descalificarea de dopaj a fost câștigătorul cursei de 10 km în Metabefe franceză. În doar un an, rusul a fost în măsură să demonstreze că este capabilă să concureze pentru medalii la concursuri, la toate nivelurile, și a fost trimis la antrenori la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Vancouver. Cu toate acestea, sportivul nu a putut să înceapă lumea principală ajunge pe podium: a lua parte la cele doua curse (15 km freestyle și în maraton de 50 km), Serghei nu a primit în releu Rusia patru, lăsând visul de medalii.

Serghei Yuryevich Shiryaev

În ciuda eșecului, Serghei Shiryaev a declarat în primul său interviu după Jocurile Olimpice că se așteaptă să câștige o medalie la turneul de la Soci din 2014. Schiorul a început imediat să-și confirme cu succes cuvintele în campionatele naționale, continentale și mondiale. În 2010, după Jocurile Olimpice, atletul sa dovedit a fi din nou 7 medalii, dintre care trei - cel mai înalt test. Anul viitor, Shiryaev a condus și mai productiv, deși la un nivel inferior. Cel mai adesea, numai pentru competițiile europene și rusești, schiorul a devenit câștigător de 5 ori și de patru ori câștigătorul turneelor.

Jocuri Olimpice de Iarnă

In ciuda premiilor zavoovyvanie stabile, starea rușii au început să se deterioreze, iar în următoarele două sezoane Serghei Shiryaev, schior, până de curând a fost considerat favorit în orice cursă, în aproape nici câștigători, doar de trei ori a fost al doilea, și din nou - al treilea. Antrenori spera ca aceasta recesiune se va schimba valul de succes de atlet, dar abia ajuns în top zece pentru anul 2014, anul rușii, luând 10-lea loc în maratonul austriac de la începutul sezonului, și în 2015, luând parte la cele doua curse, a fost scos din echipa națională, în cazul în care cu experiență Shiryaev împins mai de succes sportivi tineri. Mai târziu, Serghei a acționat numai la competițiile naționale și de amatori, unde de multe ori a fost invitat în calitate de maestru al sportului de clasă internațională, și să invite până acum.

Vadim Shiryaev este unul dintre cei mai buni consultanți de marketing din top-10Vadim Shiryaev este unul dintre cei mai buni consultanți de marketing din top-10
Serghei Dmitriev. Biografia unui jucător de fotbalSerghei Dmitriev. Biografia unui jucător de fotbal
Serghei Parshivlyuk. Biografia apărătorului "Spartacus"Serghei Parshivlyuk. Biografia apărătorului "Spartacus"
Serghei Davydov: viață, carieră și realizăriSerghei Davydov: viață, carieră și realizări
Aleinikov Serghei Evgenievich: biografie, realizări sportiveAleinikov Serghei Evgenievich: biografie, realizări sportive
Rozhkov Sergey: fotografie, biografieRozhkov Sergey: fotografie, biografie
Speed ​​skater Olga Fatkulina: biografie, carieră sportivă, realizăriSpeed ​​skater Olga Fatkulina: biografie, carieră sportivă, realizări