Svetlana Kuznetsova: tenis, familie, viața personală, hobby-uri

Kuznetsova Svetlana Aleksandrovna - un jucator remarcabil de tenis, castigator al mai multor competitii din seria Grand Slam. Este onorat maestru al sportului din Rusia.

Svetlana Kuznetsova: Biografie

Svetlana Kuznetsova TenisViitorul campion sa născut la 27 iunie 1985 la St. Petersburg, în familia sportivilor. Din copilărie Svetlana a insuflat dragoste pentru un stil de viață sănătos. În fiecare dimineață familia a început cu o taxă comună, mergând în aer proaspăt.

Când a început Svetlana Kuznetsova să ia în serios sportul? Tenisul a fost pentru partea ei de viață la vârsta de șaptesprezece ani. Fiind pe teren, fata era foarte încântată. Astfel de sentimente pe care ea a reușit să le salveze și la vârsta adultă.

Prima victorie serioasă a venit la Svetlana în 2001, când atletul a obținut statut profesional la vârsta de 16 ani. În sezonul de debut a reușit să câștige turneul de onoare al ITF. În 2004, atletul a ajuns în faza finală a US Open și a câștigat competiția. Dar succesul neașteptat a fost doar începutul. La urma urmei, acum jucătorul de tenis a înțeles că noile realizări i-ar cere să muncească și mai mult în formare și dedicare sporită.

Victoria și recompensele lui Svetlana

kuznetsova svetlana alexandrovnaKuznetsova Svetlana Alexandrovna mai des decât alte jucători de tenis de pe piața internă a fost în luptele serii finale turneele de la Grand Slam. Până la astfel de etape înalte de competiții sportivul a ajuns la 6 ori în competiții pereche și de 4 ori într-o singură categorie.

După cum sa menționat mai sus, Svetlana este câștigătoarea US Open. În 2004, în concursul final Kuznetsova a câștigat celălalt atlet rus Elena Dementieva. În continuare finală, în care jucător de tenis reunit cu compatriotul sau, a avut loc în turneul „Roland Garros“, în 2009, care a câștigat Dinara Safina sportivei.

Ce alte realizări le-a asigurat Svetlana Kuznetsova? Tenisul ia permis de 30 de ori să joace în meciurile de titlu ale celor mai mari turnee mondiale. Pana in prezent, sportivul are prima pozitie in clasamentul sportivilor rusi in functie de numarul de finala, impreuna cu Marat Safin si Maria Sharapova.

Svetlana Kuznetsova (jucător de tenis): viața personală și hobby-urile

Svetlana Kuznetsova jucător de tenis de viață personalăÎn afara terenului de tenis, atletul rus încearcă să conducă o viață obișnuită. Svetlana este un fan de fotbal dur. Cea mai mare plăcere vine la meciurile ei de vizită preferate - St Petersburg "Zenith". El urmărește succesele clubului lui Kuznetsov și în pauzele dintre aparițiile la turneele mondiale de tenis.

O altă slăbiciune a lui Svetlana este snowboardingul. În plus, în lipsa formării, un jucător de tenis dorește să danseze la muzică modernă, să învețe limbi străine.

Căutarea unui partener de viață astăzi nu este cea mai importantă sarcină pe care o stabilește Svetlana Kuznetsova. Tenisul în momentul de față este o prioritate pentru atlet, după cum a afirmat în mod repetat campionul rusesc.

familie

În tinerețe, tatăl lui Svetlana a fost angajat în ciclism, iar acum participă la pregătirea tinerilor sportivi pentru a începe serios în această disciplină.

Mama tenisistul a câștigat în mod repetat premii de aur în toate aceleași ciclism, în special, de 6 ori a câștigat în campionatele mondiale. El are titlul de Maestru onorabil de Sport al URSS. Astăzi este antrenor la una dintre școlile sportive din St. Petersburg.

Fratele Svetlana Kuznetsova este vice-campioana a Jocurilor Olimpice de la Atlanta, unde a obtinut la un moment dat premii prestigioase in cursele echipei rusesti.

Cele mai noi realizări ale sportivului

biografia lui svetlana kuznetsova

Ce succese se poate lauda cu Svetlana Kuznetsova astazi? Tenisul continuă să rămână pentru ea o chestiune a întregii vieți.

În 2015, într-un duel împotriva italianului Francesca Schiavone la turneul de Grand Slam din Franța, atletul a jucat cel mai lung meci din cariera sa, stabilind un record. La sfârșitul întâlnirii, femeia rusă a pierdut adversarul și timpul total petrecut de către jucătorii de tenis pe teren a fost de 3 ore și 50 de minute.

În același sezon, 2015/2016 Svetlana Kuznetsova a înregistrat în contul ei un alt titlu de campion la turneul "Cupa Kremlinului". În meciul final, campionul a învins o altă femeie rusă Anastasia Pavlyuchenkov. Întâlnirea sa încheiat în două seturi, tragerea la sorți a fost petrecută doar 1 oră și 18 minute.

Cea mai recentă realizare în cea mai nouă carieră a lui Svetlana este victoria în seria de concursuri "Premier" care au avut loc în Sydney anul acesta. Pe drumul spre titlul Kuznetsova a intrat în jurul grilei sportivilor de clasament precum Simon Khalep, Sabina Lisicki și Sarah Errani. În ultima întâlnire a turneului, Svetlana a învins pe jucătorul de tenis de la Puerto Rico, Monica Puig. Astfel, atletul rus a câștigat cel de-al 16-lea titlu de carieră.

Tomas Berdych este un reprezentant viu al tenisului cehTomas Berdych este un reprezentant viu al tenisului ceh
Cati ani de cand Svetlana Permyakova, care a jucat Lyuba in "Internals"?Cati ani de cand Svetlana Permyakova, care a jucat Lyuba in "Internals"?
Actrita Svetlana Amanova: biografie si viata personalaActrita Svetlana Amanova: biografie si viata personala
Abrosimova Svetlana - prima campionă feminină a NBAAbrosimova Svetlana - prima campionă feminină a NBA
Svetlana Miloradova: scurtă biografie a gazdei TVSvetlana Miloradova: scurtă biografie a gazdei TV
Feliciano Lopez - jucător de tenis spaniol promițătorFeliciano Lopez - jucător de tenis spaniol promițător
Svetlana Tsarukaeva: realizări sportive și biografieSvetlana Tsarukaeva: realizări sportive și biografie
Ishmuratova Svetlana: carieră și biografieIshmuratova Svetlana: carieră și biografie
Julia Gerges - jucător de tenis talentat germanJulia Gerges - jucător de tenis talentat german
Maksimova Svetlana: fapte interesante din viațăMaksimova Svetlana: fapte interesante din viață
» » Svetlana Kuznetsova: tenis, familie, viața personală, hobby-uri