`Burton Albion`: ce fel de club este asta?

Burton Albion - acesta este un club,

care are o istorie destul de neobișnuită. Faptul este că aceasta nu este prima echipă care a fost înființată în orașul Bertone. Cu toate acestea, toate echipele anterioare au fost dizolvate din cauza problemelor financiare. Și toate din cauza faptului că în Bertone pentru o lungă perioadă de timp a fost preferată rugby, nu fotbal. De aceea faptul că Burton Albion a reușit să rămână pe linia de plutire este suficient pentru a atrage atenția asupra acestuia.

Campionate

berton albion

Clubul a fost fondat în 1950, deci putem spune că, prin standardele de fotbal, este destul de tânăr. Un mare succes, "Burton Albion" nu a reușit, dar uneori a reușit să obțină primul loc într-una dintre ligile inferioare, să urce un pas mai mare. Așa că sa înscris la Campionate, care este a doua liga în Anglia.

Drumul spre succes a început abia în anul 2000, când clubul a reușit să urce pe locul al doilea în a șasea liga a Angliei. În anul următor, el a repetat succesul, iar în 2002, "Burton Albion" a câștigat Liga Națională de Premier, câștigând un bilet la a cincea liga, adică la Conferința de Fotbal. Acolo, clubul a jucat timp de șapte ani, după care în 2009 a reușit să câștige turneul și să obțină un bilet la a patra liga. În a doua ligă de fotbal, clubul a rămas pentru încă șase ani, până când a început progresul său dramatic.

În 2015, echipa a câștigat campionatul și a primit un bilet la prima ligă de fotbal, pe care a reușit să o câștige în anul următor. Până în prezent, clubul este al doilea an consecutiv în cadrul Campionatelor și speră să rămână acolo mai mult timp.

Cupe

unitate berton albion

"Burton Albion United" - un club care a câștigat un număr destul de mare de cupe, dar nici unul dintre ele nu este mare. Cel mai mare succes poate fi considerat final al Cupei Asociației de Fotbal din 1987, în care "Burton", din păcate, a pierdut. Dar el, de exemplu, a câștigat Cupa South League de trei ori, precum și numeroasele trofee mici, care fac echipa destul de influentă la nivelurile inferioare. Cu toate acestea, la un nivel înalt nu prezintă încă rezultate remarcabile. Deși merită remarcat faptul că progresul clubului în ultimii ani este impresionant.

cupele europene

Manchester Berton Albion

Din nefericire, "Burton" a fost de curând prima dată în istoria sa în campionate, așa că deocamdată el nu a participat la niciunul dintre turneele europene. După cum știți, accesul la aceste turnee este acordat celor mai bune echipe din primele ligi din toate țările europene, iar Campionatul este al doilea liga, astfel că clubul va trebui să încerce mult pentru a obține primul său bilet la Eurocups. Până în prezent, el trebuie să se concentreze asupra șederii în campionate și să continue să progreseze pentru a realiza Premier League.

Momentul prezent

După cum știți deja, sezonul trecut pentru "Burton" a fost primul club care a avut loc în campionat. El a jucat mai mult decât demn, terminând sezonul pe locul douăzeci, ceea ce a garantat păstrarea locului în turneu. În sezonul curent, situația este aceeași, deoarece "Burton" este pe locul 21, câștigând 13 puncte în 16 meciuri. Doar un punct separă echipa de "Birmingham", situată în zona de retrogradare.

Cum rămâne cu Cupa Angliei Angliei? Primele două runde, „Burton“, a fost destul de încrezător, bate „Oldham Athletic“, cu un scor de 3: 2, și apoi „Cardiff City“, cu un scor de 2: 1. Cu toate acestea, în runda a treia clubul a primit un adversar, ceea ce ar fi imposibil de trecut. Semnul meciului arăta astfel: "Burton Albion" - "Manchester United". Deși jucătorii nu au avut prea multă speranță, au luptat până la final și au fost răsplătiți pentru asta. Au ratat patru goluri, iar cealalta echipa ar fi ajuns la un acord cu înfrângerea, dar „Burton“ a continuat să lupte, și în primul minut de prelungiri, în vârstă de 35 de ani, Lloyd Dyer a marcat golul de prestigiu la poarta unuia dintre cei mai buni portari din lume.

Alan Pardew: Povestea unui antrenor englezAlan Pardew: Povestea unui antrenor englez
Steve McClaren. Jucător și antrenorSteve McClaren. Jucător și antrenor
Foggy Albion - ce este asta? Care era numele vechi al Insulelor Britanice?Foggy Albion - ce este asta? Care era numele vechi al Insulelor Britanice?
- Deportivo La Coruña. Istoria clubului de fotbal- Deportivo La Coruña. Istoria clubului de fotbal
Clubul de fotbal Manchester United: istorie, înregistrări și realizăriClubul de fotbal Manchester United: istorie, înregistrări și realizări
Clubul de fotbal Espanyol: istorieClubul de fotbal Espanyol: istorie
Clubul de fotbal "Sunderland" - istoria și succesul echipeiClubul de fotbal "Sunderland" - istoria și succesul echipei
Clubul de fotbal "Sevilla" - toate cele mai interesante despre campionul de 17 ori al…Clubul de fotbal "Sevilla" - toate cele mai interesante despre campionul de 17 ori al…
Savchenko Sergey: decolare rapidă și tragică finalăSavchenko Sergey: decolare rapidă și tragică finală